Sluiting dreigt voor koffieshop Pietepeuteren aan schip in fles verveelt nooit 46 33 39 Zonder modder naar zwembad Verf Museum Domburg toont sinds opening opgebouwde collectie Zaterdag 29 september 2007 Oncologen zien zonder fusie donkere toekomst voor ziekenhuizen Tip? redwalch@pzc.nl Roxy overtreedt regels gedoogbeleid voor vierde keer in drie jaar. door Maurits Sep MIDDELBURG - Koffieshop Roxy in Middelburg moet mogelijk defini tief dicht. De eigenaar heeft voor de vierde keer in drie jaar tijd het gedoogbeleid overtreden. Op zaterdag september is bij con troles geconstateerd dat aan drie klanten te veel softdrugs is ver kocht. Zij kregen binnen tien mi nuten per persoon twee keer vijf gram mee. Het gedoogbeleid staat maximaal vijf gram per persoon per dag toe. Omdat het de vierde overtreding in drie jaar is, moet Roxy volgens de gemeente definitief dicht. Maar zover is het nog niet. De gemeente had de eigenaar tot gisteren de tijd gegeven zijn visie te geven op de overtreding. De advocaat, die giste ren niet bereikbaar was voor com mentaar, heeft nog een week extra gekregen om te reageren. „Afhan kelijk daarvan besluiten we of de koffieshop definitief dichtgaat, of een jaar of een half jaar", verklaart juridisch adviseur J. Groenenberg. Ook de andere koffieshop in Mid delburg, Sixty-Two in de Sint Jan straat, is sinds eind augustus dicht vanwege een overtreding van het gedoogbeleid. Deze zaak mag op 22 januari weer open. Sixty-Two moest voor een halfjaar dicht om dat er drugs waren verkocht aan een minderjarige. Dat was de der de overtreding in drie jaar. Deze zaak heeft dus nog één kans. De gemeente neemt over ruim 1^1 In koffieshop Roxy in Middel- burg is op één dag tien gram soft drugs per persoon verkocht aan drie klanten. Dat is twee keer zo veel als de regels toestaan. een week een besluit over de toe komst van Roxy. Als beide zaken dicht zijn, bestaat het risico dat de verkoop van softdrugs zich ver plaatst naar illegale verkooppun ten. Volgens Groenenberg erkent de gemeente dat risico, maar speelt dat in principe geen rol in de overweging een koffieshop te sluiten. De eerste vraag is of de shops zich aan de regels van het ge doogbeleid houden. Groenenberg: „Wij hebben nu ook nog geen signalen dat de illega le verkoop van softdrugs toeneemt doordat Sixty-Two dicht is." Hij sluit niet uit dat een mogelijke toe name van illegale verkoop toch een rol zal spelen bij het besluit over Roxy. Als Roxy definitief dichtgaat, mag iemand anders weer een koffie shop openen. Middelburg accep teert maximaal twee koffieshops. Dat staat in het stadsgewestelijk koffieshopbeleid dat half jaren ne gentig met de gemeente Vlissin- gen is opgesteld. Beide steden han teren een maximum van twee kof fieshops. Zij hadden er toen alle bei meer. Daarop was een uitsterf- beleid van toepassing: als een zaak dicht ging of moest, mocht er geen nieuwe worden geopend. door Joeri Wisse VLISSINGEN - Het heeft wat voeten in de aarde gehad, maar na drie jaar kunnen mensen uit de buiten wijken van Vlissingen de kortste route naar het Vrijburgbad tussen Vlissingen en Middelburg nemen. Tenminste, die toezegging heeft de gemeente gedaan aan de Fietsers bond, die zich sinds 2004 sterk maakt voor het verharden van een honderd meter lang modderpaad- je tussen de Octrooiweg op indus trieterrein Vrijburg en de Sport weg, waaraan het stadsgewestelij ke zwembad gelegen is. Door dat bewuste modderpad te nemen, hoeven fietsers niet tussen het verkeer van de drukke Bedrijfs- weg te begeven én snijden ze hon derden meters af. De gemeente wilde lang niet meegaan in het plan van de Fietsersbond. Wan neer de Sportboulevard verder zou worden ontwikkeld, worden er na melijk ook nieuwe fietspaden rich ting de Vlissingse buitenwijken aangelegd. Nadat wethouder Ton Croné maart dit jaar zélf het ritje maakte op uitnodiging van de Fietsbond, is er op het gemeentehuis besloten om toch het pad te verharden, waarschijnlijk met grind. Scheepsflessenbouwers vandaag te gast bij werf Meerman Arnemuiden. door Selma Osman VLISSINGEN - In de piepkleine werkplaats van zijn Vlissingse flat woning kan Gerard Beeke uren zit ten priegelen. Al vijftien jaar maakt hij scheepjes in flessen. „Het is een leuke hobby, ik verveel me er nooit bij." De zwarte labrador Bella zorgt er al 7,5 jaar voor dat haar baasje af en toe van zijn stoel af komt. „Toen mijn vorige hond was over leden, zat ik uren in mijn werk- hok. Dan vergat ik gewoon de tijd." Beeke is lid van de vereni ging Welkom aan Boord, een club van 63 mensen uit heel Nederland die net als hij scheepjes in flessen peuteren. Vandaag komen 26 le den bij elkaar in Arnemuiden. Van 13.00 tot 17.00 uur laten ze bij de historische scheepswerf C.A. Meer man aan de Zuidwal hun vakman schap zien aan het publiek. De dag is ook bedoeld om onderling de kunst af te kijken. „We hebben geen geheimen voor elkaar." Een Gronings lid brengt Michiel de Ruyters schip De 7 Provinciën mee. In een fles. „Dat is een ju weel", glimt Beeke. Zelf legt hij zich toe op oude houten werk- en vissersschepen zoals hoogaarzen, hengsten, boeiers en tjalken. „Mo derne schepen zeggen me niks." Waar Beeke met zijn hobby komt, trekt hij bekijks. „'Hoe haal je de bodem eruit?' Die vraag komt al tijd wel een paar keer op een dag 'Hoe haal je de bodem eruit? Die vraag komt altijd wel een paar keer langs.' langs", grinnikt de Vlissinger. „Niet dus. De masten kunnen strij ken." Hij pakt zijn demonstratie doos en tovert binnen een paar se conden een bootje van 7,5 bij 7,5 centimeter in een glazen fles. „Ie legt de mast plat en dan kan het schip gewoon door de halsope ning." Beekes methode "is simpel, vertelt hij. „Er zijn veel leden die het schip in de fles opbouwen. Soms met een half dorp en een ha ven erbij, 't Is allemaal pietepeuter- werk." Een echte Beeke herken je aan de Turkse knoop rond de flessenhals en een muntje met een scheepje erop op de kurk. „Dat is mijn han delsmerk." De Vlissinger werkte 41 jaar aan schepen bij de Schelde en heeft een 'timmermansoog' voor de perfecte verhoudingen. „Toch is kennis van de scheeps bouw niet nodig. Met fantasie kan je ook ver komen." ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl Het Axelse koppel maakt na de avonddis graag samen een om metje. De ene keer slaan ze links af, de volgende keer nemen ze weereen andere route. Zo kwa men ze op een avond voorbij een huis waar in de dakgoot meer planten groeiden dan in de voor tuin, de tuinpoort nog maar aan één scharnier hing en de kozij nen duidelijk al in geen jaren een schilder hadden gezien. Toen het stel voorbij wandelde, kwam de vrouw des huizes naar buiten om de kliko buiten te zetten. Zij had haar hielen amper ge licht of de vrouwelijke helft van het stel schamperde: „Nou, die had ook meer verf op d'r gezicht dan op d'r kozijnen!" Gerard Beeke: „De hele bouw van het scheepje is spannend. Soms heb je er je hersens bij nodig, maar ik kan ook uren zitten peuteren." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35