i al grootschalige broedovens PZC Zaterdag 29 september 2007 49 14 Twee houten schooltassen De schooltassen zijn eenvoudige exemplaren met weinig versierin gen. De houten tassen waren vroe ger meer als opbergkastje dan als tas bedoeld. Uit: Museum De Burghse Schoole, Burgh-Haamstede 15 Twee balksleutels In het hoekje van het depot van het Zeeuws Mari tiem Muzeeum in Vlissingen doken deze balksleutels op. Ze komen uit het pand Breewa- terstraat 57 in Vlissingen. UitZeeuws Ma ritiem zeeum, Vlissin gen delen bijeen zijn gevoegd. Dit type werd in het eerste kwart van de negentiende eeuw in grote hoe veelheden in Engeland gemaakt. Uit: Gemeentelijke Musea Zierikzee, Zierikzee 4 Koolschaaf Koolschaven komen vanaf de acht tiende eeuw in Nederlandse boe delinventarissen voor. Dit type kwam later op de markt, samen met talloze andere apparaten die in de loop van negentiende eeuw werden uitgevonden om de taken van huisvrouwen te verlichten. Uit: Brusea (Oudheidkamer en Vis serijmuseum), Bruinisse 4 Scheepsmodel Krabbelaar Voor het schoonhouden van de Zeeuwse havens gebruikte men aan het eind van de achttiende tentoonstelling is misschien wel het houten beeldje van Karei V, dat in de achttiende eeuw buiten op de gevel in een nis van het Goe- se stadhuis heeft gestaan. Heyning sluit in haar onderzoek uit dat het om een beeld van Kareis grootva der Maximiliaan van Oostenrijk gaat, zoals ooit is gesugge reerd. „Het is zonder twijfel Karei V op la tere leeftijd. De dub bele adelaar, sym bool voor de Habsburgse dynas tie, de kroon, de verdwenen rijksap pel en het eveneens ontbrekende zwaard wij zen daarop." Ook verge leek Heyning het beeldje met ande re portretten van de keizer van het Heilige Roomse Rijk. „De fysiono mie is dezelfde." Hoewel het nu ze ker is dat het om een authentiek beeld gaat, dat omstreeks 1550 moet zijn gemaakt, blijven er nog veel raadselen over. „We weten niet wanneer het op de gevel is ge plaatst. Oorspronkelijk was het niet ontworpen om buiten te staan. Het heeft ooit binnen ge staan en het is op een gegeven mo ment in de toren van het stadhuis beland. Maar wanneer, daar zijn we nu niet achter gekomen." Zeeuws Behout, 1 oktober t/m 14 de cember 2007, op werkdagen van 10-16 uur, kantoorgebouw Covra, Spanjeweg 1, Viissingen-Oost, haven- nummer 8601. Info: www.scez.nl eeuw een krabbelaar of mol, een driehoekige platbodem met brede achterkant. Het eikenhouten mo del van de krabbelaar is sinds het eind van achttiende eeuw in het bezit van de stad Veere. Uit: Museum De Schotse Huizen, Veere 6 Wanmolen De wan- of windmolen kwam be gin achttiende eeuw op de Zeeuw se landbouwbedrijven in gebruik om gedorst graan van kaf, stof en lege aren te zuiveren. De schudbak was in buitengewoon slechte staat. Dankzij een tachtigjarige Kapellen- aar, die zich nog wist te herinne ren hoe de schudbak werd beves tigd, kon het oude ophangsysteem in ere hersteld worden. Uit: Fruitteeltmuseum, Kapelle 7 Fiets De Axelse fiets is rond 1870 door waarschijnlijk een lokale ambachts man gemaakt. De fiets, waaraan in de loop der tijd flink is gesleuteld, werd tijdens de restauratie hele maal uit elkaar gehaald en schoon gemaakt. Uit: Streekmuseum Het Land van Axel, Axel 8 Broedmachine De broedmachine uit Sint Anna ter Muiden is een 'Detroit Incuba tor', een vlakbroedmachine die rond 1925 gemaakt werd door de firma The Detroit uit het Belgische Sint Andries. Het bedrijf dat in 1920 werd opgericht en zijn naam ontleende aan het patent voor dit type petroleumbroedmachine, is nog steeds actief op dit terrein. Uit: Streeklandbouwmuseum Agri- muda, Sint Anna ter Muiden 9 Schoolbank Dit schoolbankje uit het midden van de twintigste eeuw komt mo gelijk uit een school in Middel burg. Er is ruimte voor het opber gen van boeken en schriften, het schrijfblad heeft een pennengleuf en een uitsparing voor een inkt potje. Uit: Streekmuseum De Meestoof, SintAnnaland 10 Staand horloge Het staand horloge dateert uit cir ca 1730. Bovenop staan Atlas met de wereldbol en twee bazuinbla zende Faamfiguren. 1\vee verschui vende manen geven de stand van de maan aan, op de wijzerplaat kunnen dag en datum worden af gelezen. Uit: Museum De Vier Ambachten in Hukt nGereedschapskist met schaven De gereedschapskist werd gebruikt door verschillende generaties van de familie Meerman. Jacobus Meer man kocht de scheepswerf aan de Zuidwal in Arnemuiden in novem ber 1786. Tot vet in de twintigste eeuw zou het bedrijf van vader op zoon worden voortgezet. Uit: Historische Scheepswerf C.A. Meerman, Arnemuiden 12 Schilderskist In de schilderskist van Maurice Góth liggen ongeveer veertig tubes uit verschillende landen. Een draagband maakte het hem moge lijk de kist naar buiten te nemen. Hij gebruikte de kist ook als ezel. Uit: Marie Tak van Poortvliet Mu seum, Domburg 13 Bascule Negentiende eeuwse handelaren gebruikten voor grotere partijen goederen de bascule, een type weeginstrument dat was geba seerd op het principe van de hef boom. De gerestaureerde bascule krijgt een plaats in de goederen loods van de Stoomtrein Goes-Bor- sele, om het wegen in het spoor wegbedrijf anno 1930 te laten zien. Uit: Museum Stoomtrein Goes-Borsele, Goes op, om anders te zijn dan de rest. Daarmee verschilden ze echt niet zo veel van de jeugd van nu." Het spectaculairste object van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51