Schuin talud tegen afkalven schor 1 1 B Weststrate Kleine vierhonderd ton schoon aan twee haken INTER BORG j3PZC Zaterdag 29 september 2007 3 5 KATS - De grote portaalkranen die begin jaren zestig zijn gebruikt bij de bouw van de Zee- landbrug, komen nog altijd van pas, zo bleek gistermiddag. Constructiebedrijf All Techno Support (ATS) uit Nieuwdorp moest ergens de 72 meter lan ge sectie voor een nieuw Rijnvaart- passagiersschip vanaf een ponton in het water zetten. In Vlissingen-Oost kon dat niet. Aanne mingsbedrijf Hoondert BV uit 's-Heerenhoek bood uitkomst. De firma heeft enige tijd gele den het werkterrein voor de Zeelandbrug bij Kats overgenomen. De kranen die daar staan, kunnen gemakkelijk honderden tonnen tillen. Gistermiddag was het dan zover. De op een ponton uit Vlissingen-Oost aangevoerde scheepssectie moest het water in. Het gevaar te, schoon aan de haak bijna vierhonderd ton, ging langzaam omhoog. De ponton voer weg en daar zakte het scheepsdeel in zijn element. ATS, van oorsprong een technisch uitzendbu reau, is nog maar sinds oktober vorig jaar ac tief als constructiebedrijf. De bouw van de staalconstructie voor het Rijnvaart-schip is de grootste opdracht tot nu toe. Tot eind 2008 heeft het bedrijf nog werk aan drie van derge lijke schepen. Scheepswerf Grave is opdracht gever. foto Willem Mieras Ecologisch instituut test nieuwe methode in bedreigd Zuidgors. door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - Het schuin afste ken van stukken schorrand kan misschien helpen tegen de verdere afkalving van de voor Zeeuwse wa teren zo beeldbepalende schorren. Het Nederlands Instituut voor Eco logie (NIOO) in Yerseke gaat daar onderzoek naar doen bij het schor- rengebied Zuidgors aan de Wester- schelde bij Ellewoutsdijk. Schorranden zijn vaak erg steil, ze ker op plekken langs open water. Golven krijgen er gemakkelijk grip op en veroorzaken snel schade. Bij ÏW1 Schorren verliezen op veel plek- ken in Zeeland terrein. Onder zoeksinstituut NIOO wil bij Elle woutsdijk beproeven of en hoe dit kan worden gestopt. Ellewoutsdijk is dat zeker het ge val. Het Zuidgors gaat in rap tem po achteruit. Dit schorrengebied is voor het NIOO dan ook een ideale proeflocatie. Twaalf stukjes schorrand van elk 2,5 meter breed worden in het ka der van het onderzoek schuin afge stoken. Het ene stukje krijgt een wat minder schuin talud dan het andere. Zo moet de optimale hoek duidelijk worden. De proefnemin gen zullen enkele jaren duren. Paul Klaassen voert de proeven uit voor zijn promotie. Het onderzoek wordt gesteund door de stichting toegepaste wetenschappen. Cen traal staan heel praktische vragen: hoe is het mogelijk schorren te be houden, en welke rol vervullen schorren in de kustverdediging? Buitendijkse gebieden als schorren kunnen fungeren als golfbrekers waardoor dijken worden ontlast. Voor de proeven is nog een ver gunning nodig. Modeltreinen ruilen in Heinkenszand HEINKENSZAND - Voor de derde keer dit jaar wordt vandaag de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs gehouden in De Stenge in Hein kenszand. Naast het ruilen van treinen kun nen er ook locomotieven en wa gons getest worden op de testtafel. Modelauto's zijn er ook voor lief hebbers hiervan. De kosten bedra gen voor kinderen 0,50 euro en voor volwassenen 1,50 euro. De Stenge is geopend van 10.00 uur tot 15.30 uur. gratis parkeren - overdekt winkelen MEUBELMAKERIJ Klarinetwegl4 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere Genieten van de mooiste parketvloeren parketvloeren .11 Zaterdag 29 september kunt u bij ons komen genieten "v I »j van demonstraties ambachtelijke vloerbewerking. Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 567796 "v- www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71