Buitenland Junta grendelt Myanmar af ik hou van zelf bouwen 'je kunt eigenlijk niets doen' Fransman directeur van IMF Nu opstappen zou laf zijn tUKOMI Hof Pakistan geeft groen licht aan Musharraf Livingstone bouwt woaru van houdt Wereldwijd protest PZC Zaterdag 29 september 2007 9 Nieuwsstroom droogt op, Wereldomroep zendt uit via korte golf. YANCON - De militaire machtheb bers in Myanmar, het vroegere Bir ma, hebben het land afgegrendeld van de buitenwereld. Alle internet verbindingen zijn verbroken, tele foonverkeer is onmogelijk ge maakt. Ordetroepen maakten ge richt jacht op mensen met came ra's. Aan de universiteit van Yangon werd een inval gedaan bij Myanmar Info-Tech, een internet service. Met de maatregelen wil de junta voorkomen dat er nog langer beel den en tekst in het buitenland be schikbaar komen over de onlusten in het land en het brute optreden van politie en leger. De staatsme dia rapporteerden al niets over de demonstraties. Private media is nu ook opgedragen met berichtgeving te stoppen. De maatregelen bleken effectief. De informatiestroom uit Myanmar droogde gisteren vrijwel op. De Wereldomroep in Hilver sum heeft daarop besloten alle En gelstalige uitzendingen in het land via de kortegolf uit te zenden. Het is voor het bewind moeilijk om kortegolfradio op korte termijn uit te schakelen. Ordetroepen grendelden gisteren gebieden rond belangrijke pagodes in Yangon af Ook het centrum werd tot verboden gebied ver klaard. Overal waren politie en le ger aanwezig. Op een drietal plaat sen kwamen toch nog demon stranten - alles tezamen vierdui zend - op straat. Monniken ver toonden zich niet. Volgens onbe vestigde berichten schoot de poli tie gisteren in één geval in de me nigte. Daarbij werden twee men sen geraakt. Over hun toestand is niets bekend. Tientallen demonstranten werden in elkaar geslagen en afgevoerd. De junta heeft laten weten dat de |T1 Alle verbindingen met het buiten- land zijn afgesloten in Myanmar. Zo heeft de junta de handen vrij om hardhandig tegen demon stranten op te treden. SEOUL - Op verschillende plaatsen in de wereld is gepro testeerd tegen de hardhandige onderdrukking van de protesten in Myanmar. In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul branden demon stranten kaarsen bij een portret van de al jaren onder huisarrest geplaatste oppositieleidster Aung San Suu Kyi. In Londen demonstreerden monniken voor het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. In Den Haag werd de Tweede Kamer en de Amerikaanse ambassade een peti tie aangeboden. foto Lee Jin-man/AP De roep om maatregelen tegen de junta in Myanmar neemt toe. Maar wat kan de internationale gemeenschap doen? In 1980 boycotten veertig lan den de Olympische Spelen in Moskou. De aanleiding was de inval van het Sovjet-leger in Afgha nistan, eind 1979. Zou de dreiging met een Olympische boycot, dit keer van de Spelen van 2008 in China, iets kunnen doen aan de si tuatie in Myanmar? China is im mers de grootste bondgenoot van het militaire bewind daar. Tot nu toe weigert Peking de generaals tot de orde te roepen. Een mogelijke boycot van de spelen zou die hou ding kunnen doen veranderen. „Zo'n boycot zou ze echt raken. Maar ik vrees dat er geen politiek draagvlak voor is. Bovendien is het er eigenlijk al te laat voor. Die ANALYSE door Carel Coseling Spelen zijn pas medio volgend jaar." Dat zegt Dick Leurdijk, VN-deskundige bij het Instituut Clingendael, denktank van het ka binet. Hij windt zich te laatste tijd enorm op over wereldleiders die al lemaal roepen om maatregelen te gen Myanmar. „Iedereen keek hoopvol naar de spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad. Nou, daar was niets van te verwachten. Daar was geen concensus te bereiken, omdat China alles tegenhield. Dus sturen we maar een gezant naar Myanmar. Het maakt weer eens duidelijk dat de internationale ge meenschap met lege handen staat als een land zich bewust isoleert. Zij willen geen bemoeienis van an VN-gezant Ibrahim Gambari van daag een visum krijgt om het land te bezoeken. De Japanse premier Fukuda liet bekendmaken dat zijn Chinese ambtgenoot Wen Jiabao in een telefoongesprek had toege zegd alles te zullen doen om de cri sis in Myanmar op te lossen. De Australische ambassadeur in Myanmar, Bob Davis, verklaarde dat er donderdag veel meer dan ne gen doden en elf gewonden zijn gevallen. Volgens hem gaat het om vele tientallen doden. Anderen spreken over tweehonderd slacht offers. Een westers diplomaat zei dat de junta naar eigen zeggen 'klaar' was met de monniken en zich nu richtte op de burgers. pagina 3: commentaar Bedreigde consul van Myanmar krijgt betoging in voortuin. BREDA - De protesten in Myanmar reiken tot in Breda. Daar, in de ka pitale villa 't Jagthuys, heeft de ho norair consul van het land, Her man Stevens, wel eens rustiger da gen gekend. Naast telefonische be dreigingen krijgt hij er vandaag een demonstratie voor de deur. De 71-jarige Stevens is verbonden aan Myanmar door zijn papier- en kartonhandel. Voor dat werk kwam hij vaak in Myanmar. Hij ging van het land houden en werd gevraagd consul te worden. En nu zit hij met dilemma's. Hij beseft dat hij een betwist regime verte genwoordigt. „Ik kan zeggen: ik heb geen enkele politieke verant woordelijkheid. Maar dat zou flauw zijn. Natuurlijk maak ik me net zoveel zorgen als iedereen en elke dode is er één te veel. Maar om nu op te stappen als consul zou laf zijn. Ik vlucht niet voor het vaandel uit. Ik probeer op mijn manier dingen in het land veran derd te krijgen." WASHINGTON - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft giste ren de Fransman Dominique Strauss-Kahn tot directeur geko zen. De 24 leden tellende raad van bestuur koos de vroegere socialis tische minister van Financiën bij consensus. Strauss-Kahn (58) volgt per 1 november de Spanjaard Rodrigo de Rato op. Zijn aanstel ling geldt voor vijfjaar. Strauss-Kahn had de steun van de Verenigde Staten en de Europese Unie. Het IMF en zijn zusterorganisatie de Wereldbank werden na de Tweede Wereldoorlog opgericht. Het is gebruik dat de hoogste func tie van het IMF bekleed wordt door een Europeaan en de Wereld bank door een Amerikaan, nu Ro bert Zoellick. ISLAMABAD - Het Pakistaanse hoog gerechtshof heeft gisteren bepaald dat president Pervez Musharraf zich herkiesbaar mag stellen, ter wijl hij nog aan het hoofd staat van het leger. Voorzittend rechter Rana Bhagwandas zei dat een meerderheid van het rechtscollege van oordeel is dat de tegen Mushar- rafs kandidatuur ingebachte bezwa ren niet steekhoudend zijn. De vrees bestond dat Musharraf, als het hof zijn kandidatuur had te gengehouden, het parlement zou ontbinden, wat uitstel van de voor 6 oktober geplande presidentsver kiezingen zou betekenen. Er werd zelfs rekening gehouden met de mogelijkheid dat Musharraf de noodtoestand of de staat van beleg zou uitroepen. Musharraf, een generaal die in 1999 de macht greep, zegt te zul len aftreden als legerleider, maar al leen als hij wordt herkozen. dere landen, terwijl het internatio nale systeem erop gebaseerd is dat iedereen meedoet. Nu blijkt weer eens hoe ineffectief dat systeem is. Dat zag je al bij Darfiir. Je kunt ei genlijk niets." Is een militair ingrijpen denkbaar? Het zenden van VN-vredestroe- pen bijvoorbeeld? Of een inval als in Irak? Leurdijk: „Dat is niet aan de orde. Degene die dat oppert staat volledig buiten het politieke debat." Voor het zenden van VN-troepen is niet alleen een una niem besluit van de VN nodig - met China als vetomacht is dat on haalbaar -, maar ook instemming van de junta in Myanmar zelf. En die zal nooit akkoord gaan. „Je ziet in het geval-Myanmar dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rice alleen roept dat het een schande is wat daar ge beurt. Meer niet. In Europa is het vertrek van het Franse Total uit Myanmar nu de meest vergaande maatregel waarover wordt gespro ken." Al onze klanten zijn verschillend. Daarom is elk ontwerp uniek bij Livingstone. Livingstone bouwt al 25 jaar in opdracht van particuliere bouwers. Uitgangspunten zijn eenvoudig, uw wensen staan centraal. Afspraak is afspraak. En altijd een geselecteerde bouwer bij u op de hoek, Meer weten? Stuur een e-mail naar info@livingstone.org. Door ons geselecteerde dealer in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemingsbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Bouwbedrijf Iniotec B.V., Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman, 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis Bouwbedrijf Gebr. Risseeuw B.V., Axel Gratis Huizotheek met 50 ideeën: 0900 899 60 50 of www.huizotheek.nl Showroom Breda, Vossenbeig 4 (naast de Makro). Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2. 25 JAAR VJLLABQUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9