'Alsof ik een misdadiger was' v9 PZC Zaterdag 29 september 2007 de beschuldiging dat ze haar zoontje zou hebben gedood. „Ondanks mijn verdriet kreeg ik bij de arrestatie geen woord van uitleg." foto Mechteld Jansen Een Oost-Souburgse vrouw zat een maand in de cel, op In juni 2006 overlijdt een baby in Oost-Souburg. Justitie verdenkt de moeder van het doden van het kind. Vier weken lang zit ze vast in het Huis van Bewaring, ondanks alle ontlastende verklaringen. Ruim een jaar later krijgt ze te horen niet langer verdacht te zijn. „We hebben nooit uitleg gekregen. Justitie wilde een veroordeling. Als een paard met oogkleppen op weg naar dat ene doel." door Emile Calon Smartengeld. Marouan zegt het op een smalende toon. Gezeten in zijn woonkamer in Oost-Souburg maakt hij een machteloze bewe ging. „Wat moet ik daarmee. Alles wat ik bezit wil ik inruilen om Mustapha terug te krijgen." Zijn zoontje is echter dood. Hij stierf 20 juni vorig jaar om 7.30 uur in het acade misch ziekenhuis van Antwerpen aan de gevolgen van twee schedelfracturen en een hersenbloeding. Terwijl zijn moeder Maria (29), een dag eerder, in de ouderlijke slaapkamer aan het strijken was viel de bijna zeven maanden oude baby van hun bed en kwam daarbij met z'n hoofd zeer ongelukkig terecht. Een paar uur na het overlijden stapte de politie het huis binnen van de rouwende familie. „De straat was afgezet alsof wij ter roristen waren", weet Marouan (38) nog goed. De agenten arresteerden de beide ouders en voerden ook de kinderen van 3, 9 en 11 af voor verhoor. Hij zwijgt enige tijd en maakt weer dat gebaar. „Onze kin deren. Onze eigen kinderen. Ze werden verhoord om te weten te komen of wij ze mishandelden." Maria kijkt machteloos en vertelt hoe ver bijsterd ze nog steeds is over de kille bena dering tijdens haar arrestatie. „Ondanks mijn verdriet geen woord van uitleg." Pas enkele uren later, tijdens een eerste ver hoor op het politiebureau in Heinkens- zand, hoorde ze dat ze verdacht wordt van de ergste misdaad die een ouder kan be gaan: het doden van haar eigen baby. Ma rouan werd op dat moment in Torentijd in Middelburg ook met die beschuldiging geconfronteerd. Een dag later hoorde hij echter dat de verdenkingen tegen hem niet meer zo serieus waren dat hij nog lan ger in de politiecel moest blijven. Deson danks mocht hij pas een dag later vertrek ken. Ondertussen zat Maria nog wel vast. Eerst in Torentijd daarna in het Huis van Bewa ring in Breda. Justitie was er volgens haar van overtuigd dat ze de dood van haar jongste op haar geweten had. De steeds te rugkerende vraag tijdens de talloze verho ren; 'hoe heb je het gedaan'. „Dat wilden de rechercheurs alleen maar weten." Haar partner stelt bitter vast dat de waar heidsvinding blijkbaar niet het doel was. Ook haar advocaat, de Middelburgse straf pleiter Martijn van der Want, vindt dat po litie en justitie wel erg vooringenomen te werk gingen. „Tijdens de uitputtende verhoren werd mijn cliënte voortdurend voorgehouden dat de deskundigen verklaard zouden heb ben dat Mustapha absoluut niet door een val van het bed kon zijn overleden. Zo stel lig hebben de deskundigen dit echter nooit geconcludeerd." Terwijl enkele rechercheurs zich concen treerden op het verhoor van Maria voer den anderen een buurtonderzoek uit. Ie dereen die ook maar iets met de familie te maken had, werd ondervraagd. Tijdens dat onderzoek kwam volgens de advocaat zeer duidelijk naar voren dat de moeder abso luut niet gekenmerkt kon worden als ie mand die kinderen zou mishandelen. Na die ongelukkige val van haar zoontje zocht ze bijvoorbeeld direct hulp bij de buur vrouw en de huisarts. Op haar aandringen kwam die arts zelfs tweemaal kijken. Ook wijst de advocaat op een getuige. Tijdens de val was Maria namelijk aan het bellen met een nicht. Die hoorde via de telefoon hoe ontzet de moeder reageerde. Ondanks alle ontlastende verklaringen wilde justitie niets weten van een schorsing. Maria bleef in de gevangenis, mocht met niemand con tact hebben, laat staan de begrafenis van haar zoontje bijwonen. Na vier weken bepaalde de recht bank dat er geen reden was Maria nog langer vast te houden. Justitie was het niet eens met die beslissing en ging, zonder succes, in hoger beroep. De beide echtelieden vinden die handelwijze onbegrijpelijk. Marouan citeert een recher cheur 'of we maken het gezin kapot of de moord van het jaar wordt opgelost'. Trots stelt hij dat het een noch het ander gebeur de. Even later klinkt ook vanuit een slaap kamer het geluid van een baby, hun acht weken oude dochtertje. Maria lacht even als ze over het meisje vertelt maar is weer bedrukt als het gesprek gaat over het mo ment dat ze na die vier weken, dankzij in grijpen van de rechtbank, de gevangenis mocht verlaten. „Ik werd letterlijk op straat gezet." Het voelt voor haar nog steeds alsof ze niet meer was dan een vuil niszak. Ondanks die vrijlating bleef justitie Maria zien als verdachte. De verwondingen van haar zoontje zouden namelijk veroorzaakt zijn door 'heftig botsend geweld' oftewel slagen met een hard voorwerp. Van der Want stelt echter dat uit alle onderzoeken ook blijkt dat die verwondingen veroor zaakt kunnen zijn door een val. „Niemand sluit die mogelijkheid uit." Drie weken geleden kreeg Maria te horen dat ze niet langer wordt gezien als verdach te. De beide ouders en de advocaat vinden dat onbegrijpelijk laat. Het echtpaar snapt ook niet waarom de of ficier van justitie nimmer de moeite nam met hen te spreken. „We hebben nooit uit leg gekregen." Volgens justitie duurde het zo lang omdat er tal onderzoeken liepen. „Er zijn tal van deskundigen gehoord. Pas in april hadden we het laatste onderzoek binnen", aldus E. Kool. Uit haar woorden valt ook op te ma ken dat het OM nog wel van plan is con tact met de familie te zoeken. Van der Want gaat ook smartengeld te ei sen. Zelfs meer dan gebruikelijk, omdat Maria en haar familie erg hebben geleden onder de behandeling door politie en OM, aldus de raadsman. Net als haar man kijkt Maria zeer verbit terd terug, „Ik neem mezelf nog steeds kwalijk dat ik die bewuste dag niet beter oplette. Maar die behandeling alsof ik een echte misdadiger was. Het totale gebrek aan inleving. Het ongeloof. Dat vergeet ik niet." Marouan, stellig: „Justitie wilde niet de waarheid vinden. Justitie wilde een ver oordeling. Als een paard met oogkleppen op weg naar dat ene doel." Op verzoek zijn de namen van de ouders van Mustapha veranderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97