Museum toont trots zijn eigen bezit 5 t/m 21 OKTOBER -iva -'van Karin Slaughter in Middelburg 'Museum moet hele week open' 46 Zaterdag 29 september 2007 PZC Bijzondere Domburgse collectie opgebouwd sinds opening in 1994. door Rolf Bosboom DOMBURG - Aan de muur van het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg hangt onder meer een fraai kinderportret, gemaakt door Reimond Kimpe. „Jarenlang heeft het ergens onder een bed ge legen, met een groot gat erin", zegt bestuurslid Ernst Jansen. Hij haalt het werk van de muur. Aan de achterkant is te zien waar de schade heeft gezeten. „Het schilde rij is prachtig gerestaureerd en van een passende lijst voorzien." Het is een van de tientallen wer ken die vanaf vandaag zijn te zien, allemaal afkomstig uit de eigen col lectie. Sinds het museum in 1994 werd geopend, houdt het twee of drie tentoonstellingen per jaar. Daarbij is er bijzondere aandacht voor de 'Domburgse Groep', maar hedendaagse kunstenaars komen eveneens aan bod. Daarnaast is het museum de afge lopen jaren bezig geweest een ei gen collectie op te bouwen. Het be stuur is daarbij grotendeels afhan kelijk van donateurs, de zogeheten Vrienden. „We hebben nu zo'n 450 trouwe vrienden", zegt Jan sen. „Zij brengen jaarlijks een klei ne tien mille bij elkaar." Een mooi bedrag, maar bescheiden voor wie werkt aan een mooie kunstverza meling. Het museum selecteert dus streng en moet het vooral heb ben van eigenaren die een werk om niet of tegen een schappelijk bedrag van de hand willen doen. Desondanks heeft het museum iets moois opgebouwd. „Eigenlijk is het onwaarschijnlijk", zegt Jan sen. „We hadden nooit gedacht 'We hadden nooit gedacht dat het zo'n mooie verzameling zou worden' dat het in dertien jaar tijd zo'n mooie verzameling zou worden." De aanwinsten werden aanvanke lijk alleen opgeslagen. „Drie jaar ge leden heb ik de hele verzameling door mijn handen laten gaan. Daarna zijn de meeste schilderijen schoongemaakt en gerestaureerd. Ze kwamen er vaak prachtig uit." Enkele tientallen werken telt de collectie nu. Ze worden nu alle maal getoond, op vier voorname werken na die zijn uitgeleend aan tentoonstellingen in Duitsland en bij de Covra in Vlissingen-Oost. Vanzelfsprekend zijn de leden van de Domburgse Groep ruim verte genwoordigd op de expositie, met werken van bijvoorbeeld Jan Toor- op, Jacoba van Heemskerck en Mies Elout-Drabbe. Opvallend is het dubbelzijdige schilderij van Lu cie van Dam van Isselt, met aan de ene kant Stronk rode kool en aan de andere zijde Porseleinkast. Een zeer recente aanwinst is Voorjaar van Paul Schulze. Er is zelfs nog geen tijd geweest om dat schilderij schoon te maken. Er is ook een hoek ingeruimd voor tijdgenoten Reimond Kimpe, Kinderportret (ca. 1940), olieverf op board. Gerda Rutters, Zeeuwse boerin (2004), aluminium/cement. die niet direct tot de Domburgse Groep behoorden, zoals Kimpe en Dirk Koets. Verder telt de collectie enkele werken van de voorlopers van Toorop en de zijnen, zoals een mooi schilderij van Frits Mond riaan, oom en leermeester van Piet Mondriaan. Opvallend is dat ook hedendaags werk niet ont breekt, onder anderen van Krisz- tian Horvath (1976). Een blikvan ger is Gerda Rutters' beeld van een Zeeuwse boerin. RHj 'De verzameling: 1994-2007', t/m 4 november in het Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, Domburg. Geopend: di. t/m zo., 13.00-17.00 uur. De officiële ope ning is vanmiddag om 14.00 uur. Zeeuwsch-Vlaanderen ZATERDAC 6 OK AARDENBURG ROTTERDAMS KAMER ORKEST o I v. Conrad van Alphen ROMANTIEK Een verrassend programma vol romantiek. Bijzonder is de bewerking voor strijkers en uitgebreid slagwerk van Schedrin van de overbekende Carmensuite van Bizet. Sint Baafskerk, Sint Bavostraat 5 Aardenburg 20.00 uu 1 ste rang 20 - 65+ CJP 17,50 2de rang 15- 65+ CJP 12,50 jongeren t/m 23 jaar 7,50 KAARTEN: (0117) 45 27 35 WWW FESTIVALVAN ZE E VWSCHVLAAN DE RE N N L MIDDELBURG - De Amerikaanse thrillerschrijfster Karin Slaughter is vandaag te gast in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. Zij is tussen 10.30 en 11.30 uur aanwezig om te signeren, onder meer haar nieuwe boek Onaantastbaar. Karin Slaughter groeide op in een kleine stad in Georgia en woont te genwoordig in Atlanta. Haar thril lers verschijnen in tientallen lan den en scoren steevast hoog op de bestsellerlijsten. Onaantastbaar is het nieuwe deel in de Sara Linton-reeks, over de ge lijknamige kinderarts die in aller lei moordzaken verwikkeld raakt. In de serie verschenen de afgelo pen jaren al Nachtschade, Zoenof fer, Een lichte koude huivering, On zichtbaar en Trouweloos. MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum moet in het toeristenseizoen ook op maandag geopend zijn. Daarvoor pleitte WD-Statenlid Sjoerd Heijning gisteren in de ver gadering van Provinciale Staten. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA) zegde toe met het bestuur van het museum te gaan praten. Heijning: „Het museum is nu op maandag gesloten. Daarover krij gen we uit de toeristensector veel klachten. Het zou goed zijn als het museum ook op maandag open is." Ook op het Zeeland Nazomerfesti- val uitte Heijning kritiek. „De be zoekersaantallen lijken terug te lo pen. Dat is ook niet zo raar, want er worden te weinig voorstellingen gegeven voor het grote publiek." BIJ NADER -WÊÊKÊM In het artikel 'Vier Vrouwen van Veere in De Schotse Huizen' (PZC van vrijdag 28 september) is ten onrechte vermeld dat Joost Bakker, initiatiefnemer van de ge lijknamige tentoonstelling, be stuurslid is van Centrum Beelden de Kunst Zeeland (CBK Zeeland). Hij is echter bestuurslid van Stich ting Delta Cultureel, die Museum De Schotse Huizen en het Stad huismuseum De Vierschaar in Veere beheert. Voor de expositie heeft de stich ting wel nauw samengewerkt met CBK Zeeland, in het bijzonder met coördinator beeldende kunst Thom Schaar. Die heeft de vier deelnemende kunstenaars geselec teerd en met hen de tentoonstel ling samengesteld. De expositie wordt vanmiddag om 16.00 uur geopend en duurt tot en met 28 oktober. Jan Toorop, Gezicht op Domburg (ca. 1903), olieverf en krijt op doek. Geert von Brucken Fock, De Manteling bij Domburg (1909), olieverf op doek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 48