'Strijd WCT-VCT moet ophouden' Laatste poging tegen ontpoldering Zeeland in 2011CO2 neutraal Vlissingen is gastvrouw voor vrouwelijke bestuurders Zeeland op de bres tegen plan probleemwijken PZC Zaterdag 29 september 2007 41 Analyse: samenwerken is nodig om terminal in 2010 klaar te hebben. door Ben Jansen MIDDELBURG - Havenschap Zee land Seaports en Verbrugge Termi nals moeten de handen ineen slaan. Doel: snel een volwaardige containerterminal voor diep ste kende schepen in Vlissingen-Oost aanleggen, beschikbaar in 2010. Dit advies is van Fon ten Thij, die in opdracht van de provincie Zee land een analyse heeft gemaakt van mogelijkheden voor container overslag in Vlissingen-Oost. Hij gaf de Statenleden gisteren een toe lichting op zijn rapport. Naast sa menwerking om snel een contai nerterminal van de grond te krij gen, moet naar de mening van Ten Thij ook worden gewerkt aan verbetering van de binnenvaart en wegverbindingen. Tenminste als Zeeland meer dan drie miljoen containers wil kunnen overslaan. Dat laatste achtte hij wenselijk, want een havengebied telt pas mee als meer dan vijf miljoen con tainers worden overgeslagen. Vol gens Ten Thij moet de wat hij 'een schoonheids wedstrijd' noemde tussen de plannen voor de Wester- schelde Container Terminal (WCT) en de Verbrugge Contai ner Terminal (VCT) stoppen. Hij verweet Zeeland Seaports dat het steeds benadrukt dat de WCT ter dege is onderzocht, terwijl de VCT slechts op een snel onder zoek is gebaseerd. Ten Thij wees er op dat de in de ogen van het ha venschap magere onderbouwing Samenwerking is nodig om snel een goede containerterminal van de grond te krijgen, staat in een analyse. De 'schoonheidsstrijd' WCT-VCT leidt tot niets. van de VCT nog altijd meer is dan van andere containerinitiatieven in de haven: Sea Invest/Zuidnatie en Kloosterboer. Goede samenwerking tussen initia tiefnemers op het gebied van con taineroverslag komt van pas als een planologische procedure weer tot de Raad van State leidt. Die haalt opnieuw een streep door de WCT als niet wordt aangetoond dat andere mogelijkheden grondig zijn bekeken. Verder maakte Ten Thij duidelijk dat de beperkte diep te van de geul Scheur voor Zee- brugge en de Drempel van Vlissin gen belemmeringen vormen voor de bereikbaarheid van container- terminals in Vlissingen-Oost, of die nu binnen het havengebied (VCT) of erbuiten, pal aan de Wes- terschelde (WCT) liggen. Voor diep stekende schepen zijn deze drempels alleen te passeren gedu rende tweeëneenhalf uur per tij. Alleen al daarom zal een container terminal in Vlissingen-Oost geen eerste keus zijn voor een rederij. Dat is de reden, zei Ten Thij, waar om PSA/Hesse-Noord Natie na te zijn afgewezen voor een concessie op Maasvlakte 2 nu aast op Zee- brugge, waar gewerkt wordt aan onbelemmerde toegang. r 1 - V: VLISSINGEN - Het Noord-Brabantse Eersel had de landelijke primeur, daarna kregen ook Texel en Vlissingen een college van burgemeester en wet houders dat volledig uit vrouwen bestond. Vorig jaar had Vlissingen wel de Zeeuwse primeur. Na het aftreden van wethouder Maaike Walraven, be gin dit jaar, zit er weer één man in het Vlissingse college. Gisteren was hij even niet welkom. Zijn vrouwelijke collega's ontvingen vrouwelijke colle ga's uit het hele land op de jaarlijkse 'vrouwelijke bestuurdersdag', waarvan Vlissingen dit jaar de gastvrouw was. foto Ruben Oreel Organisatie wil voorbeeld zijn voor inwoners en bedrijven. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De provincie Zee land (de organisatie) wil in 2011 CO2 neutraal zijn. Provinciale Staten namen gisteren in meerderheid een motie aan van Groenlinks. Daarin krijgt het dage lijks provinciebestuur de opdracht om, net als de provincie Utrecht, als voorbeeld te dienen voor de rest van Zeeland. Het idee is dat als de provincie zelf zuinig omgaat met energie, dat ook aan inwoners en bedrijven kan worden ge vraagd. Hoe inwoners en bedrij ven dat moeten gaan doen is nog niet duidelijk. Daarom gaven de Staten het dagelijks provinciebe stuur ook de opdracht om concre te en controleerbare plannen te verzinnen op het gebied van ener giebesparing en vermindering van de uitstoot van CO2. Gedeputeerde Wiersma (Groen links, economie) benadrukte in de discussie dat uitbreiding van het hoogspanningsnet in Zeeland noodzakelijk is. „Al is het om straks de duurzaam opgewekte elektriciteit aan het net te kunnen leveren." De uitbreiding van het bestaande net wordt onderzocht. Snel onderzoek naar alternatieven voor Zwin en Hedwigepolder. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland probeert nog één keer ontpoldering van de Hedwigepolder en in het Zwin te voorkomen. Een deskundige krijgt een spoedopdracht om na te gaan of het eventueel toch mogelijk is natuurherstelprojecten die be doeld zijn voor de Westerschelde buiten het gebied uit te voeren. Het onderzoek is, zoals gedepu teerde Marten Wiersma (Groen links) het uitdrukte, een 'ultieme poging om het laatste streepje on zekerheid weg te nemen'. Dit in verband met het besluit dat de Tweede Kamer binnenkort neemt over de Scheldeverdragen. Een mo tie met deze strekking werd giste ren aangenomen in de Staten van Zeeland. De WD'er Kees Bierens verweet het dagelijks provinciebestuur lijd zaamheid over de natuurherstel projecten die in de Hedwigepolder en het Zwin zijn voorzien. Hij vond dat Gedeputeerde Staten zich wel makkelijk verschuilen ach ter de constatering dat de ontpol dering van beide gebieden en de eventueel daarvoor noodzakelijke De Staten van Zeeland willen dui- delijkheid over mogelijkheden de natuur in de Westerschelde te verbeteren zonder ontpoldering in Zwin en Hedwigepolder. onteigening een zaak van het Rijk is. Bierens meende ook dat de ver dragen tussen Nederland en Vlaan deren ruimte bieden gedwongen ontpoldering te voorkomen. Wiersma maakte haarscherp dui delijk waar de verantwoordelijkhe den in het natuurhersteldossier lig gen. De provincie Zeeland heeft op zich genomen in het midden van de Westerschelde gebieden te zoeken waar driehonderd hectare nieuwe natuur kan worden aange legd. Aanvankelijk was daarbij ont poldering ten oosten van Terneu- zen en bij Ellewoutsdijk in beeld. Toen duidelijk werd dat het lastig is daarvoor op vrijwillige basis landbouwgrond te verwerven, zijn andere projecten voor het natuur- herstel ingezet: Waterdunen bij Breskens, de voormalige veerha ven Perkpolder en de Braak man-Noord. De andere driehon derd hectare natuurherstel die Ne derland en Vlaanderen zijn over eengekomen, Hedwigepolder en Zwin, zijn een zaak voor het Rijk. Eventuele alternatieven voor ge dwongen ontpoldering, zoals af- plagging van het Land van Saaftin- ge, zijn volgens Wiersma uit en te na onderzocht. Een nieuw verken ning van mogelijkheden voegt naar zijn idee weinig toe. Na sterke aandrang uit de Staten wilde hij het gevraagde spoedon- derzoek toch laten uitvoeren. SP („Dit is alleen maar voor de büh ne"), GroenLinks en de PvdA (met uitzondering van Maria le Roy) stemden tegen. MIDDELBURG - De provincie Zee land ziet niets in het plan van het kabinet om de woningcorporaties mee te laten betalen aan het op knappen van probleemwijken. Het dagelijks provinciebestuur stuurt minister Bos (Financiën) daarover een brief Dat gebeurt in navolging van de provincies Gel derland en Limburg. De SP diende gisteren een motie in die unaniem in Provinciale Staten steun kreeg. Hoewel geen van de veertig achter standswijken in Zeeland ligt, zijn investeringen noodzakelijk om te voorkomen dat ze ontstaan. Boven dien is het vermogen van woning corporaties mede opgebracht door huurders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43