Royalty Slovenië kan wel advies gebruiken van 'waterprins' Sloveense journalisten sturen Beatrix een petitie PZC Zaterdag 29 september 2007 I 29 Het bezoek van Willem-Alexander en Maxima aan Slovenië (2-4 oktober) komt president Janez Drnovsek gelegen. Zijn land had onlangs te kampen met zware overstromingen en kan wel advies van de Nederlandse 'waterprins' gebruiken. door Hans Jacobs foto's EPA en ANP Met aardverschuivin gen en lawines is Slo venië vertrouwd. „Maar dat we te ma ken zouden krijgen met overstro mingen, en nog wel door overvloe dige regen, had niemand ooit kun nen denken", zegt Tea Petrin, sinds juni 2004 ambassadeur van Slovenië in Den Haag. De watersnood in het noorden van de voormalige Joegoslavische deelrepubliek eiste zes levens. De materiële schade is groot. Voor het eerst sinds Slovenië, waaraan prins Willem-Alexander en Maxima van 2 tot en met 4 oktober een bezoek brengen, in mei 2004 toetrad tot de Europese Unie wordt een be roep gedaan op het Brusselse soli dariteitsfonds. „Waterbeheer zal wel een gespreksonderwerp zijn van de president met prins Wil lem-Alexander", denkt Petrin, die voor haar komst naar Nederland minister van Economische Zaken was. President Janez Drnovsek nodigde het prinselijk paar twee jaar gele den persoonlijk uit naar Slovenië te komen. „We willen als nieuwko mer in de EU de banden met de oude lidstaten, en met name de oprichters van de Unie, aanhalen en versterken", legt Petrin uit. „Daar horen ook contacten bij met de koninklijke familie." Koningin Beatrix zei eerder dit jaar in Slowakije dat ze graag alle nieuwe lidstaten van de EU wil be zoeken. Om de wachttijd voor een aantal landen te bekorten, zijn Wil lem-Alexander en Maxima eerder vooruit gestuurd. Zo bezocht het paar in 2002 de drie Baltische sta ten, als wegbereiders voor Beatrix. Slovenië hoopt ook dat de komst van het prinselijk paar de deur opent voor een staatsbezoek. „We hopen dat een bezoek van de ko ningin zal volgen", zegt Petrin. De ontvangst en het programma van Willem-Alexander en Maxima hebben veel trekjes van een staats bezoek, inclusief diner bij de presi dent, bezoek aan het parlement en toespraak van de prins. Ook richt het paar zich op eigen verzoek vooral op de Sloveense jongeren, economische ontwikkelingen en 'Europa'. Slovenië, dat eerder dit jaar als eerste nieuwe lidstaat de euro invoerde, is immers ook de eerste van de nieuwe leden die het roulerend EU-voorzitterschap gaat bekleden. „Onze jeugd kan leren van Nederland", vindt ambassa deur Petrin. „De gesprekken van het prinselijk paar met onze jonge ren zijn waardevol. Ze kunnen dan zelf horen wat het betekent al langer lid van de EU te zijn." Oranje en nieuwe EU-leden Sinds 2004 is de Europese Unie uitgebreid met twaalf lidstaten. Koningin Beatrix wil ze allemaal bezoeken. Willem- Alexander en Maxima worden af en toe vooruit gestuurd. Een overzicht van Oranje-be zoeken aan nieuwe EU-leden: Bulgarije: Beatrix en Claus in 1999 Cyprus: geen plannen bekend Estland: Willem-Alexander en Maxima in 2002. Beatrix ge pland in 2008 Hongarije: Beatrix en Claus in 1996 Letland: Beatrix 2006. Willem- Alexander en Maxima in 2002 Litouwen: Willem-Alexander en Maxima in 2002. Beatrix ge pland in 2008 Malta: geen plannen bekend Polen: Beatrix en Claus, 1997 Roemenië: Beatrix in 2001 Tsjechië: Beatrix, Claus, 1994 Slovenië: Willem-Alexander en Maxima in 2007 Slowakije: Beatrix in 2007 Koningin Beatrix heeft samen met alle andere staatshoofden van de lidstaten van de EU een petitie gekregen waarin Sloveense journalisten zich beklagen over de afnemende persvrijheid in hun land. De petitie is donderdag in Ljubljana aangeboden aan de Sloveense president Janez Drnovsek. Volgens de 438 ondertekenaars neemt de laatste jaren de druk op de media toe, niet alleen van de kant van de huidige regering en politieke partijen, maar ook van de kant van de eigenaars van de massamedia in Slovenië. Drnovsek, volgende week gastheer van het prinselijk paar, benadrukte dat iedere aantasting van de vrijheid van meningsuiting en het werk van journalisten een inbreuk is op de fundamentele grondslagen van de democratie. www.royalblog.nl ALLEMENSEN 'Oud-koning Bulgarije was een KCB-spion' Politieke tegenstanders van Sim eon Saksen-Coburg beschuldi gen de oud-koning en oud-pre mier van Bulgarije van spionage voor de Russische KGB. Hij zou begin jaren zestig tot medewer king zijn gedwongen toen hij gokschulden had, aldus de voor man van oppositiepartij ORL). Dit zou blijken uit Bulgaarse ar chieven uit de communistische tijd. Simeon noemt de beschuldi gingen lariekoek. Volgens hem doen zijn tegenstanders smerige pogingen hem in diskrediet te brengen. Simeon was van 1943 tot 1946 als kind koning van Bul garije, leefde tot 1996 in balling schap en werd in 2001 na het winnen van de parlementsver kiezingen premier van Bulgarije. Kleinkind groothertog van Luxemburg Het groothertogelijk paar van Luxemburg is voor de tweede keer grootouder geworden van een kleinzoon. Baby Noah is het kind van zoon prins Louis en Tessy de Nassau, die vóór hun huwelijk in 2006 ook een zoon kregen, Gabriel. De jongetjes hebben geen titel. Vader Louis gaf bij zijn huwelijk met Tessy de Nassau zijn rech ten op de troon op. Koetsen centraal op expositie op Het Loo Het antieke 'wagenpark' van de Oranjes komt alleen nog bij brui loften en partijen, zoals Prinsjes dag, in volle glorie op straat. De koetsen en rijtuigen beleefden rond 1900 hun hoogtepunt, daar na zijn ze ingehaald door auto's. Maar de belangstelling voor de oude vervoermiddelen is nog groot. Het Apeldoornse Paleis Het Loo speelt daarop in met de tentoonstelling 'Op bezoek bij de koning'. Koetsen, tuigen en li vreien van zowel de koninklijke als vooraanstaande adellijke fami lies staan centraal. De expositie duurt tot en met 2 maart. Everest beklimmen voor koning Bhumibol Geen beter cadeau voor de 80e verjaardag van de Thaise koning Bhumibol (5 december) dan het planten van de Thaise vlag op de top van Mount Everest. Het Thai se televisiestation TITV vroeg de regering van Nepal een ploeg klimmers 's wereld hoogste berg op te mogen sturen. „We willen het geloof en de trouw demon streren die de Thai hebben voor hun koning, vaderland en boed dhisme", aldus de aanvraag. De Everest (8848 meter) wordt meestal beklommen vanuit Ti bet, maar de Thai geven de voor keur aan Nepal omdat het de ge boorteplek van Boeddha is. De Thaise koning Bhumibol.foto EPA infographic: JD Inwoners: 2.009.245 Hoofdstad: Ljubljana Regeringsvorm: Republ.... Officiële landstaal: Sloveens Religie: Rooms Katholiek (84%) Opp.: 20.256 km2, waarvan 0,6% water OOSTENRIJK KROATIË Overstromingen in Slovenië zorgden eerder deze maand voor grote chaos in onder meer de stad Idria.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29