Buitengebied De Burg was vroeger knus Zeker tussen de deure gezeeten? Nieuwe raadkaart 22 J Zaterdag 29 september 2007 PZC Opnieuw een ansichtkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh waar van de foto in het verleden is genomen in een van de Zeeuwse stadjes. De vraag is: om welke plaats en welke straat gaat het? Nadere bijzonder heden over de afgebeelde situatie en de huidige zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 4 oktober worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. door Willem Staat De oplossing van uw raadkaart van 22 april is Middelburg. Het gaat om de hoek van de Lange Burcht. Het was niet makkelijk de kaartte lokaliseren, schrijft D. E. Tollenaar uit Terneuzen. Deze in zender heeft gelijk. Overigens kon den maar weinig mensen de af beelding thuisbrengen. „Rechts het in het oog springende pand van David Salomon Gobetz, die daar tot 2905 een manufactu renzaak dreef Links een horloge rie, later sigarenwinkel. Daarnaast de drankenwinkel van Van Aart- sen. Aan het eind van de straat rechts is nog een van de torens te zien van de Abdij. De Lange Burcht was toen een levendige straat", schrijft Tollenaar, die de kaart dateert rond 1900. Kees Fase uit Sint-Annaland meldt dat de foto rond 1915 moet zijn ge nomen. Vaste inzender Kees Ste- vense uit Middelburg schrijft dat de kaart de situatie weergeeft van rond 1890. Hij gaat ook in op de naamgeving: „De straat die zijn naam ongetwijfeld ontleent aan de omstreeks het jaar 800 opge worpen ringburgwal, verbond de Markt met de Groenmarkt en de Balans. De Lange Burcht, ook wel Burg genoemd, gaf uitzicht op de in 1582 gebouwde sociëteit van schuttersgilde Sint Joris." De situatie is intussen grondig ge wijzigd. De Lange Burcht is her doopt in Nieuwe Burg. Stevense beschrijft hoe dat komt: „Op 'vre selijke vrijdag', 17 mei 1940, werd de gehele Middelburgse binnen stad verwoest tengevolge van het Duitse bombardement, dus ook de Lange Burcht. Reeds in 1941 is begonnen met de wederopbouw van de binnenstad. De oude Lange Burg is toen vervangen door de Nieuwe Burg, die tegenwoordig Burgpromenade wordt genoemd. Een wat kale straat en niet zo knus als op onze raadkaart!" Op de plek van Gobetz' winkel, rechts op de foto, stond voorheen het huis 'Brandenburg'. De naam was volgens Stevense een voorte ken, want het pand werd op 28 juni 1857 een prooi der vlammen. Gobetz gaf het de naam 'De Zon'. In 1920 vestigde de firma F.B. den Boer zich in het pand van Gobetz en ging er serviezen en kunstwer ken verkopen. Tollenaar rept hier ook over en weet te melden dat de zaak een internationale uitstraling had. „Dat kwam door opschriften als 'post cards', aangevuld met 'english-spoken' en 'corner house'. Op een ander raam stond vermeld 'on parte francais'. Stevens somt nog diverse zaken op die eertijd aan de Lange Burcht wa ren gevestigd: juwelier Firma Hac- kenberg (sinds 1873), bakker R. A. Papegaay en Zoon (van het be roemde Zeeuwsche Profeten brood), Mes Sigaren en kleding zaak Toebes. De waardebonnen gaan naar Kees Fase, Sint- Annaland, Theo Tas, Middelburg en D. E. Tollenaar, Ter- neuzen. door Rinus Willemsen Ei je hie last van muuzenvraag ik aan mijn buurman als ik twee muizenvallen op z'n stoepje zie staan. Het is half september, op een late middag. De zon heeft de hele dag geschenen en het is nog best lekker buiten. Jao, zegt-ie tegen me, 't is ei genlijk best wè vervelend. Die muuzen. 's Avus vlie gen ze over m'n plafon van d'êêne kant van de zol der nao den anderen. Hij vertelt dat de muizen er eigenlijk al jaren zit ten. Dat ze ieder jaar opnieuw als het kouder wordt, naar binnen willen komen. En dat hij al le gaten en kieren al heeft gezocht en opgestopt mee van alles en nog wat. Je snapt 't nie, mao ze kommen toch aided wee deur een klein gaotje. Misschiens wè deu de spouw- muuren. Met enthousiasme gaat hij verder en ver telt over zijn zoektocht deze zomer naar de kleinste kiertjes. Alles opgestopt, mao niig'hopen ee. Vorige week zat hij 's avonds de krant te lezen en hoorde hij ze weer over het plafond rennen. 't Net of ze ielken aovund zö maor eventjes kom men kieken. Ze vliegen over de plafondplaoten en ze binnen nao 'n paor tellen dan wee weg. Natuurlijk is het een geweldige racebaan. Maar, het is ook een bedreiging van buurman George z'n privéterrein. Vandaar zijn drastische ingreep: de valletjes. Een paar weken geleden schreef ik toevallig in deze rubriek over muizenvallen. Kort daarna ont ving ik een bericht van de Oostburgse familie Risseeuw. Die herkende de oude, eigengemaakte muizenvallen. Holtes, waarin wel drie, vier of vijf muizen tegelijk gevangen kunnen worden. Nii mee kaos, mao mee tèrve korrels. Die leggen wudder achter in die holletjes. Dat is veel beter dan kaas, want die korrels bederven immers niet. Me maoken die valle zelf van 'n stikje 'out, een bit je draod en wa naoigaoren. Op deze manier wor den binnen die familie de muizen op peil gehou den en de handigheid wordt binnen de familie doorgegeven. Over huisvlijt gesproken. En tradi tie. Op 'n kêê zaoten d'r muuzen op de vlierink. On middellijk werd binnen het gezin beraad gehou den en werd de val tevoorschijn gehaald. De val le wier starklaor gemaokt. En als bewijs van de de gelijkheid bereikte mij een kleurenfoto met daar op vijf dode muizen. Twii 'olletje waoren nog lee- ge gebleven...Als mijn buurman dit verhaal hoort, knikt hij. Gisteren zat 'r muus in m'n valle en die was mee valle en al op de loop gegaon. Met een ouwe schop had hij het diertje de hersens in geslagen. Toen zat m'n muuzevalle vol mee smur rie. Daorom lag de vandaoge in de zonne. Om te dröögen. Als we buiten staan prikt de late septemberzon nog even tussen de blaren, 't Begin best al frisjes te wörren ee, 's aovus, zeg ik in 't weggaan. George knikt en inspecteert zijn twee muizenval len. 'k Gaon ze klao zetten, hoor ik 'm zeggen. Langst de muur. Voorzichtig gaat hij op z'n 'ukken zitten om de muizenvallen op spanning te brengen. Dat is nog een hele kunst. Vroeger deed ik dat ook nog wel eens. Het probleem is om het koperen staaf je zo nauw te zetten, dat de muis niet het kaasje kan opeten zonder het staafje aan te raken. Pas op je duum ee, hoor ik m'n moeder nog zeg gen. Maar het was al te laat. Met een vrolijk sprongetje knipte het valletje omhoog. 'Oe komme hie an zö'n blauw naogell vroeg de meester de volgende dag op school. Tussen de deure gezeeten zeeker?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22