Een nieuwe liefde met rouwrandjes 1 8 Maandag 1 oktober 2007 PZC Het geluk lacht je toe als je met een nieuwe liefde, nieuwe kinderen en je eigen nageslacht in één huis gaat wonen. Denk je. Maar de werkelijkheid is anders. Samengestelde gezinnen komen voort uit rouw, die zich niet laat wegpoetsen. door Jantien de Boer foto CPD Gezinscoach Magda Hengst: „Het duurt vier tot zeven jaar voor een stiefgezin echt gevormd is." Er wordt wat afgetobd in nieuwe ge zinnen waar broertjes, zusjes, half broertjes, halfzusjes, stiefmoeders en stiefvaders samenwonen. Een kwart van alle kinderen van gescheiden ouders krijgt voor de tweede keer een knauw, als de nieuwe relatie van hun vader of moeder spaak loopt. Weet daarom waar je aan begint als je met je nieuwe vlam en de wederzijdse kinderen in één huis gaat wonen, zegt gezinscoach Magda Hengst. Zelf leerde ze na de dood van haar echtgenoot een weduwnaar ken nen, met wie ze nu een gezin vormt. Ze heb ben vijf dochters, drie van hem en twee van haar. In 2004 werd Magda, naast coach ook HBO-docent, contactpersoon van de lande lijke Stichting Stiefgezinnen Nederland. Sinds kort begeleidt ze partners die samen met hun kinderen een nieuw leven willen beginnen. Want er is een wereld te winnen, denkt Magda Hengst. Zestig procent van de stiefge zinnen mislukt, maar ze is ervan overtuigd dat ze een verschil kan maken. Het helpt als je er voorbereid aan begint, houdt ze haar koppels voor. Anders red je het misschien niet, zelfs niet als je heel erg van elkaar houdt. Sterker, mogelijk kom je er in zo'n voorbereidende fase achter dat je maar niet moet gaan samenwonen. Waarschuwend: „Het duurt vier tot zeven jaar voor je weer een beetje een gezin bent. Het is een enorme klus, voor iedereen. En als je pubers hebt, moet je het misschien maar niet doen. Omdat ze de deur waar schijnlijk al uit zijn, voor je thuis bent bij el kaar." Heb jij tegen je dochters gezegd dat het weer leuk zou worden, in een nieuw huis, met een nieuwe man en stiefzussen? „Steven en ik zeiden nooit dat het leuk zou worden. We wisten dat we littekens hadden en dat die zouden blijven. In het begin denk je al gauw dat je weer gelukkig wordt. Dat je het verdriet achter je kunt laten. Al snel besef je des te meer dat het nooit meer gewoon wordt. Nooit meer zoals vroeger. „Je denkt misschien dat je samen bent, maar het voelt anders dan het lijkt. Het voelt eenzaam. Neem mij. Ik ben weduwe, mijn dochters hebben geen vader meer die ze van kleins af aan kennen. Geen vader meer, die onvoorwaardelijk van hen houdt. Natuurlijk hebben ze nu een stiefvader, maar het duurt een hele tijd voordat je el kaar echt vertrouwt. „Ik kon van een afstand en vol goede bedoe lingen naar de dochters van Steven kijken, maar zodra hij iets negatiefs over mijn kin deren zei, was ik gekwetst. In een samenge steld gezin moet je op eikaars goede bedoe lingen leren vertrouwen en tegelijk accepte ren dat het anders is dan vroeger." Waarom is dat zo moeilijk „In een stiefgezin bots je onherroepelijk op allerlei onderlagen die het moeilijk maken open en eerlijk met elkaar te blijven praten. Echt, de heks of de tiran in jezelf komt bo ven. Terwijl je het zo graag goed wilt doen. Je neemt jezelf voor dat je lief zult zijn, vol begrip ook voor die andere kinderen. En dan gaan ze jouw grenzen over en ontplof je. Iedereen schreeuwt wel eens tegen zijn kinderen, maar tegen je stiefkinderen? Dat doe je niet. En als je het doet, word je gek van schuldgevoel." Je loopt op je tenen. „Ja, en dat houd je niet vol. Niet op de lange duur. Je bent heel lang op visite in je eigen huis, zo voelt het. Je wordt constant vergele ken en bekeken. Dat is logisch, maar in die situatie is het moeilijk jezelf te zijn. Je weet misschien niet eens meer wie je zelf bent." Wat adviseer jij mensen? „Luister naar elkaar. Je moet niet de illusie hebben dat je het verdriet met zijn allen kunt delen, maar je kunt er wel rekening mee houden." Jij bent bijna een lichtend voorbeeld. Je hebt zo'n leuk gezin, met vijf prachtige meiden, ge zellig met zijn allen in een groot huis. Ze slaat haar ogen ten hemel: „Dat denken mensen, ja. Maar het is bijna een ontken ning van het verdriet dat er achter ligt. Ik vind het eigenlijk ook te makkelijk om zo te denken. Wij hebben allemaal verloren. Al hebben we wel een voordeel: het is heel hel der, er zijn geen exen." Is dat moeilijker, een samengesteld gezin waar bij ook nog eens ex-echtgenoten betrokken zijn? „Het maakt het ingewikkelder, als kinderen bijvoorbeeld van het ene huishouden naar het andere trekken. Maar het wordt in zo'n geval nog belangrijker de communicatie thuis zo open mogelijk te houden. Dat is moeilijk hoor. O mens, je moet er half thera peut voor zijn. „Stel dat je vriend een kind van anderhalf heeft. En stel dat het kind ieder weekeinde bij jou thuis komt. Zeg dan maar eens: 'Gat, daar heb ik helemaal geen zin in'. Twee we ken later denk je: komt dat stomme kind weer. Vier weken later word je al kwaad als het gewoon op de bank zit. Maar zeg dat maar eens als je verliefd bent. Het is moei lijk om eerlijk tegen elkaar te zijn. „Al ben ik ervan overtuigd dat het makkelij ker is als je voorbereid bent. Misschien moet je er niet aan denken om in het begin van je relatie al naar een coach te gaan. Je bent immers verliefd en wilt zo graag in het nieuwe geluk geloven. Maar het helpt als je meteen in het begin nagaat hoe je jezelf voelt en wat je te geven hebt. Het gaat er niet om dat je doet wat de maatschappij van je verwacht, het gaat erom dat je jezelf durft te zijn en dat je de situatie onder ogen ziet. Tien tips en vuistregels 1. Een stiefgezin is geen kern gezin en wordt dat ook niet. 2. Kijk de kat uit de boom als stiefouder. Stiefmoeders stor ten zich vaak in een zorgende rol en stiefvaders kunnen zich verliezen in het vestigen van hun gezag door te gaan letten op de regels in het huis. 3. Neem de tijd. Je hoeft/kan niet direct van je stiefkinde ren net zoveel houden als van je eigen kinderen. Liefde voor stiefkinderen kan groeien. 4. Stiefouders én stiefkinderen zijn overgevoelig. Ze betrek ken veel op zichzelf. 5. Bespreek samen met je part ner welke regels jullie willen hanteren voor de kinderen. 6. Praat als partners over de in cidenten die zich voordoen. Neem als biologische ouder het voortouw. Steun je nieuwe partner openlijk in het bijzijn van het kind en stel je open voor de moeite die je kind er mee heeft. Maar verlang wel respect voor je nieuwe partner. 7. Probeer het gedrag van een dwarsliggend kind te zien als uiting van moeite met de nieu we situatie en niet als een per soonlijke aanval. 8. Probeer te praten met zijn allen: elke week of maand een vergadering en laat iedereen zeggen wat hij/zij kwijt wil. 9. Bouw als partners aan je re latie. Als deze stevig is, kan je samen veel aan. 10. Zorg dat je als stiefouder een baan, een hobby of in ie der geval iets voor jezelf hebt waar je goed in bent. Dat is een goed tegenwicht voor je onzekere gevoelens. Uit Samengesteld van letje Hey- broek-Hessels en Boukje Over- gaauw. „Het is bijvoorbeeld normaal als je niet me teen van de andere kinderen houdt. Het is ook normaal dat ze tegen je aan schoppen. En het is jammer genoeg zo dat je heel sterk moet zijn als je stiefouder bent. Sterker dan een gewone ouder." Heb je een gouden tip? „Maak je eigen rituelen. Wij hebben een kerstboomceremonie. Toen we net bij el kaar woonden, mocht ieder kind een kerst bal uitkiezen. De rest van de versiering uit het huis van Steven en van mij hebben we kapot gegooid." Wat zonde. „Natuurlijk was het jammer. Het was moei lijk, en verdrietig voor ons allemaal. Maar dat is afscheid nemen. We hebben nu een wanstaltige boom, met kerstballen die we met z'n allen hebben uitgekozen. Maar ik vind het prima. Het is goed zo." www.stief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18