'Ik krijg weer Schuttershoftheater wil filmzalen verhuizen naar nieuw theater Extra schepje maakt arts bijzonder mens Schenking basisschool rondt project tsunamislachtoffers af Man gewond Be\astingdienst 34 Zaterdag 29 september 2007 PZC W Theateradvies goed ontvangen bij Schouwburgdirecteur. door Joeri Wisse MIDDELBURG - Stichting Cinema Middelburg (SCM), de exploitant van het filmhuis in het Schutters hof, wil graag meepraten over de invulling van het nieuwe theater. Onder bepaalde voorwaarden wil SCM zich met twee zalen in de nieuwbouw vestigen. Een commissie van vier theaterdes kundigen oppert in een analyse en advies voor een nieuw theater, twee filmzalen met elk honderd stoelen op te nemen in het nieuw op te stellen plan voor de schouw burg. In het oorspronkelijke ont werp voor het A-theater aan de Zuidsingel was ook in de verhui zing van het filmhuis voorzien. Toen twee jaar geleden bleek dat door de problemen met de bouw put de kosten voor dat plan uit de pan rezen, werden de twee filmza len geschrapt. Bovendien werd een jaar later op verzoek van SCM de koppeling tussen de schouw burg en het huisvestingsprobleem van het filmhuis losgelaten. Het Schuttershoftheater kampt echter nog steeds met een slechte accommodatie. „We missen een fatsoenlijke foyer, de toiletten zijn erbarmelijk en we hebben geen goede kantoorruimte voor onze medewerkers. Bovendien is het ge bouw onderhoudstechnisch niet in orde. Op de huidige locatie kun nen we nog twee, hooguit drie jaar verder, renovatie is geen op tie", zegt voorzitter Anja de Groe ne. Het filmhuis kan niet wachten tot de nieuwbouw van de schouw burg gereed is. „Dat zal nog wel tien tot twaalf jaar duren. We heb ben dus een tijdelijke huisvesting nodig voor minimaal tien jaar." SCM verbindt wel voorwaarden aan een eventuele verhuizing naar de nieuwe schouwburg. „Het thea ter moet in de binnenstad komen en we moeten onze identiteit kun nen behouden. Dat betekent een eigen toegang en foyer. Uiteraard moeten we wel van eikaars facilitei ten gebruik kunnen maken, dat is de kracht van de samenwerking." Momenteel onderzoekt SCM ver schillende mogelijkheden voor tij delijke huisvesting. „Dat valt niet Schouwburgdirecteur De Neef staat achter het onlangs uitge brachte advies over het Middel burgs theater. Hij vindt dat twee fïmzalen daar goed bij passen. door Forra de Jong NIEUW-EN SINT JOOSLAND - Basis- school De Lonneboot in Nieuw en Sint Joosland heeft gisteren 4500 euro overhandigd aan de Stichting Wederopbouw Dorpen Sri Lanka. Met deze cheque wordt het laatste lopende project van de stichting, de wederopbouw van een school, afgesloten. Twee jaar geleden begon de spaar actie van De Lonneboot. Elke maandagochtend stopten de kinde ren geld in de spaarpot. De school wilde de tsunamislachtoffers hel pen en koos de stichting vanwege het kleinschalige en persoonlijke karakter. Dat de oprichter ook nog eens een Zeeuw was, maakte het extra persoonlijk. Op 30 december 2004 zette de Vlis- singer Remi Lobbezoo de stichting op voor de tsunamislachtoffers. Hij woonde in Hikkaduwa in Sri Lanka en heeft de ramp zelf mee gemaakt. Wat begon met een ver zoek aan bekenden voor donaties, werd na twee dagen een stichting die voor drie jaar werd opgezet. De belangstelling voor het project was zo groot dat de financiering een structurele aanpak nodig had. Brecht Rijken, die samen met Lob bezoo de stichting leidt, werkt het meeste vanuit Nederland en nam gisteren de cheque van de school aan. Rijken: „Hiermee ronden wij het laatste project af De school is gebouwd en met de gift van De Lonneboot worden laptops voor de leerlingen gekocht, is een nieu we docent aangenomen en kun nen weer computerlessen worden gegeven. Zo hebben de kinderen de school terug die zij voor de tsunami ook hadden." mee, er zijn weinig geschikte ge bouwen in de binnenstad die be schikbaar zijn. Wie een goed idee heeft, mag zich bij mij melden", zegt De Groene. Schouwburgdirecteur Peter de Neef juicht het plan om het film huis op te nemen in de nieuw bouw van het theater toe. „Dat is een hartstikke leuke combinatie. Zo'n filmhuis geeft reuring in het theater. In het Chassé Theater van Breda werkt dat ook erg goed." De Neef geeft verder aan achter het advies van de commissie van vier theaterdeskundigen te staan. Dat de geadviseerde optie 3,5 mil joen meer kost dan de gemeente nu beschikbaar heeft, moet vol gens hem voor lief worden geno men. „Ik zou tegen de politiek wil len zeggen: bekijk het op de lange termijn. We moeten het namelijk heel lang gaan doen met het thea ter dat we straks gaan bouwen." Overigens vindt De Neef dat een hoog ambitieniveau en een onder scheidend vermogen vooral be paald worden door de programme ring. „Het nieuwe gebouw is daar niet bepalend voor. We moeten een goede discussie voeren over wat we in Middelburg op cultureel niveau willen bieden en wat we daar jaarlijks voor over hebben." BIGGEKERKE - Een 92-jarige man uit de gemeente Veere is gistermid dag rond kwart voor vijf gewond geraakt toen hij werd aangereden door een rode personenauto. Dat gebeurde op de rotonde Klaas- sesweg/Valkenisseweg in Biggeker- ke. De politie is op zoek naar de bestuurder van de rode auto en naar getuigen van het voorval. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle Verplicht aan de slag met Work First van de sociale dienst. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Het is een vicieuze cirkel", zegt Ron. „Als je de hele dag niets te doen hebt, dan ga je 's nachts televisie kijken. Het is een doelloos bestaan." Die vicieuze cirkel doorbrak hij met Work First, een project van de Sociale Dienst Walcheren. Men sen die geen baan hebben, leren er weer wat het is om te werken. Ze doen dat in een bedrijfsgebouw op Ramsburg in Middelburg, waar Fourstar personeelsdiensten de mensen aan het werk zet. Iedereen blijft hier drie maanden. Of korter, als ze werk vinden. In die tijd proberen de mensen van Fourstar te ontdekken waar ie mand goed in is, wat hij of zij leuk vindt en wat hij of zij wil. De werknemer went weer aan op staan, op tijd komen, klokken en omgaan met collega's. „Wat heb ben mensen nodig om niet meer afhankelijk te zijn van de bijstand? Het antwoord op die vraag vin den, is het streven van dit pro ject", zeg Nel van Welsum van de Sociale Dienst Walcheren. Het is lawaaiig in de hal. De partij dozen moet vanmiddag nog weg. De meesten doen hier inpakwerk, maar er werken ook mensen in de tuin, op de administratie en achter de balie. De schilders die begon nen waren aan het opknappen van het gebouw zijn er vandoor. Ze hebben ergens anders een baan gevonden. De opknapbeurt moet even wachten. „Mensen zijn blij dat ze mogen werken", vertelt Rai nier Nuijten van Fourstar. „We zijn drie weken bezig en er zijn er al weer tien weg." Aan het project doen mensen mee die al een uitkering hebben, maar ook mensen die zich nog maar net hebben gemeld bij de sociale dienst om een uitkering aan te vra gen. Die worden tegenwoordig meteen aan het werk gezet. „Als het niet nodig is, moeten we men sen niet in de bijstand zetten", zegt Van Welsum. „Natuurlijk zijn er ook vaak mensen die dit hele maal niet nodig hebben. Die gaan zelf snel op zoek naar een baan, dat effect heeft Work First ook." Anderen hebben dat zetje wél net nodig. Nuijten vertelt lachend het verhaal van iemand die naar het bedrijf aan de overkant liep om te vragen of ze werk voor hem had den. „De anderen hier hadden ge zegd dat hij dat toch niet durfde. Hij kwam terug met de medede ling dat hij een dagje mocht proef draaien, nu heeft hij een contract. Anderen willen dat dan ook en gaan op zoek naar bedrijven." Fourstar is nog niet zo bekend bij werkgevers en dat is wel nodig, geeft Nuijten toe. Want hij komt soms met werknemers aanzetten waar een verhaal aan vast zit. „Mensen met een detentieverle den bijvoorbeeld. Wij vertellen dat verhaal erbij. Als je daarmee wacht tot het sollicitatiegesprek, dan word je nooit aangenomen." Wanneer de drie maanden voorbij zijn, moet de deelnemer een baan hebben. Anders wordt hem een 'Als het niet nodig is, moeten we mensen niet in de bijstand zetten' reïntegratietraject aangeboden. Ron wil eigenlijk wel blijven. „Ik heb Rainier voor het blok gezet: of jij doet me een aanbod, of ik ga weer de markt op." De drie weken zijn goed geweest voor zijn zelfver trouwen. „Als je zo'n kans krijgt, moet je hem met beide handen aangrijpen", zegt hij. „Ik ben er heel blij mee. Ik vind het echt top, zeker omdat ik de structuur weer terugkrijg in mijn leven. We roken vaak samen even een sjekkie bui ten. Ik zie bij heel veel mensen het verschil met een paar weken gele den, ook bij mezelf" Ron wil niet met zijn echte naam in de krant. Work First Bijna alle gemeenten hebben Work First projecten Het doel kan verschillend zijn: werkervaring opdoen, arbeids ritme bijbrengen of een proef periode om te beoordelen wat iemand kan. Vakbond FNV is kritisch om dat onduidelijk is wat er met af hakers gebeurt. Bovendien vindt de bond dit soort projec ten vooral succesvol in het ont moedigen van het aanvragen van een bijstandsuitkering. EXECUTIEVERKOOP Op maandag 1 oktober 2007 om 13.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van P. Koomans. Te koop wordt aangeboden: een personenauto merk Opel, type Calibra 4WD, kleur blauw, bouwjaar 1993, GG-ZF-42. De plaats van verkoop is: Vlissingen, Marie Curieweg 5 (Autoberging Kuzee). Bezichtiging maandag 1 oktober 2007 van 12.45 uur tot 13.00 uur. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst/Zuidwest/kantoor Goes, Stationsplein 21 te Goes Voor inlichtingen en/of informatie omtrent het wel of niet doorgaan van de verkoop, tel. 06- 18608420. De belastingdeurwaarder belast met de executieverkoop. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Ze is precies en nauwgezet in haar zorg voor pa tiënten met kanker. Ze zet zich voor honderd procent voor haar patiënten in en doet er nog net dat extra schepje bovenop. Dat maakt Marian Beudeker, inter nist-oncoloog in Ziekenhuis Wal cheren, heel bijzonder. Daarom is de Vlissingse arts gisteren be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Al een jaar of zeventien is Beude ker verbonden aan Ziekenhuis Walcheren. In die periode heeft ze, zoals burgemeester A. van Dok het omschreef, een enorme bijdra ge geleverd aan de ontwikkeling van de oncologie en de palliatieve zorg op Walcheren. „Zij neemt altijd initiatief tot innovatie, komt met concrete voorstellen, gaat ge sprekken aan met zowel de Ra denvan Bestuur als verpleegkun digen op de werkvloer. Zij is daad krachtig en bereikt op een be scheiden en zorgvuldige manier haar doel en handelt daarin met grote wijsheid", aldus Van Dok. „Toen er palliatieve zorg op Wal cheren moest komen, zocht ze eerst nauwkeurig uit of dat iets was waar ze achter kon staan", ver tellen haar collega's Marian Bim- mel en Inge Smit. „Daarna heeft ze de schouders eronder gezet en het voortouw genomen om dit mogelijk te maken." Maar Beudeker doet meer. Ze houdt regelmatig weekeindjes waarin collega's, onder leiding van een deskundige, filosoferen over de gezondheidszorg en ethische kwesties. Zo wil ze de kwaliteit van de zorg steeds verder verbete ren. Burgemeester Van Dok speldt Marian Beudeker de onderscheiding van Rid der in de Orde van Oranje Nassau op. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36