Zeela d Grondrechten soms in geding Vlissingen stimuleert carrière van 45-plusser Rechters kunnen niet uit de voeten met internationaal verdrag. Brabander is de beste op de Zeeuwse klei Project 'Talent vergrijst niet!' bezorgt gemeente nominatie Senior Prijs. PZC Maandag 1 oktober 2007 1 7 door Marcel Modde MIDDELBURG - Het Nederlandse rechtssysteem houdt onvoldoende rekening met internationale ver dragen. Metname op de toepassing van van sociale, economische en culturele grondrechten schiet Ne derland tekort. Dat viel zaterdag te beluisteren op een conferentie van de Nationale Unesco Commissie en de Roose velt Academy in Middelburg. Tij dens de tweedaagse internationale bijeenkomst stond de vraag cen traal of Nederland op dit gebied kan leren van 'opvallend veel lan den uit het zuidelijk werelddeel', waaronder Zuid-Afrika. Volgens minister van justitie E. Hirsch Ballin (CDA) koestert de Nederlandse politiek de traditie van terughoudendheid als het gaat om de rol van de rechtbank. Daar uit spreekt naar zijn idee ook het wederzijdse vertrouwen dat de mensenrechten voldoende zijn ver ankerd in het eigen grondwettelijk bestel. Van een 'tekortkoming' op dit vlak wil de minister dan ook niet weten. Nederlandse rechters daarentegen geven aan meer politieke steun juist op prijs te stellen om de bepa lingen van de zogenaamde 'twee de generatie rechten' in de prak tijk ook daadwerkelijk te kunnen afdwingen. Sterker nog, voerde de WR| Nederland laat op het gebied van sociale, ecomische en culturele grondrechten soms veel te wensen over. Dat bleek tijdens een conferentie in Middelburg. Bredase rechtbankpresident M. Steenbeek aan, veel van zijn colle ga's zijn onbekend met de inhoud van de internationale verdragen. Daarmee is er, aldus één van de aanwezige advocaten, sprake van 'een lek in de rechtsbescherming door de overheid'. Mensen die in Nederland onder bijstandsniveau of in de illegaliteit leven, merken maar al te goed wat dat lek betekent, schetste de Haar lemse advocaat P. Fischer de pro blematiek. Hij won onlangs een zaak, waarin de gemeente Rotter dam werd veroordeeld tot betaling van gas, water en licht als eerste le vensbehoeften van twee jonge kin deren uit een Chinees gezin zon der geld. Oud Tweede-Kamerlid Verspa- get (PvdA) hekelde de 'zelfvoldaan heid' waarmee Nederland zich in ternationaal op de borst timmert, wanneer het gaat om rechten. On dertussen worden mensen hier net zo makkelijk op straat gezet zonder inkomen. Van een toets op het recht op huisvesting, onder wijs of gezondheidszorg komt dan niets meer. Ze drong aan op meer educatie over mensenrechten. WOLPHAARTSDIJK - Het was een mooi gezicht, zeventien com binaties met trekpaarden die zaterdag onder een najaarszon netje strakke voren trokken op een akker in Wolphaartsdijk. Zo'n driehonderd mensen sloegen aan de Aardebolleweg het Zeeuws Open Kampioenschap gade. Sommigen zaten zelfs een paar uur in de auto om de ploegende trekpaarden aan het werk te zien, weet secretaris Piet Hannewijk van Het Werkend Trekpaard Zeeland. Hoewel de klei best zompig was, is dat voor trekpaarden minder een bezwaar dan voor tractoren. De winst ging echter naar een boer van de zandgronden: Rien La- zaroms uit Sprundel. De winaar van vorig jaar, Leo de Visser uit Ritthem, werd vijfde. foto Willem Mieras door Forra de Jong VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen is als enige overheidsinstelling genomineerd voor de Senior Po wer Prijs 2007. De prijs is een ini tiatief van de Regiegroep Grijs Werkt, die is ingesteld door het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dit om 'leeftijds bewust beleid' op de werkvloer te promoten. De prijs gaat naar het beste prak tijkvoorbeeld van leeftijdsbewust personeelsbeleid. Woensdag wordt de winnaar bekendgemaakt tijdens de HRM vakbeurs Perfor- ma 2007 in Utrecht. Uit de 52 in zendingen zijn twaalf bedrijven en organisaties genomineerd. Vlissin gen is daarin de enige overheidsin stelling. De gemeente zette in maart vorig jaar het pilotproject 'Talent ver grijst niet!' op. Bij de gemeente is ongeveer de helft van de medewer kers 45 jaar of ouder. Dat is niet verwonderlijk als je bedenkt dat Walcheren een van de snelst ver grijzende regio's in Nederland is. Een jaar geleden, toen de prijs voor het eerst werd uitgereikt, was Vlissingen ook al genomineerd. Toen ging een ander project er mee aan de haal. Dit jaar ziet Mattias van der Straaten van de gemeente Vlissin gen de prijs wel naar Zeeland gaan. „In juni van dit jaar hebben we het project pas afgerond. Onze kracht zit in het contact met de doelgroep. We hebben interviews en interactieve bijeenkomsten ge houden." „Ook hebben we trainingen voor duurzame inzetbaarheid gegeven aan onze 45-plussers en hebben we soms leuke veranderingen in een loopbaan gebracht." De grootste verbetering noemt Van der Straaten 'de verandering in de mentaliteit.' „Onze manier van denken is echt veranderd. We De gemeente Vlissingen is genomineerd voor de Senior Power Prijs 2007. Vlissingen begon dit voorjaar het project 'Talent vergrijst niet!' denken nu meer strategisch bij het invullen van nieuwe functies. Voor de huidige werknemers zien we meer kansen. Van iemand die 45 is, moet je niet denken dat alle carrièrekansen al voorbij zijn. Die mensen hebben nog twintig jaar werken te gaan. Die moet je stimu leren hun creatieve kant te ont plooien. We zijn nu zelfs met ie mand bezig die zijn eigen bedrijf aan het beginnen is." Van der Straaten moedigt een ini tiatief als de Senior Power Prijs aan. „Als er resultaten naar boven komen en je geconfronteerd wordt met het probleem, ga je het ook aanpakken. In vier of vijf jaar vis sen we allemaal uit dezelfde vijver voor personeel. Daar moeten we nu al oplossingen voor bedenken. Een voorbeeld, zoals een winnaar van de Power Prijs kan daarbij hel pen." Naast de Power Prijs, kan Vlissin gen ook een 'eervolle vermelding voor het werven en selecteren van 45-plussers' krijgen. Maar Van der Straaten heeft zijn zinnen op de Power Prijs 2007 gezet. „Als je mee doet, dan ga je ook echt voor de hoofdprijs." Andere genomineerden zijn: GGZ Noord-Holland-Noord, Corus, Wegener Huis aan Huiskranten, Stichting IJsselgraaf (onderwijs), IDplein (integratie), KSU (ICT), Stichting Buitenamstel Geestgron den (zorg), PHJ Braakhuis (me taal), Numac Nederland (machine techniek) en KuiperBouwgroep (bouw).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17