Meningen Lichamelijke pijn als kick Frankrijk verandert van koers Boek paus over Jezus 'is succes' 29 SEPTEMBER PZC Zaterdag 29 september 2007 1 5 Bijna vier procent van de Nederlandse jeugd zou zichzelf verminken. door Reiny de Fijter UTRECHT - Jezelf snijden, met agres sieve schoonmaakmiddelen je vagi na behandelen of punaises inslik ken: 3,9 procent van de Nederland se jongeren tussen de veertien en zestien jaar, en van hen vooral de meisjes, beschadigt zichzelf De afschuw was deze week af te le zen van de gezichten bij de bezoe kers van een congres over zelfdes tructief gedrag bij meisjes. Zojuist heeft Debora de Laaf pr-manager bij schoonheidsmidde- lenmerk Dove, een film laten zien over een onbereikbaar schoonheidsideaal in de media en de beklemmende invloed hiervan op jonge meisjes. De film, die Do ve vanaf maandag als reclame uit gaat zenden, laat zien hoe dit ideaal hun leven kan verpesten. De Laaf heeft cijfers: 22 procent van de Nederlandse meisjes gaat liever niet naar school omdat ze zichzelf lelijk vinden, 47 procent zou zich beter voelen als ze dun ner waren en 29 procent als ze mooier zouden zijn. Van alle vrou wen en meisjes zegt 41 procent dat het hen moeite kost zichzelf mooi te vinden wanneer ze worden ge confronteerd met het huidige schoonheidsideaal. De afschuw in de zaal is groot, omdat psycholoog Erik Jan de Wilde van het Kennis centrum Nederlands [eugdinsti- tuut eerder had benadrukt dat on tevredenheid met het eigen lichaam kan leiden tot zelfdestruc tief gedrag, in het ergste geval tot zelfmoord. In 2006 was zelfmoord de belangrijkste doodsoorzaak bij UTRECHT - Het boek van paus Bene- dictus XVI over Jezus is een ver koopsucces. Deze week ging het 10.000e exemplaar in ons land over de toonbank, meldde rk- kerk.nl, het blad van de Nederland se Rooms-Katholieke Kerk, giste ren. Volgens uitgeverij Lannoo, die de Nederlandse vertaling heeft ver zorgd, komt het zelden voor dat een theologisch werk zo goed loopt. Benedictus is de eerste paus die in een boek zijn persoonlijke visie op Christus uiteenzet. Het boek verscheen op zijn verjaar dag in april. In het geschrift neemt de paus afstand van het histo- risch-kritisch bijbelonderzoek, dat onderscheid maakt tussen de histo rische Jezus en de Christus van het geloof Wie het geloofsartikel van Jezus als zoon van God ter dis cussie stelt, ontneemt de grond slag aan het christendom. Zo'n si tuatie is volgens de paus 'drama tisch voor het geloof omdat onze ker wordt waarop het zich oriën teert'. Benedictus roept in zijn voorwoord de lezers uitdrukkelijk op hem tegen te spreken. Hij on derstreept dat het boek zijn per soonlijke visie weergeeft en geen leerstellig geschrift is. meisjes tussen de vijftien en 25 jaar, zei De Wilde. Zo'n veertig meisjes per jaar ontnemen zichzelf het leven. Dat getal is overigens al jaren ongeveer hetzelfde. Dat het nu als belangrijkste doodsoorzaak staat genoteerd, komt doordat het aantal slachtoffers dat overlijdt aan kanker of een brommerongeluk is afgenomen. Het percentage meis jes dat wel eens aan zelfmoord denkt, ligt veel hoger, weet hij. In Rotterdam denkt 35 procent van de Nederlandse meisjes wel eens aan zelfmoord, bij Surinaamse meisjes is dat zelfs bijna 45 pro cent. Nog hoger ligt het percenta ge jongeren dat zichzelf wel eens beschadigt door zichzelf te snij den, zichzelf te branden, punaises in te slikken of zelfs de eigen vagi na met agressieve schoonmaakmid delen te behandelen. Ook eetstoor nissen als boulimia of anorexia be horen tot vormen van zelfdestruc tie. Volgens De Wilde zou 3,9 pro cent van de Nederlandse jongeren tussen de veertien en zeventien 'Iemand die zichzelf verwondt, is niet in staat problemen op te lossen' jaar zich wel eens beschadigen. Hoe jongeren ertoe komen zich zo te verminken, is niet altijd duide lijk, zegt De Wilde. Risicofactoren zijn depressiviteit, emotionele in stabiliteit maar ook traumatische gebeurtenissen als seksueel mis bruik. Het meest gehoorde motief dat uit onderzoeken van De Wilde naar voren kwam, was 'mijn ge dachten waren zo vreselijk, dat ik daarvan af wilde zijn'. Jongeren die zichzelf beschadigen, KING OF THE CHANNEL KANAAL DOOR WALCHEREN GEBOUW RIJKSWATERSTAAT roeiwedstrïjden.gezelligheid vertier Ontevredenheid met het eigen lichaam kan leiden tot zelfverminking en in het ergste geval tot zelfmoord. illustratie Christel Krukkert/GPD zijn niet in staat zich leuke gebeur tenissen te herinneren, zegt De Wilde. Ook kunnen ze slecht pro blemen oplossen. De Wilde: „Ze hebben geen hoop meer en den ken dat ze niet te helpen zijn. Ze zitten in een kooi." Volgens kinder psychiater Jet Roobol is het belang rijk voor ogen te houden dat het bij zelfbeschadiging niet altijd om een psychiatrische aandoening gaat. „Iemand die zichzelf ver wondt, laat zien dat hij niet goed in staat is problemen op te lossen, jongeren voelen zich rot, weten niet hoe ze dat moeten stoppen en gaan daarom maar snijden, bran den of krassen. Ze voelen zich daarna dan ook echt beter. Licha melijke pijn geeft een kick. Emotio nele pijn wordt verdreven door li chamelijke pijn." Volgens De Wil de is het opvallend dat twee derde van de jongeren die zichzelf ver minken meisjes zijn. Hij ziet een relatie tussen de verseksualisering van de maatschappij en de onte vredenheid met het eigen lichaam en daardoor het ontstaan van de pressieve gevoelens en gedachten. Opdrachtgever: Gedeputeerde Staten van Zeeland Directie Ruimte, Milieu en Water Postbus 165 4330 AD Middelburg Bestekken: Saneringswerk: EZ862.875san Grondreinigingsdienst: EZ862.875reimgen Omschrijving: Het uitvoeren van bodemsaneringSwerken op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Buitenweg te Axel. Het reinigen van vrijkomende verontreinigde grond. Aanbestedingsreglement: ARW 2005. Aanbestedingsdatum: 6 december 2007 om 10.00 uur. 22 november 2007 om 10.00 uur. Inlichtingen: Inschrijvingen: Aard van de opdracht: Er kan op de beide bestekken apart en gecombineerd worden ingeschreven. Grondreiniging is dienst. Bodemsanering is werk. Provincie Zeeland De volledige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedingskalender.nl. Directie Ruimte. Milieu en Water Parijs wil krijgsmacht onder voorwaarden onderbrengen bij Navo. door Hans de Bruijn BRUSSEL - Wie door de lange gan gen van het Brusselse Navo-hoofd- kwartier loopt, komt geregeld Rus sische militairen in uniform tegen. Rusland is wel geen lid van het westerse bondgenootschap, maar zijn militaire vertegenwoordigers behoren er inmiddels tot de ver trouwde entourage. Franse militairen, daarentegen, zie je er maar zelden, terwijl Frankrijk al bijna zestig jaar lid is van de Na vo. Dat komt door het besluit van de Franse president Charles de Gaulle in 1966, om de Franse troe pen te onttrekken aan de militaire structuur van het bondgenoot schap. De Gaulle wilde een onaf hankelijke, niet door de VS bepaal de militaire koers onder de para plu van de eigen nucleaire Force de Frappe. Maar veertig jaar later lijkt De Gaulle's politieke nazaat Nicolas Sarkozy zijn land weer geheel in de Atlantische schoot te willen te- rugloodsen. Maandag zei hij te overwegen om de Franse krijgs macht weer onder Navo-bevel, en dus onder Amerikaans bevel, te la ten opereren. Onder strikte voor waarden, dat wel. Sarkozy's voorwaarden: Europa moet ruimte krijgen voor een ei gen defensiebeleid, de Navo moet worden hervormd én Frankrijk moet op het hoogste niveau in de bevelsstructuur vertegenwoordigd zijn. De komende tijd gaat de dis cussie over de inwilliging van die eisen. De VS willen al jaren dat de Euro pese partners een grotere militaire rol op zich nemen, met name in hun eigen achtertuin. Maar Was hington ziet dat wel het liefst in Navo-verband. De EU praat echter over een Europees veiligheidsbe leid, en Parijs ziet zichzelf daarin een centrale rol spelen. Beide za ken leken niet te verenigen, maar met Frankrijk in het hart van de Navo zou dat kunnen veranderen. Volgend jaar zal blijken of Sarkozy zijn voornemens kan waarmaken. In april is in Boekarest een grote top van Navo-leiders over de toe komst van het bondgenootschap, en de tweede helft van 2008 is Frankrijk voorzitter van de EU. Ge legenheden om duidelijk te maken waar Frankrijk staat in het Europe se veiligheidsbeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15