De zorgende overheid RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE op de planken Marjan Berk v7 PZC Zaterdag 29 september 2007 Weet U het nog lezer? Vorige week waren we met zijn allen nog ontzet tend gelukkig en tevreden. En plot seling slaat onze collectieve stem ming om als een blad aan de boom. Angstig zijn we, pessimistisch gestemd en vol bange voorgevoe lens. Om dit gevoel nog eens flink aan te scherpen ontvang ik tijdens het luisteren naar de radio een aantal keer per dag een boodschap die mij aanmoe digt om, bij het verlaten van mijn huis en hof vooral extra eten, drinken, warme kleding en een deken in te pakken. Nu, wanneer je de bevolking een beetje op zijn ge lukzalige wolk wil laten zitten, dan moet je dit soort boodschappen niet afgeven. Laat ze nou om te beginnen die ontslagregeling maar eens een beetje behoorlijk regelen, dan voelt iedereen zich ogenblikkelijk weer een beetje beter. Nu ben ik van het soort wier glas altijd halfvol is. Ik houd helemaal niet van halfleeg, zodat ik met al die tegenstrijdige berichtgeving probeer mijn persoonlijke humeur op een vrolijk peil te houden door mijn zegeningen te tellen. In mijn kleinkinderen voel ik mij behoorlijk geze gend. Volgende week mag ik weer een dagje op de jongste kleindochter passen, ik verheug mij han denwrijvend. En ik denk aan alle zeven, drie meis jes en vier jongens. Ze hebben allemaal namen, die hun ouders zorgvuldig hebben bedacht. De meisjes heten Valerie, Belle en Veerle. Maar de drang tot heftig afkorten heerst in onze familie, zo dat de dames in de wandeling nu met Veer, Bel en Val worden aangesproken. De jongens overkomt hetzelfde. Michiel wordt Mieg, Sebastiaan is Sebas geworden, Gino is Gien en Leander is gewoon Lee! Ik schreef ooit een roman met de titel Als de dood waarin ik deze rare gewoonte aan de kaak stelde. Een moeder met de achternaam Blom noemde, in haar behoefte haar dochters een beetje chique op te stoten in de vaart der volken, de twee meiden Laurence en Clotilde. Maar er bleek geen kruid gewassen tegen de vader landse behoefte iedere naam terug te brengen tot éénlettergrepige afkortingen. Het werd binnen de kortste tijd 'Lautje' en 'Clootje'! Hetgeen merk waardiger wijze ook weer beter klonk met die een voudige achternaam Blom; Lautje en Clootje Blom klonk een stuk realistischer dan Clotilde en Laurence Blom. Zo. Na deze uiteenzetting ga ik mijn zinnen verzet ten door een stuk te lezen in de nieuwe roman van Thomése: Vladiwostok! Het eerste hoofdstuk zet meteen veel zoden aan de dijk, we hebben nu al een hartgrondige hekel aan de hoofdpersoon, een man die we in het dierenrijk 'bronstig' zou den noemen. Maar eerlijk gezegd leest een verhaal over een man die woedend commentaar bij je los maakt toch heel prettig wég. En wanneer ik dan klaar ben met lezen, ga ik mij voorbereiden voor de reis naar Utrecht. Ik heb drie krentenbollen, twee kadetjes met oude kaas, een appel en een banaan, een flesje drinkyoghart, een rol drop, een wollen plaid, een extra coltruitje en een fles water in een tas klaargezet. Ik neem de berichtgeving van de zorgende over heid geheel serieus, want het weerbericht waarschuwt voor hagel, windstoten en gure buien!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 95