Het wordt eindelijk weer leuk op het Zeeuwse platteland v2 Zaterdag 29 september 2007 PZC Langzamerhand begint de stemming onder boeren om te slaan van somber naar gematigd optimistisch. Dat komt door betere prijzen én programma's als Boer zoekt Vrouw. door Ondine van der Vleuten foto's Ronald den Dekker Boer zoekt Vrouw is een prima program ma, zeggen Wouter van Dijke en zijn vrouw Carla. In hun boerderij in Wolp- haartsdijk kijken ze er vaak naar. Het is leerzaam voor de burger, maar niet min der leuk voor de boeren, die onderling graag napraten over de laatste aflevering. Zo van: wat was het daar een puinhoop! Of: die heeft het goed voor elkaar - mooi bedrijf, strak in de verf En heb je dat hek rond die wei gezien? Carla: „Je ziet eens hoe het er bij een ander aan toegaat. Het is wel heel veel met koeien en kippen, het zijn voornamelijk veetelers. Veetelers zijn veel meer aan hun bedrijf gebonden. Bij akkerbouwers gaat het er heel anders aan toe. Aardappels hoeven niet 's ochtends en 's middags gemolken te worden. Ie dagin deling is veel vrijer, afgezien van de oogst tijd. Dan heb je het heel erg druk." Dat zijn zo van die dingen waar 'de burger' geen weet van heeft. Boer zoekt Vrouw geeft de gewone man een kijkje in de keu ken van de boeren, en dat is goed, knikken de Van Dijkes. Goed voor het imago, en te recht, zegt Carla trots. Want: „Boeren zijn zelfstandige ondernemers met een grote verantwoordelijkheid, buitenmensen met liefde voor de natuur, flexibel - want het weer is niet te voorspellen -aanpakkers, mensen die met onzekerheden kunnen omgaan en van alle markten thuis zijn. Wouter repareert net zo makkelijk de was machine als dat hij de administratie re gelt." Nicole Dieleman van het Asperge punt Walcheren bespeurt een ken tering: „Vroeger liep ik er nogal eens tegen aan dat mensen niks van boe Wouter van Dijke(46), Wolphaartsdijk Carla van Dijke over haar man Wouter: „Wat me in hem aantrok? Een mooie glimlach, pretoogjes. Ja, hij ziet er gewoon goed uit. En hij heeft veel interesses. Hij kan over allerlei dingen praten, niet alleen over de boerderij." Wouter hoort het met een schuine glimlach aan. Een stoere boer. Boer zijn, zegt Wouter, dat is eenvoudig leven, niet te veel toeters en bellen, alles lekker simpel en overzichtelijk houden. Van Dijke mag daarnaast graag zeilen, jagen, deelnemen aan ploegwedstrijden, zwem men, schaatsen en concerten bezoeken. Van 'Normaal' bijvoorbeeld. „Ge weldig! Maar ik hou ook van blues en andere muziek, hoor." ren begrepen. Als een boer met gier over het land moest, was het een vuile stink- boer, of er werd lacherig over gedaan. Op een dag hoorde ik een reportage van Om roep Zeeland. Het ging over de nattigheid. Reporter Bob Lagaay zei toen iets van 'Ach, die boeren lopen toch altijd te zeu ren. Het is te nat, te warm, nooit goed.' Ik heb toen naar hun programma 'Zegt u het maar' gebeld, heel fel, en Lagaay uitgeno digd eens een dagje mee het veld op te gaan, venkel snijden, zodat hij kon zien hoe wij hier ons brood verdienen. Heel sportief: hij kwam. Ze hebben er nog een reportage van gemaakt en hij zei na tuurlijk 'sorry' en 'ik heb het niet zo be doeld'. Als mensen niet weten waar ze het over hebben, moeten ze hun mond hou den." Mensen zagen vroeger niet hoe belangrijk het werk van een boer is, zegt ze. „Maar het begint te dagen. Dat komt niet alleen door programma's als Boer zoekt Vrouw, maar ook door de situatie in de landbouw. Jarenlang was er een voedseloverschot, dat slaat om in een tekort. Als er wat aan de hand is, gaan de prijzen direct omhoog. Nu merken de mensen hoe kwetsbaar hun voedselvoorziening is. We hebben de ze ven slechte jaren gehad; nu komen de bete re tijden. Zo'n gevoel is er. Ik denk dat Boer zoekt Vrouw misschien eerder de ver anderende tijdgeest volgt dan dat het pro gramma er de oorzaak van is." Geen wonder. Vanuit de lokale en andere overheden werd er vooral veel ge- en ver boden. Milieuorganisaties legden veelvul dig de nadruk op het vervuilende en na- tuurverstorende karakter van het boeren bedrijf Dierenactivisten wezen op misstan den. „Er wordt zo over je schouder meegeke- ken. Er zijn zoveel regeltjes. Dan had je nog eens die overschotten; je kreeg een beetje het idee dat je voor het overschot aan het produceren was. Er waren jaren dat je geld bij moest leggen. Dat werkt be hoorlijk demotiverend, net als die ziektes: mond- en klauwzeer, vogelgriep, varkens pest. Het gaat je allemaal niet in de kouwe kleren zitten." Nu de markt voor agrarische producten sterk aantrekt, heeft Rien niet meer zo het idee dat hij 'voor niks in de klei staat te zwoegen'. „Daarnaast voel ik dat burgers meer vertrouwen krijgen dat we niet bij elke gelegenheid naar de gifspuit grijpen, dat je bewust met het milieu bezig bent, ook als je niet biologisch boert." Op het Groen College in Goes zeg gen Anne Douwe van der Zee (be stuurslid van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt) en Hans van Nieu- wenhuijze (docent plantenteelt) het ook: de sfeer in de landbouw is positief Anne Douwe: „Je ziet het aan de investeringen. 'Ik voel dat burgers meer vertrouwen krijgen dat we niet bij elke gelegenheid naar de gifspuit grijpen' Ook Rien en Nicole zijn vaste kijkers. Rien: „Geweldige formule. Burgers kijken er natuurlijk anders naar dan wij, als boer hoor je de vaktaal en valt je op dat een be drijf er opgeruimd uitziet, dat er mooie ge bouwen staan. Ze spelen natuurlijk wel een beetje met het beeld. Een fraaie wol kenhemel boven een peinzende boeren kop, dat soort dingen. Ach, wij hebben voor Omroep Zeeland ook wel eens een rijtje voor de tweede keer gefreesd. Maar over het algemeen geeft het wel een juist beeld." Hoewel, zegt Nicole, ze zou die vrouwen na een jaar nog wel eens terug willen zien. „Vragen hoe ze het dan vinden, als ze vier weekeinden achter elkaar dat uitstapje met het gezin hebben moeten verzetten omdat de aard appels te klein waren of de bloemkolen te groot. Of als er een jaar geen geld binnen komt en je moet concluderen dat je voor Piet Snot hebt gewerkt." En toch: zelf zou ze niet anders willen. Gunstige bijkomstigheid van het boeren- leven: je hebt je man, bij wijze van spre ken, altijd onder handbereik. „Als ik uit het raam kijk, zie ik hem op het land. Als er een crisis is of je hebt hem echt nodig, is hij er altijd." De boeren zijn de laatste tijd ook beter over zichzelf gaan denken, zegt haar man Rien. Het zelfbeeld was niet zo positief Voor sommige machines zijn nu wachttij den, ik hoorde laatst dat een machinefa briek zelfs orders heeft moeten afzeggen." Vestigingsdirecteur Ton Tissink, die er bij is komen staan, onderschrijft het gevoelen. Jonge ondernemers - want dat zijn boeren tenslotte - zien weer toekomst in de land bouw. Alle drie kijken ze graag naar Boer zoekt Vrouw. Als Yvon Jaspers weer zo'n verlegen boer overvalt met scherpe vra gen, prachtig gewoon. Maar of in dat pro gramma wel goed uitkomt dat het boeren bedrijf echt om modern ondernemerschap draait, daar heeft het drietal zijn twijfels over. Intussen zet niet alleen het tv-programma Boer zoekt Vrouw de agrariër in de schijn werpers. Er is een Boerendochterkalender- uitgebracht, die navolging heeft gekregen in de vorm van een Stoereboerenkalender - maar nergens een Zeeuwse deelnemer. Hoe komt het nu dat Zeeuwse boeren helemaal ontbreken in die 'imagocampag ne'? Anne Douwe heeft wel een idee: „Zeeuw en kijken langer de kat uit de boom. Die blijven op de achtergrond. Groningen is vergelijkbaar. Als je op een feestje bent, gaan de Brabanders en de Hollanders di rect hard roepen, maar degenen die het langste blijven en op het eind het meeste feesten, zijn de Drenten, de Zeeuwen en de Groningers. Als die eenmaal los ko- men!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 90