Zeeuwse boeren voor aan de muur PZC Zaterdag 29 september 2007 Maarten Janse (25), Wolphaartsdijk Op de boerderij van de Janses worden naast aardappels, suikerbie ten, tarwe en vlaszaad ook zeegroenten verbouwd. En er is een landschapscamping. Maarten: „Vroeger, als je zei dat je boer was, keken ze je een beetje raar aan. Tegenwoordig vertel ik het weer met trots. Wat is er nu mooier dan dat je in de vrije natuur je be roep mag uitoefenen? Ik moet er niet aan denken dat ik elke dag drie uur in de file zou moeten staan, op weg naar mijn werk." Hobby's: „Schaatsen, wielrennen, zeilen. Op wedstrijdniveau." 500 exemplaren uitverkocht. Ido Kooistra, één van de initiatiefne mers: „De aanvragen kwamen niet alleen uit Nederland, we heb ben er zelfs een paar naar Afgha nistan gestuurd." Een tweede ka lender is in de maak. Misschien dat er déze keer ook een Zeeuw se schone tussen zit. Tip: de in schrijving is in volle gang. Bij vakblad De Boerderij kreeg het initiatief een vervolg met de Stoereboerenkalender, die in 2008 uit moet komen. Momen teel kan gestemd worden op de twaalf finalisten. Helaas: zelfs bij de voorrondes zat geen enkele Zeeuw. Die Zeeuwse afwezig heid geeft toch een vertekend beeld. Alsof er hier op het platte land geen stoere boeren rondlo pen. Dat wordt op deze pagina's een beetje goed gemaakt. De nieuwste ontwikkeling is het programma Kijk een Koe, gepre senteerd door Normaal-zanger Bennie Jolink. Uitgangspunt is dat stadsjongeren amper weten dat melk uit een koe komt en kip filet van een kip. In elke afleve ring worden drie stadsjongeren gevolgd, die leeftijdsgenoten op de boerderij meehelpen bij het uitmesten van de stal en al doen de eéjn stuk wijzer worden. ■F| www.boerendochterkalender.nl yvww.stoerebopren.nl Rien Dieleman (41), Middelburg Rien zou best op de voorkant van de Stoereboerenkalender kun nen, vindt zijn vrouw Nicole. Grote, grove handen, waarop altijd wel ergens een pleister zit. Een verweerde, bruine kop van altijd buiten zijn. Zijn blonde haren en blauwe ogen. Die lach, van oor tot oor. Een boer, zegt de aspergeteler, is altijd met hart en ziel met zijn werk bezig, iemand die goed kan relativeren en zichzelf voor zijn bedrijf wegcijfert zonder dat als een probleem te erva ren. Hobby's: vleesvee houden (Charolais), stappen, boekje lezen. Twee jaar geleden liet de toenmalige minister van Landbouw, Cees Veerman, het imago van de boer onderzoe ken. Doel: aanknopingspunten vinden om het elan in de sector terug te brengen. De boer moest weer zin krijgen in zijn werk en de grauwsluier die volgens het rapport over de sector hing, moest weg. Veerman kreeg steun uit onver wachte hoek. De onderzoekers ontdekten dat het programma Boer zoekt Vrouw het imago van de boer belangrijk verbeterd had. Sommige uitzendingen trok ken maar liefst 1,3 miljoen kijkers. Twee op de vijf mensen bleken van dat programma veel te heb ben geleerd over het boerenleven. Boeren werden meer als moder ne ondernemer en minder als 'Ot-en-Sien-boer' gezien. Dat was het begin. In december 2006 besloten zes Groningse hbo-studenten in het kader van een studieopdracht een Boeren dochterkalender uit te geven. Die moest het signaal afgeven dat boeren niet ouderwets zijn en hun dochters best aantrekkelijk. In mei 2007 kwam de kalender uit en vijf weken later waren alle De boerendochters waren binnen vijf weken uitverkocht rC'/r Huibert van der Meer (24), Terhole Hij hoopt op een mooie dag zijn vader in het akkerbouwbedrijf op te volgen en helpt intussen, naast zijn werk als aardappelinkoper, gewoon mee met de pootaardappelen, de suikerbieten, de uien, graszaden, tarwe en sperziebonen. „Als aardappelinkoper kom ik elke dag bij boeren over de vloer en ik heb echt de indruk dat het in de landbouw nu beter gaat dan de voorbije jaren. Je hoort dat het vertrouwen in de toekomst toeneemt, de sfeer is positief." Hobby's: „Uitgaan, sport en klussen." Jean-Pierre van Wesemael (25), Nieuw-Namen Jean-Pierre werkt drie dagen in de week op het familiebedrijf (plantuien, graszaad, aardappels, suikerbieten en bruine bonen) annex agrarisch loonbedrijf. Twee dagen per week staat hij voor de klas op het Groen College in Goes. Verder is Jean-Pierre be stuurslid van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt met als portefeuille Verbrede Landbouw, Pacht en Ruimtelijke Ordening. Hobby's: „Hard werken, me inzetten voor dingen waar ik achter sta. Landbouw bijvoorbeeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91