Meningen Wederopbouw Uruzgan vergt geduld Idea-listen bereiden zich in Tholen voor op missie in Afghanistan. Fout vlees Small Sail Kooldioxide-neutraal Salaris politie Structuur PZC Maandag 1 oktober 2007 1 1 door Frank Balkenende THOLEN - Stapje voor stapje zal het gaan. Economische wederopbouw van de Afghaanse provincie Uruz gan vergt een lange adem en veel geduld. Het gros van de bewoners is analfabeet, moderne bedrijfsvoe ring is er niet en het islamitisch ge loof en de stammencultuur vragen een tactvolle benadering. Toch geloven de reserveofficieren van Idea aan vooravond van hun economische wederopbouwmissie dat zij in Uruzgan iets kunnen be reiken. „Een Kamer van Koophan del opzetten, ondernemerstrainin gen en microfmancieringen rege len." Een kampement op de voormalige Oesterputten in Tholen. Eén van de officieren, die in Tholen woont, heeft die plek aangedragen. Op een zompig grasvelde staan drie le gertenten. Hier bereiden 38 reser veofficieren van Idea (Integrated Development of Entrepreneurial Activities) zich drie dagen lang voor op de missie naar Uruzgan. Idea is een onderdeel van 1 Cimic Bataljon, simpel gezegd de weder- opbouwpoot van Defensie. De aan zet voor deze eenheid kwam van uit de werkgeversorganisatie VNO-NCW. De (reserve)officieren zijn in het dagelijks leven bedrijfsadviseur, bankier, accountant of onderne mer. Velen van hen waren be roepsmilitair. Dat maakt hen ge schikt om in een vijandige omge ving kleine of startende onderne mers het juiste duwtje in de rug te geven. Dat deden zij eerder in Bosnië en Noord-Afghanistan. Zo zijn er bijvoorbeeld in Baglan in Noord-Afghanistan coöperaties van hout- en metaalbewerkers op gezet, evenals een handelskamer. Luitenant-kolonel Frans Dirks: „We combineren onze ervaring in het bedrijfsleven met onze militai re vaardigheden. Idea duikt in de overgangsfase tussen oorlog en vre de. Keert de rust terug in een ge bied, dan kunnen we onze projec ten overdragen aan niet-gouver- mentele organisaties, ngo's." Dirks is als wegbereider al enkele Een meisje haalt water in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Door jaren van burgeroorlog is het waterleidingnet zwaar beschadigd en behoeft het wederop bouw. foto Syed Jan Sabawoon/EPA malen naar Uruzgan geweest. Sa men met twee collega's heeft hij onderzocht of de missie haalbaar is. Het antwoord is 'ja'. „Ons voor stel is ondernemers - dat zijn voor al ambachtslieden - te trainen, te zorgen voor microfinancieringen zodat hun bedrijfje zich kan ont wikkelen en een soort handelska mer op poten te zetten. We heb ben voor deze drie speerpunten sa menwerking gezocht met ngo's. Dat viel niet mee, want dit soort organisaties is er weinig in Uruz gan, omdat de situatie er nog ge vaarlijk is. Maar het is uiteindelijk gelukt." Economische wederopbouw wordt een hele kluif. Ten eerste zijn de meeste Afghanen analfa beet, ten tweede moeten de Neder landers alles via stamhoofden rege len en ten derde moeten ze reke ning houden met geloof en cul tuur. „Daarom trainen we hier in Tholen ook non-verbale omgangs vormen." In Tholen helpen lokale onderne mers een handje. Zo speelde een 'De kans dat je in een vuurgevecht belandt, is niet groot, maar wel aanwezig' tuinman die een half jaar terug een bedrijfje is begonnen tijdens de Idea-driedaagse voor 'proefko nijn'. „Dan hoor je weer eens waar een starter in de praktijk tegenaan loopt." Bij de Oesterputten scherpen de Idea-listen, zoals ze zich zelf noe men, ook hun militaire vaardighe den aan. Ze oefenen 'contactdrills', voor het geval ze oog in oog met de Taliban komen te staan. „Dit hoort bij de voorbereiding. Je gaat immers naar gebied waar wordt ge vochten. Willen we met Afghanen praten, dan moeten we het kamp uit, wat daar niet zonder beveili ging mogelijk is. De kans dat je in een vuurgevecht belandt, is niet zo groot, maar wel aanwezig", zegt ka pitein Sjoerd Groenenstein. Daar om moet je thuis goed uitleggen wat de missie precies inhoudt, be nadrukt kapitein Steven Smit. De uitzending van de Idea-be- drijfsadviseurs gaat hoe dan ook door, want Nederland neemt tot augustus volgend jaar deel aan de Isaf-missie van de Navo. Het kabi net bekijkt nu of het mogelijk en wenselijk is de missie te verlengen. Dit najaar vertrekken dus druppels gewijs Idea-officieren naar Kamp Holland, waar ze samen met Au straliërs het Provincial Reconstruc- tional Team vormen. De kritiek vanuit onder meer het parlement dat de Uruzgan-missie vooral een vechtmissie is geworden en van wederopbouw weinig terecht komt, herkennen de Idea-listen. Luitenant-kolonel Dirks vindt wel dat Nederland te snel resultaten wil zien. „Bij ontwikkelingssamen werkingsprojecten hoor je die kri tiek veel minder, terwijl die ook vaak jaren lopen. Als je een duur zame verandering te weeg wil brengen in Uruzgan, mensen op leidt die straks weer anderen kun nen scholen, moet je heel veel ge duld hebben." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Naar aanleiding de Fliplandse var- kensboer die verdacht wordt afge keurd vlees verkocht te hebben: scrupuleuze varkensboer betrapt. Zo goed als geen controle laat de rest van deze lieden ongedeerd. Deze man heeft afgekeurd vlees in roulatie gebracht, kadavers en kar kassen niet voor destructie aangele verd en ook nog afgekeurde var kens uit het destructiehok wegge haald, met alle gevaren van dien. De dierenwelzijnswet wordt con stant met voeten getreden en nu gaan zij ten behoeve van de heilig euro op grote schaal de volksge zondheid in de gevaar brengen. Hoeveel schandalen in de veehan del accepteert de consument nog? Herinnert u zich de hormonen schandalen, het voeren van slacht afval aan koeien, het voeren van rioolslib aan varkens nog. Wat is de straf nu? De slachtvergunning is ingetrokken. Een lachertje als je er over nadenkt wat dit voor gevol gen kan hebben. Weet wat je eet! Wietse Haak Sperwerstraat 23,Assen CDA spaart voor Sail, dan maar een minder mooi Bellamypark, dat is een foute opmerking. Men schijnt te vergeten dat bestuur van Small Sail Vlissingen in samenwer king met de horeca en detailhan del al vele jaren dit feestje neerzet. Deze club heeft het succes van Sail kunnen waarmaken door jarenlan ge inzet en ervaring; om dan te stellen dat de stad maar iets min der aantrekkelijk gemaakt moet worden en hiermee de onderne mers dus te straffen voor hun in zet geeft aan hoe men over onder nemers in Vlissingen denkt. Rik Lingier Bourgonderie 't Zottekot Smallekade 13, Vlissingen Provincie Zeeland wil in 2011 kool dioxide-neutraal zijn. Zij wil daar mee als voorbeeld dienen voor be drijven. Ik juich het initiatief van harte toe. Van de drie miljoen VCT-containers wordt de helft over de weg vervoerd. Zet er twee op een vrachtwagen, weet dat die terugrijdt voor nieuwe lading en 1,5 miljoen ritten over de Zeeuwse wegen zijn een feit. Met de WCT erbij worden dat er drie miljoen. Onze bestuurders en amb tenaren hebben nog heel wat dienstreizen af te fietsen om dit aanstaande kooldioxide-gat dicht te rijden. Leo Dalebout Gapingseweg 6, Gapinge De Stelling op de voorpagina: ik geef daar af en toe ook mijn me ning over. Nu was er een stelling over het salaris van de politie agent. 'Met een hoger loon krijg je geen betere politieagent'. Ik zou ge neigd zijn die stelling te onder schrijven. Maar als de stelling ge luid had: 'Een politieagent moet een hoger loon ontvangen', dan had ik daarop misschien ook 'ja' gezegd. Ik denk dat de redactie ei genlijk de laatste vraag had willen stellen. Want het gaat ook om de rechtvaardigheid van de beloning, gezien de risico's en gestelde eisen vergeleken met andere beroepen. Het stellen van een goede vraag is niet eenvoudig. De antwoorden hangen van de formulering ervan. Sam van der Zee Middelburg De schrijfster van het artikel 'Ik krijg weer structuur in m'n leven' (PZC, 29 september) wil ik felicite ren met het opsporen van 'Ron'. Hij is hoogstwaarschijnlijk de eni ge persoon die vindt dat hij op z'n plek zit bij het Work First-project van de Sociale Dienst Walcheren en Fourstar. Als deelnemer aan dit project heb ik nog niemand ge sproken die er vrijwillig is en/of het er naar de zin heeft. Voor zo ver ik kan peilen is de houding meer van de drie maanden door te komen en dan wel weer verder te zien. Wat mij en m'n collega's is opgevallen, is dat er mensen niet meer komen opdagen. Het is ons volstrekt onduidelijk of die ergens anders beter werk gevonden heb ben (zoals het artikel suggereert) of vinden dat alles beter is dan dit project. De vraagtekens die de FNV plaatst, zijn volgens mij dan ook nauwkeuriger dan het roos kleurige plaatje dat door de rest van het artikel wordt geschetst. Jakko Westerbeke Roompotstraat 6, Zoutelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11