Spelen in de vieze lucht van auto's w a D je eigen omgeving creéren met oog voor details Cel en tbs voor bedreigingen de Sede model DS70 5550, Leolux model Antonia INTERIEURADVISEURS www.weytsinterieur.nl PZC Zaterdag 29 september 2007 7 Minister verbiedt nieuwbouw van scholen bij snelwegen. door Laurens Kok en Annemieke Kooper voorburg - Een groot grasveld be paalt het aanzicht van de Van Lo- densteijnstraat in Voorburg. Basis school De Parachute steekt er kleurrijk af tegen de groene achter grond. Langs de achtertuin van de school loopt de A12, onzichtbaar, kunstig verstopt achter bomen en struiken. Een handvol spelende kinderen overstemt het geluid van de snelweg dat op de achtergrond zacht brommend aanwezig is. Wie niet beter weet, ziet hier slechts een school in een haast idyllische omgeving. „Het valt ook niet op", beaamt juf Floor, die al 26 jaar lesgeeft op de school. „Je merkt nu ook niet dat de lucht hier vies is, maar 's zo mers wel hoor. Als dan de ramen openstaan, denk ik wel eens: die smog, dat kan niet gezond zijn. Ik word gewoon benauwd van die vieze 'stadsigheid'. Een school bin nen honderd meter van een snel weg is gewoon bezopen." Ook de ouders van de kinderen zijn niet gelukkig met de locatie van de school. Tessa Donkersloot overwoog daarom zelfs haar zoon van school te laten wisselen. „Maar ja, een andere school lag weer verder weg. Dan had ik hem met de auto moeten ophalen." Over de gevolgen van de snelweg naast de school kan zij alleen maar gissen. „Mijn zoon is vaker ziek dan normaal, hoest veel. Ik weet niet of dat te maken heeft met de kwaliteit van de lucht, maar ge zond zal die in elk geval niet zijn." Ouders maken zich terecht zorgen. Fijnstof en giftige uitlaatgassen zijn extra bedreigend voor kinde ren, omdat hun longen zich nog moeten ontwikkelen. Dat duurt vaak tot en met de puberteit. „Blootstelling aan fijnstof door au to's hindert de longontwikkeling en hoe hoger de dosis is, des te gro ter het effect", legt epidemioloog Janneke Hogervorst uit. Daar komt nog bij dat kinderen veel minder wegen dan volwassenen, terwijl zij relatief meer lucht inha leren. Hogervorst: „Per kilogram gewicht krijgen zij daardoor meer fijnstofbinnen." Op scholen die pal tegen de snel weg aan staan, verslechtert de ge zondheid van leerlingen, blijkt uit onderzoek. Uitwijken naar een an dere locatie, op minstens honderd meter afstand van het autoverkeer, loont. De luchtkwaliteit kan daar door tot 95 procent verbeteren, blijkt uit berekeningen van het Mi lieu- en Natuurplanbureau. Minister Cramer van Milieu meld de deze week dat zij nieuwbouw van scholen op minder dan hon- 'Die smog kan niet gezond zijn. Ik word benauwd van die vieze stadsigheid' derd meter van de snelweg wil ver bieden. Dat zou tijd worden, foe tert Werner van Katwijk, voorzit ter van belangenvereniging Ouders Coo. „Ik ben verbaasd dat het zolang heeft geduurd." Van Katwijk vindt de grens van hon derd meter een beetje vreemd. „Het lijkt me beter om per locatie de concentratie fijnstof en andere giftige gassen te bepalen. Voor het zelfde geld is op tweehonderd me ter afstand de lucht ook nog erg vervuild." Van Katwijk zou het liefst zien dat over tien jaar langs geen enkele snelweg nog een school te vinden is. „Kinderen die vlak aan de snel weg spelen, dat kan gewoon niet. Hetzelfde geldt voor industrieter reinen. Daar zou nu een plan voor moeten worden gemaakt." Schooldirecteuren vinden die ge dachte niet realistisch. „Je kunt toch niet alles gaan slopen?", werpt Marc Mathies van de Alge mene Vereniging van Schoollei ders (AVS) tegen. „En waar moe ten die scholen dan naartoe? Je kunt ze moeilijk ergens in een wei land zetten, alleen omdat daar de lucht zo schoon is." De minister vindt het verbod op nieuwbouw voorlopig genoeg. „Je moet ergens beginnen", meent haat woordvoerster. Minister Cra mer is ook niet bereid de huidige scholen aan de snelweg tegemoet te komen met subsidies om onge zonde lucht in de klas tegen te gaan. Het ministerie van Milieu ver wacht dat de nieuwe regeling ko mend voorjaar in werking treedt. Je vindt de auto die je zoek Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl breda - Een 33-jarige vrouw uit Til burg is gisteren door de rechtbank van Breda veroordeeld tot een jaar cel en tbs met dwangverpleging wegens het bedreigen van Tweede Kamerlid Geert Wilders van de Partij voor de Vrijheid. De vrouw heeft vanaf november vorig jaar meer dan honderd be dreigende e-mails gestuurd aan Wilders. Zij gebruikte daarvoor on der meer computers in openbare bibliotheken. Zij stuurde de mail- tjes naar de politicus via de websi te van zijn partij. De Tilburgse werd op 15 januari aangehouden, nadat zij op heter daad was betrapt in een kantoorge bouw in Tilburg. Uit onderzoek is niet gebleken dat de vrouw handel de in overleg of in samenwerking met anderen. Zij verklaarde onder meer dat zij tegen Wilders' stand punt over moslims is. 3 ztfs, 197 cm breed, leder living van €6935 In diverse kleuren en afmetingen leverbaar. 2,5 zifs, 174 cm breed, in leder Wapiti van 3610, €3195,- In diverse kleuren en afmetingen leverbaar. ;Ojr: ("OSiOe 3 Weyts Interieuradviseurs Spelende kinderen op het schoolplein van De Parachute in Voorburg. Dwars door de achtertuin van de school loopt de A12, onzichtbaar, kunstig verstopt achter bomen en struiken. foto Harmen de Jong/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7