Kamerorkest laat vonk overspringen Weer zeven jaar zou te lang zijn na Nadine Hobbyisten en Destine naar finale Belofte Nieuw seizoen van Kunstbende Karla Peijs wijdt TY in met dirigeren van het Zeeuwse volkslied, Film van Erik de Bruyn op wereldpremière enthousiast ontvangen, PZC Maandag 1 oktober 2007 21 ZIERIKZEE - De bands Hobbyisten en Destine zijn doorgedrongen tot de finale van de Zeeuwse Belofte over drie weken in het Vlissingse Arsenaaltheater. Nederpopband Smout en de emorockers van Ac cording to You vielen zaterdaga vond af tijdens de voorronde in het Zierikzeese poppodium Bro- gum. De jury vond dat de Hobbyis ten goed samenspeelden. Waarde ring was er ook voor het lef om rock en salsa te combineren met hip-hop. Van Destine stelde de ju ry vooral de podiumact op prijs. Destine scoorde ook punten met hun goede samenzang. De onge veer hondervijftig man publiek in Brogum moest meer dan een uur wachten op slotact The Shovels. Terwijl de jury beraadslaagde en het publiek ongeduldig werd, za ten de Belgische muzikanten nog uitgebreid te 'shovelen' bij de plaat selijke Portugees. Toen de band uit eindelijk het podium betrad, bleek dat de drummer nog elders bij een andere band zat te spelen. De vier overgebleven Shovels maakten er toen maar een akoestische"set van. Ze baalden zo van hun drummer dat ze zijn gsm-nummer bekend maakten aan het publiek. MIDDELBURG - De inschrijving voor de Kunstbende, de jaarlijkse talen tenjacht voor jongeren tussen de dertien en achttien jaar is geo pend. De Zeeuwse voorronde is op 13 april 2008 in theater De My the in Goes. De categorieën zijn: Muziek, Dans, Taal, Expo, Theater, Alles Mag en dit jaar voor het eerst Fashion. Inschrijven kan via www.kunstbende.nl. Kunstbende Zeeland begint maandag 8 oktober met een programma voor scholie ren in Bergen op Zoom. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Met ingetogen arm zwaaien dirigeerde commissaris van de koningin, Karla Peijs, zater dagavond in de Grote Kerk in Ter- neuzen kortstondig het orkest, dat op haar aanwijzingen het Zeeuwse volkslied speelde. Op die manier wijdde zij het nieuwe Zeeuws ka merorkest TY in, dat in de kerk zijn eerste concert gaf Vooraf benadrukte Hannie Kool- Blokland, voorzitter van het be stuur van TY, nog eens waar het volledig professionele orkest voor staat. Een van de voornaamste ta ken is het op verantwoord niveau begeleiden van koren. Een andere doelstelling is het verzorgen van schoolconcerten en het bevorde ren van 'samenspel tussen jeugd en musici'. „En dat allemaal vanuit het idee dat muziek maken simpel weg leuk is", zei Kool-Blokland. „Ik hoop dat dat vonkje vanavond ook overspringt." Dat lukte aardig, want het orkest liet, bijgestaan door een gelegen heidskoor en onder leiding van Carlo Nabbe, blijken over veel po tentieel te beschikken. Het pro gramma bleek een staalkaart van de brede belangstelling van TY. Het eerste deel was klassiek met onder meer twee bas-aria's uit Handels Messiah, met Rob van der Meule als solist en een hoofdrol voor trompettist Tiny van de Wij- deven in de tweede aria. Het ope ningsstuk was het Kyrie en Gloria uit de Theresienmesse van Haydn. Dat deel kreeg aan het slot van het concert een fraaie tegenhanger, in de vorm van het Sanctus en Ag nus Dei uit Missa van Christian Blaha, die samen met Nabbe de ar tistieke leiding van TY vormt. Het moderne middendeel van de uitvoering bevatte onder meer het verstilde Fratres van Arvo Part. De beoogde vonk sloeg helemaal over in het dynamische, zeer ritmische Orawa van Wojciech Kilar, dat een groot applaus oogstte en later als toegift een reprise kreeg. TY speelt hetzelfde programma vrijdag 5 oktober in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Aan vang: 20.00 uur. Monic Hendrickx, een van de drie hoofdrolspeelsters in Nadine, de film van Erik de Bruyn die zaterdag in première ging. door Ali Pankow UTRECHT - „Vanavond ben ik een tevreden man", zegt de van oor sprong Zeeuwse cineast Erik de Bruyn zaterdag tijdens het feest na de wereldpremière van zijn twee de lange speelfilm Nadine in de Stadsschouwburg in Utrecht. Zijn tevredenheid is gestoeld op de en thousiaste reacties direct na de eer ste vertoning van deze opvolger van zijn succesvolle debuutfilm Wilde Mossels zeven jaar geleden. „Zo lang moet het maar niet meer duren voordat je volgende film ver schijnt", heeft directeur Toine Ber bers van het Nederlands Fonds voor de Film hem net ingefluis terd. Een hoopvolle opmerking uit de mond van deze man, maar De Bruyn weet inmiddels wel dat de praktijk van fondswerving voor een Nederlandse cineast grillig is. Vooral als hij met een eigen scena rio komt. Ook heeft hij inmiddels wel ervaren dat de toedeling van subsidies door het Nederlands Filmfonds soms ondoorgrondelijk is. Maar dat weer zeven jaar wach ten na Nadine te lang zou zijn, zegt ook Doreen Bonekamp, direc teur van het Nederlands Filmfesti val in Utrecht voor aanvang van de première al. Zij prijst De Bruyns doorzettingsvermogen. „Erik is jaren geleden hier op het festival binnengekomen als de chauffeur van de car-service en nu gaat zijn tweede speelfilm hier in première", benadrukt Bonekamp. 'Erik is jaren geleden binnengekomen als chauffeur van de car-service' Nadine gaat over een vrouw van te gen de veertig jaar bij wie de biolo gische klok plotseling op hol slaat. Zij kidnapt in een supermarkt aan de rand van Maastricht de baby van haar ex en rijdt met het kind naar Portugal. In een roadmovie wordt Nadine (in de vertolking van Monic Hendrickx) gevolgd tij dens deze vlucht. Een bijzondere dimensie krijgt de dramatische structuur met flashbacks waarin de rol van Nadine door twee ande re actrices - Halina Reijn en Sanne- ke Bos - wordt vertolkt. Het is een bewuste keus van De Bruyn met deze drie verschillende vrouwen het thema universeel te maken. De cineast putte uit eigen ervaring dat veel hoog opgeleide vrouwen van rond de veertig worstelen met loopbaan versus moederschap. Rond die leeftijd immers dient de definitieve beslissing te worden ge nomen. Later is te laat. De teller gaat snel, zo toont ook het appa raat met klantennummers in de su permarkt als leuke metafoor. Het kost weinig moeite ook met drie Nadines de verhaallijn vast te hou den, terwijl vereenzelviging toch minder snel op de loer ligt. De film zal in de eerste plaats vrou wen aanspreken. Al spelen man nen natuurlijk ook een rol in de vraag 'wel of geen kind?'. Hoewel een lollige quote van Frank Lam- mers daar enige twijfel over op werpt. „Vaders zijn door moeders bedacht. Vaders bestaan niet." Op vallend is overigens dat De Bruyn de vrouw en haar voortplantings- probleem zeer serieus neemt. Waar hij de mannen enige pretti ge zelfspot toebedeelt, zouden de vrouwen ook best een greintje hu mor mogen betonen. Tijdens de aftiteling zwelt tot drie keer toe het applaus aan. Afgevaar digden van Nederlandse en Vlaam se producenten (Rocketta Film, Se rendipity Films en de NPS), regis seur, de drie hoofdrolspeelsters, overige aanwezige leden van de cast en technici worden in de bloe men gezet. De Bruyn reikt de eer ste cd met de fraaie soundtrack van de film uit aan componist Da vid van der Heijden. En dan is er feest. Nadine is vanaf 25 oktober te zien in de bioscopen. De film is geselec teerd als openingsfilm voor het Festival Mannheim-Heidelberg (10 -21 oktober) en doet mee aan de competie voor nieuwe producties bij het filmfestival van Sao Paulo, van 19 oktober tot 1 november. Commissaris van de koningin, Karla Peijs, dirigeert, voor even, het nieuwe kamerorkest TY. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21