Spört Vos voelt zich niet aan haar stand verplicht om te winnen Emoties moeten nog Rasmussen betrapt, maar niet strafbaar Rechter geeft Bettini groen licht om te starten op WK wielrennen 54 Zaterdag 29 september 2007 pzc Deense wielrenner gebruikte tijdens Tour epo-variant Dynepo. door Alexander van Eenennaam PARIJS - De Deen Michael Rasmus sen is tijdens de afgelopen Ronde van Frankrijk betrapt op gebruik van Dynepo, een variant op de bloeddope epo. De toenmalige ren ner van de Rabobank-ploeg zou echter niet strafbaar zijn omdat de kenmerken van Dynepo net bui ten de criteria vallen die het we- reldantidopingbureau Wada heeft opgesteld. Het Franse antidopingbureau AF- LD bevestigde gisteren de positie ve test. Interim-directeur Henri van der Aat van de Rabobank- ploeg zei dat de ploeg tot op he den niet op de hoogte is gebracht. Volgens directeur Herman Ram van de Nederlandse Dopingautori- teit is Dynepo een variant op het lichaamseigen epo, dat het uithou dingsvermogen vergroot. „Er zijn misschien wel tientallen varian ten, maar het is allemaal epo. Het is ook gewoon traceerbaar en bij mijn weten dus strafbaar." Michael Rasmussen Rasmussen won in de Tour twee bergetappes en droeg anderhalve week de gele trui. Toen hij op het punt stond de Tour te gaan win nen, haalde toenmalig directeur Theo de Rooij de Deen uit koers omdat hij had gelogen over zijn verblijfsplaats. „Er wordt nu gesug gereerd dat dat gebeurde vanwege die positieve controle, maar we zijn hierover nooit op de hoogte gebracht", aldus Van der Aat. „We zullen de UCI hier binnenkort naar vragen." Rasmussen werd tijdens de Tour nog dezelfde dag op staande voet ontslagen bij de Rabo-ploeg. Organisatie betreurt uitspraak, maar accepteert deze wel. door Peter van Leeuwen Stuttgart - Paolo Bettini mag morgen in Stuttgart deelnemen aan de wegrace bij het wereldkam pioenschap wielrennen. Dat heeft een rechter in Stuttgart gisteren be paald. De organisatie van het WK wilde de Italiaanse titelverdediger weren omdat hij de in juni door de internationale wielrenunie UCI geïntroduceerde verklaring van goed gedrag niet wil onderteke nen. De UCI kent geen sanctie voor die houding. De organisatoren verklaarden giste ren het oordeel van het 'Landge richt Stuttgart' te betreuren, maar wel te accepteren. „We houden ook na deze beslissing vast aan on ze wens dat de UCI de op 26 juli -">007 overeengekomen anti-doping- regels naleeft", zei Wolfgang Schus ter, burgemeester van Stuttgart. „De vraag of Paolo Bettini hier mag starten, is ook geen juridische maar heeft alles te maken met de geloofwaardigheid van de wieler sport. De UCI moet zelf weten welk signaal ze met de start van Bettini wil afgeven. Een teken van een nieuwe start is het in ieder ge val niet." Titelverdedigster ligt naar eigen zeggen twee jaar voor op schema. door Ad Pertijs STUTTGART - Haar erelijst kan ze ook zelf amper nog behappen. „Ik heb dit jaar 26 koersen gewonnen, maar vraag me niet hoeveel het er nu in totaal zijn. Dat is voor mij niet bij te houden. De slaapkamer "van mijn ouders staat nu ook vol met prijzen." Het is geen arrogan tie. Marianne Vos is gewoon meer met de toekomst bezig dan met haar verleden. De studie aan de universiteit van Nijmegen heeft ze opgegeven. „Ge woon geen tijd meer voor. Ik wil nu alles uit mijn carrière halen." En wat voor carrière. Nu al. Twin tig jaar pas en reeds in het bezit van de wereldtitel, de wereldbeker en de nodige mondiale titels bij de junioren en in het veldrijden. „Ik had niet verwacht dat ik dit jaar al de wereldbeker zou kunnen win nen. Voor mij was dat iets voor de langere termijn. Voor over twee jaar of zo. Mijn planning was om me deze jaren voor te bereiden op de Olympische Spelen in Peking en me daarna te gaan richten op het klassement. Kennelijk heb ik dit jaar weer een grote stap voor uit gezet." Weet ze zelf wel hoe goed is? Een wereldkampioene is het toch ook een beetje aan haar stand ver plicht om te gaan voor de wereld beker? „Ik voel me niet zo snel aan mijn stand verplicht iets te doen." Vandaag verdedigt ze haar wereld titel in Stuttgart. „Het is een mooi parkoers voor mij." Welk parkoers is nu niet 'mooi' voor haar? „Een met een lange klim erin." Geluk kig voor Marianne Vos komen dit soort parkoersen bijna nooit voor op een WK. Paolo Bettini Nederlands boegbeeld benadert WK altijd als een klassieker. door Ad Pertijs STUTTGART - De buitendeur achter hem ging te vaak open en dicht. „Ik word hier gek van. Kom, we gaan ergens anders zitten." Mi chael Boogerd begint morgen in Stuttgart gespannen als altijd aan zijn veertiende en laatste WK. Daar mag geen achteloos opgelo pen koutje tussenkomen. „Ik heb ze als prof allemaal gere den. Dat is best apart", zei de man, die over enkele weken stopt met wielrennen, gisteren tijdens het ge bruikelijke perspraatje in het hotel van de Nederlandse ploeg. „Ik heb ook altijd redelijk tot goed gere den. Een WK ligt me doorgaans. Het is meestal een zware koers op een parkoers met een klim erin." Zijn eerste WK reed Boogerd in 1994 op Sicilië. „Ik was 21 jaar en reed super." Leeggereden haalde hij de finish niet. Net als in 1995 ('Onbegonnen werk daar in Co lombia') en 1996 ('Leeg, na een heel zwaar en vol seizoen'). „Mijn beste WK's waren die van 1998 en 2004. In 1998 hadden we een ster ke ploeg, kon ik zaken rechtzetten en maakte ik zelf de slag." Een lekke band in de finale maak te hem daarna echter kansloos. „In 2004 had ik niet die bloedvorm die je nodig had om te winnen, maar was ik wel het dichtst bij het podium van alle keren." Het jaar erop kwam hij weer in de buurt. „Tom Boonen had toen nooit mogen winnen. Hij was een Boogerds dertien WK's Michael Boogerd reed in 1993 één keer het WK voor beloften en debu teerde in 1994 in Agrigento bij de wereldtitelstrijd voor beroeprenners. Sindsdien was hij telkens van de partij, vaak in een voorname rol. Zijn resultaten bij WK's: 1994: Agrigento (Ita), afgestapt (winnaar Luc Leblanc). 1995: Duitama (Col), afgestapt (Abraham Oiano). 1996: Lugano (Zwi), afgestapt (Johan Museeuw). 1997: San Sebastian (Spa), 50e (Laurent Brochard). 1998: Valkenburg (Ned), 6e (Oscar Camenzind). 1999: Verona (ita), 14e (Oscar Freire). 2000: Plouay (Fra), 11 e (Romans Vainsteins). x 2001: Lissabon (Por), 42e (Oscar Freire). 2002: Zolder (Bel), 109e (Mario Cipollini). 2003: Hamilton (Can), 5e (Igor Astarloa). 2004: Verona (Ita), 7e (Oscar Freire). 2005: Madrid (Spa), 18e (Tom Boonen). 2006: Salzburg (Oos), 28e (Paolo Bettini). Michael Boogerd zit kapot na het WK van 1998 in Valkenburg. Een lekke band in de finale maakte hem echter kansloos. foto Ed Oudenaarden/ANP waardige wereldkampioen, maar de groep had toen nooit terug mo gen keren in de finale. Vooraan ke ken ze alleen maar naar elkaar." Het toont volgens Boogerd aan hoe complex een WK vaak in el kaar steekt. „Ik benader het als een klassieker." In dat spel meent hij dit keer sterker te staan dan in voorgaande jaren. „Dit jaar heb ben we echt een supergoede ploeg. Eentje die wat kan doen." Boogerd telt drie beschermde ren ners: hijzelf, Thomas Dekker en Robert Gesink. „Robert is te goed om al uitgespeeld te worden vóór Michael Boogerd rijdt morgen in Stuttgart zijn veertiende en laat ste WK wielrennen. „Ik heb ook altijd redelijk tot goed gereden", vindt hij. de finale." Met Dekker en Gesink heeft Nederland twee grote talen ten op het moment dat Boogerd het peloton gaat verlaten. „Gesink en Dekker laten dingen zien, die ik op jonge leeftijd niet kon. Zo'n Ge sink, daar zit echt wat in. Hij kan verschrikkelijk hard omhoog rij den." Boogerd waarschuwt aan de ande re kant, dat er nog niet te vroeg ge juicht mag worden. „Ze zijn er nog niet hé. Ze laten nu veel mooie dingen zien, maar straks moet het. Hoe ga je er dan mee om, dat is de grote vraag." Twee maanden geleden wist Mi chael Boogerd zelf even niet hoe hij met de dingen moest omgaan. Op de avond dat Rasmussen uit de Tour werd gezet door zijn eigen teambaas De Rooij. „Ik belde mijn vrouw en zei: dit trek ik echt niet meer. Ik wilde overal mee stoppen en naar huis gaan. Einde carrière. Na drie minuten met haar gespro ken te hebben, was dat gevoel weer weg." Na de Ronde van Lombardije zal dat gevoel niet meer weggaan. Tot dusver zegt Boogerd nog niet echt emotioneel geweest te zijn bij het naderen van het einde. „Ik ver wacht dat dat pas komt na de fi nish van de Ronde van Lombar dije. Dan besef je dat het echt voor bij is. Alleen na afloop van de Am- stel Gold Race had ik het al een beetje. Dan denk je: dit was de laat ste keer dat ik die klote-Cauberg opreed. Op weg naar de bus, reed ik even alleen en toen had ik toch wel mijn 'emo-momentje'." Marianne Vos verdedigt vandaag haar WK-titel in Stuttgart. Vorig jaar werd ze in Salzburg wereldkampioen. foto Robert Parriger/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56