Luque laat 'n Gomes maskeert zorgen van PSV Alves laat Feyenoord bij rentree in eredivisie alleen even wankelen AZ is de weg nu echt kwijt Ten Cate beetje moe van kritiek Rotterdammers boeken dankzij sterke eerste helft verdiende 2-0-zege. NAC overrompelt Eindhovenaren na rust, maar blijft op 1-1 steken. Ajax-nieuweling valt na twee goals tegen VW geblesseerd uit. 26 Maandag 1 oktober 2007 PZC Topscorers: Huntelaar (Ajax) 8; 2. Suarez (Ajax)(fo- to) 6; 3. Den Ouden (Excelsior), Makaay (Feyenoord), De Groot Graafschap), N'Kufo (Twente), Nelisse (Utrecht) 5. Rob Maas (I) vecht een luchtduel uit met Maarten Martens. foto ANP door Ruud Ramler ALMELO - AZ is het gevoel van win nen helemaal kwijt. Na Ajax en Cambuur profiteerde ook Heracles gisteren van grote twijfels in de ploeg die vorig seizoen nog te boek stond als moeilijk te kloppen maar thans als aangeschoten wild door de eredivisie strompelt (2-1). AZ worstelt momenteel opzichtig met zichzelf Louis van Gaal weet dat de groeiende blessurelijst me de een oorzaak is, maar de trainer heeft dat excuus nog niet opge voerd. Dat hij zijn bank voorname lijk moet vullen met talenten van het al net zo zeer tegen zichzelf vechtende Jong AZ ziet hij zelfs als klein lichtpuntje in donkere tij den. Al blijft het vooral bij sfeer- proeven omdat Van Gaal in de hui dige situatie geen tere zieltjes wil beschadigen. Gregory Nelson maakte dik twin tig minuten voor tijd tegen Hera cles niettemin voor het eerst zijn opwachting als noodgreep in een ploeg die zuchtte naar creativiteit. Maar AZ was toen opnieuw al te diep gezonken. Van Gaal werd door de knieblessu re van Boy Waterman bovendien gedwongen Sergio Romero te la ten debuteren. De Argentijnse doelman heeft echter nog grote problemen in de communicatie met zijn verdedigers. En stormde daardoor enkele keren onnodig zijn doel uit met chaos in de defen sie tot gevolg. Bovendien veroor zaakte Romero met een overtre ding op de doorgebroken Ricky van den Bergh de strafschop die Heracles uiteindelijk de zege ople verde. Het gaat te ver om de doel man verantwoordelijk te houden voor de nederlaag. Want daarvoor maakte de ploeg als collectief giste ren weer te lang een hulpeloze in druk. Terwijl de start van de tweede wedstrijd in vier dagen op het ge hate kunstgras nog zo hoopgevend was geweest. Voor Heracles het concept van AZ met Moussa Dembele als enige spits en Kemy Agustien spelend voor zijn verdediging kon ontrafe len, hadden de Alkmaarders al via Dembele geprofiteerd. Maar de meevaller werkte bepaald niet be vrijdend. Toen Everton fraai de ge lijkmaker scoorde, werd AZ weer een elftal van twijfelaars. Niette min had Van Gaal halverwege nog steeds het idee dat de zege die de gemoedstoestand van zijn spelers kon keren binnen handbereik was. Tot Rob Maas de strafschop koel benutte en Heracles op een 2-1-voorsprong zette. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Hij leek na 45 eenzij dige minuten nog steeds niet in te mogen vallen, maar stapte vlak voor de start van de tweede helft alsnog uit de spelerstunnel. Afon so Alves maakte zaterdagavond ein delijk zijn rentree voor SC Heeren veen, maar de Braziliaan deed te genstander Feyenoord alleen wan kelen. De Rotterdammers hadden voor rust al de basis voor een ver diende zege gelegd: 2-0. Die stand stond al binnen een half uur op het scorebord, omdat Feye noord in die fase heer en meester was tegen de Friezen. Met een stoï cijnse blik zag Alves vanaf de bank hoe de Rotterdammers dertig mi nuten lang hun wil oplegden aan Heerenveen. De ploeg van Bert van Marwijk creëerde vier levens grote kansen en benutte er twee. Makaay stond weer eens op de goe de plek (1-0) en Hofs maakte op aangeven van Van Bronckhorst Feyenoords tweede treffer. Daarmee leek de vijfde overwin ning van het seizoen al binnen. De tactische omzetting van Gert- jan Verbeek tijdens de rust, zorgde door Frans van den Nieuwenhof BREDA - Met de staart tussen de be nen verliet PSV zaterdag het sta dion van NAC, met een onbe stemd gevoel stapt de club vanoch tend in het vliegtuig naar Milaan. De ploeg van trainer Ronald Koe man ontsnapte in Breda aan een nederlaag (1-1) na een wedstrijd, die vooral de nodige defensieve zwaktes blootlegde. Internaziona- le, morgenavond tegenstander in de Champions League, bevestigde zijn topvorm door met 4-1 te win nen bij koploper AS Roma. Koeman wilde zaterdag geen on derling verband leggen tussen bei er echter voor dat de rollen wer den omgedraaid. De Pool Ra- doslaw Matusiak werd de diepste spits, met Alves in zijn rug. Mira- lem Sulejmani verhuisde naar de linkerflank, Roy Beerens bleef van af rechts komen. Vanzelfsprekend kwam Feyenoord daardoor onder druk te staan. Te gelijkertijd was het ook een aardi ge test voor de ploeg, zeker na de keiharde nederlaag van een week eerder tegen PSV (4-0). Nu slaagde de defensie er wél in de nul te hou den, al ontbrak het daarbij verschil lende keren niet aan geluk. Kevin Hofland was sterk in de duels met Alves en haalde ook tot twee keer toe een inzet van Beerens van de lijn. Feyenoord verzuimde gebruik te maken van de ruimte die ont stond en speelde verschillende uit vallen slecht uit. En omdat Alves nog niet de scherpte van afgelo pen seizoen heeft, bleef Feyenoord uiteindelijk echter vrij makkelijk overeind. „Ik ben vaak kritisch", zei Van Marwijk. „Maar voor rust speelden we misschien wel de bes te helft die ik hier heb meege maakt. Ik vind het belangrijk dat we na de tik van PSV eerst FC Utrecht en nu Heerenveen hebben verslagen. De spelers hebben een prima antwoord gegeven." de resultaten, omdat 'Europees voetbal altijd anders is'. De triomf van Inter deed hem weinig. „Ik lig er niet wakker van. Het is normaal als Inter van PSV wint. Gebeurt dat niet, dan hebben wij het heel goed gedaan." PSV dankte het gelijkspel zaterdag vooral aan enkele voortreffelijke reddingen van doelman Gomes. „Hij pakt al jaren belangrijke pun ten voor ons", stelde Koeman nuchter vast. „Als de clubs in het buitenland minder zouden slapen, was hij allang weggeweest." Zijn collega Ernie Brandts: „Gomes heeft vanavond verhinderd dat wij drie punten pakten." De drukke avond van Gomes viel voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het matig verdedi gingswerk bij PSV. De opbouw door Jop van Kempen AMSTERDAM - Albert Luque liet gis teren een glimp van zijn mogelijk heden zien. In de met 6-1 gewon nen wedstrijd tegen VW scoorde de Ajax-nieuweling twee keer. Maar kort na zijn goals viel hij ge blesseerd uit. Opleving en aftocht lagen gister middag dicht bij elkaar voor Lu que. Want bij zijn eerste doelpunt blesseerde de Spanjaard zich tege lijkertijd. Met de neus van de lin kerschoen tikte de vleugelaanvaller een prachtige steekbal van Gabri voorbij de wild uitgekomen VW- doelman Kevin Begois, maar die beweging zorgde ook voor een kwetsuur in de lies die hem we ken aan de kant kan houden. „Ik bleef nog even staan om te kij ken hoe het ging", aldus Luque. „Maar ik had te veel last en ik moest eraf" Dat 'even' van Luque duurde zes minuten. Het bleek genoeg om ook Ajax' tweede treffer te maken. Met zijn zwakkere rechterbeen schoot hij vanaf een meter of twin tig raak, al blunderde Begois op zichtig: 2-1. De goals van Luque bij Ajax zijn het eerste wapenfeit van een spe ler die een succesvol verleden met zich meedraagt. Bij Real Mallorca en Deportivo la Coruna speelde hij erg goed, maar de vorige twee seizoenen kwam hij bij Newcastle, United niet uit de verf In Amster dam mist de 29-jarige aanvaller vooralsnog ritme en trainingsuren. „Maar scoren is goed voor mijn vertrouwen", aldus Luque. Ook Ajax kon de goals van Luque goed gebruiken. Want vóór de doelpunten van de Spanjaard ston- AMSTERDAM - Ajax voert na zes duels met 16 punten en 24 treffers de ranglijst van de eredivisie aan. Trainer Henk ten Cate snapt daar om niet waarom zijn ploeg zoveel kritiek krijgt. „Natuurlijk kan het veel beter. Maar hoe slecht zijn die andere ploegen dan wel niet", was vaak slordig, vooral als Addo zich daarmee bemoeide. Salcido liet zich regelmatig aftroeven door de sterk spelende Lurling en ook Zonneveld had moeite met zijn te genstanders. Daarnaast was Mén- dez op het middenveld weer on- 'Als de buitenlandse clubs minder zouden slapen, was Comes allang weggeweest' der de maat met zijn vele balver lies en het slappe spel in duels. Gomes zelf had graag de perfect ga me gespeeld en zo zijn ongeslagen status opgerekt tot zes competitie wedstrijden. Dan had hij beter moeten reageren op de kopbal van Zwaanswijk. Amoah toucheerde den de Amsterdammers met 1-0 achter en oogde het spel nerveus en onnauwkeurig. De Amsterdam mers waren na vier minuten op achterstand gekomen na een in schattingsfout van Maarten Steke lenburg. De doelman riep Tos' op een verre inworp van VW. Ajax-verdediger John Heitinga volgde die instruc tie op, maar Karim Soltani profi teerde nog voordat Stekelenburg de bal in de handen kon pakken. Na de tegentreffer klonken de eer ste fluitconcerten al weer in de Arena. Maar de twee goals van Lu que deden de stemming snel om slaan. En dankzij Hedwiges Madu- ro (intikker na een vrije trap) en Dennis Rommedahl (intikker na een goede actie van Luis Suarez) leidde Ajax bij rust met 4-1. Ook met die ruime voorsprong was het spel van Ajax niet groots, maar de punten zijn heilig in Am sterdam. Ajax heeft een overvolle ziekenboeg en bovendien schaaft trainer Henk ten Cate sinds de zo mer aan een nieuwe ploeg. Deson danks gaat de club na zes duels al leen aan de leiding in de eredivi sie. Gunstig voor Ajax was verder dat Klaas-Jan Huntelaar weer scoorde. Bij een ruime zege op een zwakke broeder uit de eredivisie zou het immers vreemd zijn geweest wan neer de centrumspits geen duit in het zakje had gedaan. Huntelaar loerde de hele tweede helft op een treffer en vlak voor tijd betaalde zich dat uit. Bij de eerste paal schoot hij in de 89e minuut een voorzet van Dennis Rommedahl hoog in het dak van het doel. Albert Luque scoort tegen VVV twee keer voor Ajax, maar valt daarna geblesseerd uit. De Am sterdammers winnen na een 1-O-achterstand met 6-1. vroeg de oefenmeester zich na de ruime zege op VW (6-1) af „We hebben nog geen twee wedstrij den met dezelfde ploeg kunnen spelen. Ik heb op dit moment ge loof ik negen geblesseerde spelers. Ik word een beetje moe van al die kritiek in de media." de bal, waardoor die over Gomes heen het doel in hobbelde. Die openingstreffer, halverwege de tweede helft, onderstreepte het beeld na rust, toen NAC agressie ver was, de meeste duels won en simpelweg bereid was om meer energie in de wedstrijd te stoppen dan PSV. PSV probeerde greep te krijgen op het duel door Bakkal te brengen voor Méndez. Later kwam ook Koevermans en domi neerde PSV. Toch viel de gelijkma ker een kwartier voor tijd onver wacht. Lazovic kreeg een moeilijke bal vanaf de achterlijn bij Perez: i-r. Koeman was over het resultaat 'niet heel erg teleurgesteld', zoals hij zei. „We hebben een achter stand weggewerkt en zijn goed te ruggekomen, maar hadden op het laatst ook nog kunnen verliezen." Afonso Alves (midden) schudt Tim de Cler (links) en Giovanni van Bronck horst van zich af. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28