De Egyptenaren haddei POLDERDIJK mm Goudsmid verliest veertig zilveren ringen in Vlissingen 48 I Zaterdag 29 september 2007 PZC Bij aanschaf van een nieuwe zonwering 100 euro retour voor uw oude VRAGEN AAN Op Neeltje Jans is vandaag een congres met 200 natuurartsen en -therapeuten over diag nose en behandeling van chronische infec tieziekten. Ralph Abels haalde hen hier. Naam: Ralph Abels Leeftijd: 45 jaar Woonplaats: Kamperland Beroep: natuurarts en directeur RP Vitamino Analytic I* Ss door Claudia Sondervan Wat is een natuurarts? „We noemen het ook wel complementaire arts. Een aanvullend behan delaar, afhankelijk van het ziektebeeld, die met natuurlijke middelen en micro-organismen werkt. Wij wijzen de reguliere medische aanpak niet af, integendeel. Eemgebroken.arm moet je gewoon -zetten.m-in.-een on- stoken schouder moet soms een cortisoneninjectie." Wat doet uw bedrijf? „We zijn gespecialiseerd in onderzoek naar darmflora en chronische ziekten in de darmen. De dysfunctie van de spijsvertering. De darm is toch een centraal orgaan in het lichaam. Ik vind dat heel spannend. Maar waarom ik dat ooit gekozen heb als specialisatie, geen idee." Waar gaat u het vandaag over hebben? „Chronische infectieziekten. Infecties door micro-organismen. Zoals maagzweren door heliobacter, reuma door borrelia, de verwekker van de ziekte van Lyme, of het prikkelbare darmsyndroom. In feite zijn het overtrokken reacties van het afweersysteem op een infectie. We kunnen het soms niet genezen maar wel de symptomen wegnemen." „De reguliere artsen nemen die ziekten serieus genoeg maar zij gebrui ken een andere invalshoek. Ontstekingsremmers lossen het probleem niet op. Wij gebruiken andere methoden, we werken met micro-organis men. je kent vast het Yakult-verhaal. Goede darmbacteriën." Zijn er vandaag ook artsen uit de reguliere medische wereld bij? „Nee. Ik vind het wel jammer, maar er zijn erg weinig contacten met huisartsen en artsen uit de ziekenhuizen. Soms is er overleg met een en kele huisarts, maar dat is zeldzaam. Het is een beetje de A-sector en de B-sector, strikt gescheiden. Maar patiënten hebben daar echter geen boodschap aan, die bezoeken beide soorten artsen." Zijn ze wel welkom? „We zitten vol. We weten al niet waar we de mensen bergen moeten. Er kan geen stoel meer bij. We - ik organiseer het samen met Energetica Natura uit Hulst - hadden gerekend op honderdvijftig man, er komen er tweehonderd. Allemaal professionele mensen, aangesloten bij beroeps verenigingen, geen particulieren. Maar natuurlijk waren ze welkom ge weest, graag zelfs." Maar er is nog ruimte in de wandelgangen? „Er kunnen heel veel mensen rondlopen op Neeltje lans." door Forra de Jong VLISSINGEN - Aan de Spuistraat in Vlissingen bij de parkeergarage de Fonteyne, heeft een goudsmid dinsdag rond 16.30 uur een zwarte fluwelen showrol met veertig zilve ren ringen met pareltjes en halfe delstenen verloren. N. van Empelen liep met een trol ley vol spullen uit de winkelstraat naar de parkeergarage. Zij kwam van een juwelier in het centrum. Door de werkzaamheden aan de Spuistraat lag er veel zand op de grond. De wieltjes van de trolley waren hier niet tegen bestand en de goudsmid viel met trolley en al om. Zeer waarschijnlijk is de showrol toen uit de trolley gevallen en blij ven liggen op de straat. De goud smid kwam er later pas achter dat ze de ringen verloren had. Van Empelen looft een beloning uit voor het terugkrijgen van de ringen. Zij is te bereiken op tele foonnummer 06-55322130 of per e-mail: nicolette-lejarin@planet.nl. GEVELVERFRAAIING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN. GARAGEDEUREN VUSSINGSESTRAAT 1 4371 RA KOUDEKERKE T0118 552010 F0118 552071 INFO@POLDERDIJKZONWERINGEN.NL i Beeld Karei V Het eikenhouten beeldje van Karei V dateert uit 1550. Het moet in de achttiende eeuw in de nis hebben gestaan boven de ingang van het Goese stadhuis. Arnold Truyen van Stichting Restauratie Atelier Limburg heeft de oorspronkelij ke verflaag vastgezet, zodat het oude materiaal eronder niet verloren zou gaan. Uit: Historisch Museum De Bevelanden, Goes 2 Pijnbank De pijnbank was sterk aan getast door houtworm en schimmel. Restaurator Riaan Rijke uit Koudekerke heeft de bank zo goed mogelijk schoongemaakt, ver rotte stukken met kunsthars geïm pregneerd, aangetast hout gefreesd en vervangen door nieuwe stuk ken eikenhout, die ze op kleur bracht. Uit: Stadhuismuseum Het Belfort, Sluis 3 Microscoop in kast Dit is een zogenaamde samenge stelde microscoop uit de negen tiende eeuw waarin door verschil lende makers vervaardigde onder- Zeeuws Behout, die vanaf volgen de week te zien is in het gebouw van Covra in Vlissingen-Oost. Het vertellen van het verhaal van Zee land, het wordt de grote opdracht voor de Zeeuwse musea de komen de jaren. „Objecten moeten lees baar worden", zegt Leo Adriaanse, museumconsulent van de SCEZ. „We moeten er minder vanuit gaan dat het object zelf interessant genoeg is. Het gaat mensen om het verhaal achter het object." „Vooral als een object niet per se mooi is", vult Heyning aan. De Belgische broedmachine die het Streeklandbouwmuseum Agri- muda uit Sint Anna ter Muiden le verde als bijdrage voor de tentoon stelling was de aanleiding om de voorlopers van de huidige bio-in- dustrie te onderzoeken. En zo zocht Heyning de geschiedenis achter de vijftien voorwerpen van hout die de Zeeuwse musea heb ben geleverd voor het project Zeeuws Behout van het Steun fonds voor de Zeeuwse Musea. De houten voorwerpen werden de af gelopen maanden ook geconser veerd en gerestaureerd. Zo zijn er de houten schooltassen van mu seum De Burghse School in Burgh-Haamste- de. Heyning: „Scholieren Rondscharrelende kippen op een boerenerf, het is het romantische beeld dat veel mensen hebben van vroeger. Legbatterijen, dat is echt iets van de moderne consumptiemaatschappij. Nou, vergeet het maar, zegt kunsthistoricus Katie Heyning, verbonden aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). door Lilian Dominicus Ruim drieduizend jaar ge leden werkten de Egyp tenaren al met grote broedovens. „Daarin konden duizenden eieren tegelijk worden uitgebroed. De kennis zak te weg, maar in de achttiende eeuw was er iemand die in een dorp in Egypte de techniek had gezien en die is er toen mee aan de slag ge gaan." Het is een van de verha len die Heyning boven water heeft weten te ha len in de voorberei ding van de ten toonstelling van nu geven hun tassen een per soonlijke tint, door er een beertje aan te hangen of stickers op te plakken. Maar dat is niet alleen van deze tijd, dat deden ze vroeger ook al. Daar kom je achter als je die tassen onderzoekt. Kinderen krasten vroeger op hun houten tas sen of ze zetten hun initialen er-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50