Zeventig jaar luchtvaartgeschiedenis makelaar uit M2Makelaars.nl Aanhouding Geen fusie Gors en Tragel Louis Hemelaar Palladio bin n9n zevern,eu B PZC Zaterdag 29 september 2007 3 7 In 1983 werd er geprotesteerd tegen plaatsing van kruisraketten op vliegba sis Woensdrecht. archieffoto Willem Mieras Expositie 'Van Veld tot Valley' in gemeentehuis van Woensdrecht. door Ad Goddrie WOENSDRECHT - In het gemeente huis van Woensdrecht is vanaf vandaag 'Van Veld tot Valley' te zien, een expositie over zeventig jaar luchtvaart in Woensdrecht. Loe Baltussen, voorzitter van de tentoonstellingscommissie, geeft ter gelegenheid daarvan toelich ting op de geschiedenis van vlieg veld Woensdrecht. De luitenant kolonel bd werkte jarenlang op de basis, onder meer als voorlichter. Jaren dertig van de vorige eeuw De Bergse wethouder A. Juten aast op een vliegveld, Roosendaal ook, maar het is de Woensdrechtse bur gemeester Johannes Rupert die het hardste doorpakt. Maar van een vliegende start is geen sprake. Drassig weiland, bijvoorbeeld, speelt de vliegers parten. „Ook in 1940 nog leefde het idee om alles maar om te ploegen en er land bouwgebied van te maken", vertelt Baltussen. De oorlog In de Tweede Wereldoorlog brei den de Duitsers Woensdrecht uit tot een basis voor de Luftwaffe. Zo zorgen de bezetters voor het voort bestaan, maar bij hun terugtrek king ook bijna voor de ondergang: om te voorkomen dat de geallieer den het vliegveld kunnen gebrui ken, blazen ze zowat alles ruck- sichtlos op. Baltussen: „Direct na de bevrijding hebben de Engelsen het weer in orde gemaakt. Op 1 mei 1946 is de basis overgedragen aan de luchtmacht, die hier de vlie geropleiding vestigde." 1 februari 1953 In dit jaar komt de de Straalmoto renwerkplaats van de luchtmacht naar de vliegbasis. Officieel op 1 fe bruari, een gebeurtenis die volle dig wordt overvleugeld door de Watersnoodramp. In de hulpverle- 'Ook in 1940 leefde nog het idee om alles maar weer om te ploegen' ning na de Ramp speelt Woens drecht een belangrijke rol. De ba sis fungeert als thuishaven voor he likopters die mensen moeten red den of voedselpakketten moeten rondbrenge. In de jaren vijftig krijgt de vliegbasis aan de noordzij de een betonnen start- en rolba- nencomplex en hangars voor de lachtvliegschool. Gelokt door deze gloednieuwe infrastructuur strijkt vliegtuigfabriek Aviolanda uit Pa pend recht - later Fokker - in 1955 pal naast de vliegbasis neer. Tot op de dag van vandaag zijn de vliegba sis en Fokker innige buren. 1968 Tot 1968 lijkt er voor de basis geen vuiltje aan de lucht. Maar donkere wolken pakken zich ineens samen als het kabinet flink aan het bezui nigen slaat. Vliegbasis Woens drecht gaat dicht voor militair vliegverkeer. „En het kabinet had zelfs plannen om heel de basis te sluiten", aldus Baltussen. „Onder meer vanwege de straalmotoren werkplaats werd daarvan afge zien." De jaren tachtig De nachtrust van de 'slapende' ba sis wordt ruw verstoord door het plan om er 48 Amerikaanse kruis raketten te plaatsen. Het kleine Woensdrecht groeit uit tot het ze nuwcentrum van de Koude Oor log. Vredesactivisten verschansen zich in diverse kampementen rond de basis en halen het wereld nieuws. Uiteindelijk loopt alle commotie met een sisser af. De jaren negentig In de jaren negentig krijgt vliegba sis Woensdrecht de groeistuipen. Na samenvoeging met depots op vliegbasis Gilze-Rijen komt in 1990 het Depot Mechanisch Vlieg tuigmaterieel en Straalmotoren van de grond. Een jaar later komt minister van Defensie Relus ter Beek met zijn Defensienota als ant woord op het vliegensvlug weg- roesten van het IJzeren Gordijn. Het kan met defensie allemaal wel een tandje minder. Opvallend genoeg pakt de in krimping van het leger voor Woensdrecht goed uit. De vlieg basis groeit uit tot het onder- houds- en opleidingscentrum van de Koninklijke Luchtmacht, die honderden miljoenen in de basis steekt. 2007- Het begint zeventig jaar geleden met zweefvliegtuigen, nu lijkt het moment aanstaande dat vlieg basis Woensdrecht een hyper modern toestel als de JSF binnen de poorten krijgt. De basis is de beoogde plek voor Maintenance Valley: een groot onderhouds- centrum voor vliegtuigmotoren, waaronder die van de nieuwe straaljager. Na zeventig jaar is de doelstelling die burgemeester Johannes Ru pert voor ogen had toen hij de Bergse zweefvliegers naar Hooger- heide haalde, niet veranderd, con cludeert Baltussen. „Ook met Maintenance Valley is het nu te doen om economische ontwikke- ling." VLISSINGEN - De politie heeft giste ren in Vlissingen een man aange houden die waarschijnlijk onder invloed van drugs met zijn fiets te gen een geparkeerde auto was gere den. De man zou ter hoogte van de Kol- venierstraat/Zeemanserve wild met een fietspomp hebben staan zwaaien. TERNEUZEN - De voorgenomen fu sie tussen de Zeeuwse instellingen voor gehandicaptenzorg Het Gors in Goes en Tragel in Zeeuws- Vlaanderen is van de baan. Onderzoek de voorbije maanden heeft uitgewezen dat een fusie tus sen Het Gors en Tragel tot te grote investeringen zou leiden. Overigens gaan de instellingen wel verder met de reeds bestaande vor men van samenwerking. Showroom-modellen maken plaats voor onze verbouwing BANG OLUFSEN Loewe Bose buitenmeubelen buitenverlichting Schouwersweg 7 MNHMMfl -jA KSmBZHM Heinkenszand 'TC uit om een kükie Wij nodigen deUrdagen, tijdens onze op 1ï00 u. Openingstilden. 17.30 u. za. 10.00 - 16:00 u. Kom ook en showroom'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 73