geval brandstof voor discussie door dichte mist PZC Tank niet Total-itair is één van de nieuwe slogans Boycot Pluim voor Kanaalzone PZC Zaterdag 29 september 2007 3 COMMENTAAR De wanhopige roep om vrijheid van de bevolking van Myanmar vindt volop weerklank. Premier Balkenende heeft te New York in de vergadering van de Verenigde Naties ferme taal gebezigd. Hier in Nederland roepen SP, PvdA, GroenLinks en de Partij voor de Dieren op tot een boycot van de oliemaatschappij Total vanwege haar bedrijvigheid in Myanmar. Ondanks al die aandacht is de ellendige situatie in het voormalige Birma niet echt 'hot'. Dat blijkt wel uit een ronde langs de tankstations van Total in deze provincie. De klanten zijn zeker niet onverschillig onder het nieuws over de opstand en hoe die wordt neergeslagen, maar een massale boycot zit er vooralsnog niet in. Het zou ook vreemd zijn als Nederlanders nu ineens, na 45 jaar militair bewind, volop in beweging zouden komen. door Jan van Damme Er stroomt weer bloed uit de pomp. Zo lijkt het althans. Boycot en benzine: wie in de jaren tachtig bewust heeft mee gemaakt, zal meteen terugdenken aan de tijd dat Shell in de vuurli nie lag. De maatschappij bleef olie leveren aan een Zuid-Afrika, waar de gekleurde bevolking geweldda dig werd onderdrukt. De oliegi gant deed toen wel meer onfrisse zaken in donker Afrika. Zo bleef Shell Rhodesië - nu Zimbabwe - van olie voorzien, ondanks een door de Veiligheidsraad ingesteld verbod. Het van oorsprong Neder landse concern heeft nooit toegege ven, ook al werden er slangen van benzinepompen doorgesneden en werd de naam van Shell gelinkt aan begrippen als uitbuiting en on derdrukking. Tot op de dag van Fietsen naar Tbilisi GEORGIE ZWARTE ZEE IflïTCU Tsalka t Tbilisi TURKIJE EED zegt Eduard Roelofs. Niet ver van die grens ligt ook één van de hoog ste bergen in de regio, de Kazbek vandaag lopen er her en der rechts zaken, die slachtoffers van het apartheidsregime aanspannen te gen destijds 'besmette' concerns. Daarbij duikt de naam van Shell telkens weer op als één van de be drijven, die nog een schuld heeft te vereffenen. De oproep van de linkse partijen - eerder deze week tijdens het ka merdebat over Myanmar - om niet meer bij Total te tanken, doet erg aan de tijd van de Shell-boycot denken. Alsof Aktie weer met een hoofdletter en een 'k' wordt ge schreven. 'Tank niet Total-itair' is één van de nieuwe slogans. Volgens het Birma-centrum Neder- van 5047 meter. „Daar in de buurt is ook het hoogstgelegen kerkje van Europa, als je Georgië tenmin ste tot Europa rekent, want daar is nog wel eens discussie over." Vol gens Eduard was Frank onder de indruk van het gebied. „Hij verge leek de bergen met die van Tibet, waar hij ook heeft gefietst." De twee slapen bij kennissen van Sandra Roelofs. „Daar hebben weer een zeer overvloedig maal ge kregen, maar dat zijn we inmid dels wel gewend van Georgiërs." land is Total op afstand de groot ste Europse investeerder in Myan mar - het vroegere Birma. De Fran se maatschappij met het hoofdkan toor in Parijs is er sinds 1992 actief Er werden contracten gesloten voor de ontginning van gasvelden en de levering van gas aan Thai land. De door huisarrest onzicht baar gemaakte oppositieleidster Aung San Suu Kyi heeft Total al di verse keren verzocht zich terug te trekken en geen zaken te doen met de regerende junta van Myan mar. De Internationale Arbeidsor ganisatie van de VN (ILO) nam in 2000 een resolutie aan, waarin be drijven werd verzocht hun betrek kingen met Myanmar 'te herzien' vanwege de massale dwangarbeid in het land. Die resolutie werd als een oproep tot economische sanc ties beschouwd. Het Total-hoofdkantoor in Parijs blijft standvastig, ook nu er op de monstrerende monniken en bur gers wordt geschoten en de veront waardiging wereldwijd is. Olie- en gasreserves zijn helaas niet alleen in democratische landen te vin den, laat de Total-directie op de ei gen website weten. Bezorgdheid is er zeker, het bedrijf zal de noodza kelijke maatregelen nemen om de veiligheid van de werknemers te garanderen. En verder: „Wij zijn er zeker van dat we door onze aan wezigheid het dagelijks leven van tienduizenden positief beïnvloe den; ook zijn we een voorbeeld als het om mensenrechten gaat." Total heeft hier vooralsnog dus weinig te vrezen. Toch kan er onder druk van consumenten en mensenrechtenorganisaties wel wat veranderen. In 2002 stopte de lingerieproducent Triumph de productie van bh's in Myanmar. Veel eerder hielden Philips en Heineken het er voor gezien. Dus die bedrijven luisterden uiteindelijk wel naar de markt. Maar daar had de bevolking van Myanmar weinig aan. Want de junta bleek er steeds niet van onder de indruk. Dat zal nu niet anders zijn. Zeker zolang de buurlanden niet meedoen, en China als politieagent van de regio vooral bang is dat het religieus getinte verzet overslaat naar Tibet, is elke westerse boycot niet meer dan een sympathiek gebaar. MIDDELBURG - De milieusituatie bij de bedrijven in de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone is sterk verbeterd. Dat geldt ook voor veiligheidsmaat regelen in het gebied. Dat blijkt uit de gecoördineerde milieucontrole waaraan deze week in heel Zee land zo'n 150 inspecteurs van 39 in stanties meewerkten. De bedrij ven krijgen een dikke pluim van het provinciale servicepunt hand having Zeeland dat de actie regel de. De controle heeft 547 overtredin gen aan het licht gebracht en 22 processenverbaal opgeleverd. Pool se werknemers waren in Hulst ge huisvest in caravans zonder brand veiligheidsvoorzieningen. Op Tho- len zijn illegaal gestorte olievaten gevonden. Honderd kubieke meter met olie vervuilde grond moest worden afgevoerd. Vooral veel kleine overtredingen zijn voor de rest geconstateerd, zo als gasopslag op de verkeerde plek, een niet afgesloten hekwerk bij een spoorwegemplacement en een mobiele shredderinstallatie voor papier te dicht bij gasopslag. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. Shell heeft nog steeds te maken met slachtoffers van het apartheidsregime, die schadevergoeding eisen. Het Total-tankstation aan de Schroeweg in Middelburg: druk, druk, druk. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3