Meningen Cartoonist speelt met grens Postbode nog in het ongewisse EEHMgM'T met leven van UU asemt Chaos in lijnland door kritiek op Sonja Bakker PZC Zaterdag 29 september 2007 1 3 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl K£ÏÏ9>E JONGE EVEN De journaliste die afgelopen week het bericht de wereld in bracht dat een Bredase postbode mogelijk ver volgd wordt nadat hij de iD-kaart van een vandaal had afgepakt, zit fout, meldt Haye Osinga, oud-voor- lichter van het Middelburgse par ket. Eén telefoontje naar het Open baar Ministerie en ze had geweten dat er geen rechtszaak tegen de man zou komen, stelt hij. Hoe zat het ook alweer: de Breda se postbode Herman Nelemans zag dat een jongeman een fiets en een autospiegel vernielde. Hij gaf de man een duw, pakte zijn ID-kaart af en ging daar uren later, (na zijn werk) mee naar de politie. In de tussentijd echter had de jon geman aangifte gedaan van diefstal en geweldpleging. De postbode was zelf verdachte geworden. De politie liet de krant weten dat 'jus titie de postbode mogelijk zou ver volgen'. Een gevoel van onrecht bij lezers was gevestigd. Osinga wijst op wetsartikel 310: het was helemaal niet de bedoe ling van de postbode om die ID-kaart te stelen. Hij wilde dat de jongeman voor zijn daden gepakt werd. Kortom: geen vervolging, geen zaak. Volgens Osinga had het Openbaar Ministerie (OM) de op merking van de politie zo kunnen weerleggen. „Dit zou Harold niet zijn overkomen. Hij zou zich niet met een kluitje in het riet hebben laten sturen door de politie." Met Harold de Puijsseleijr, die voor PZC en BN/DeStem als verslagge ver in Zeeuws- Vlaanderen werkt, had Osinga vaak contact over der gelijke zaken. De Bredase journalis te die het artikel schreef, reageert echter dat Osinga voor zijn beurt praat. Zij heeft wel degelijk het OM benaderd. Ook al roemt het OM de daadkracht van de postbo de, het wil voorkomen dat men sen voor eigen rechter spelen. De ze zaak is complex omdat de jonge man aangifte deed. Staande hou den mag, maar duwen niet. Hoe wel de jongeman bekend heeft, zit het OM met de kwestie in zijn maag. Het durft nog niet meer te zeggen dan dat de postbode 'ver moedelijk niet wordt vervolgd'. Columnisten en cartoonisten moeten uitdagen en prikkelen. Columnisten en cartoonis ten verdienen meer vrij heid dan verslaggevers. Ze dagen uit en prikkelen en dat is hun taak en kracht. Het ligt in de aard van hun werk besloten. Vaste tekenaars en rubriekschrij vers hebben een trouwe aanhang, maar ook vaste klagers. Aan de cartoons van Peter van Straaten, die dagelijks in de PZC staan, stoort een vaste groep zich met enige regelmaat. Vorige week mailde een abonnee dat ze zich ge schoffeerd voelde door een car toon. Dat is natuurlijk nooit de be doeling van een tekening. We accepteren niet klakkeloos al les van columnisten en cartoonis ten. Columnisten en cartoonisten hebben veel te maken met de inter pretatie van hun bijdragen. Twee mensen, twee gedachten. Een lezer zag in de cartoon van Van Straaten 'een oude vent in bed, die een jonge vrouw ont maagdde'. De afgebeelde vrouw zei vervolgens „Goh... dat viel reu ze mee." Niet iedereen zal aan een ontmaagding hebben gedacht. An deren wellicht aan een man op leeftijd, die de vrouw aangenaam verraste. Het verschil in interpreta tie is een complicerende factor voor de cartoonist. Voor de klager echter was het een stap te ver en zij zou de PZC ho ger waarderen zonder de dagelijk se bijdrage van de cartoonist. Waar het om gaat is of deze car toon de krant had mogen halen. De cartoon was uitdagend, maar dat is niet verboden. De cartoon liet ook lezers glimlachen en die vonden het een 'typische Peter van Straaten-tekening'Van Straaten is een kei in het observe ren en legt alledaagse scènes vast. Soms trekt hij ze een beetje uit hun context. Hij kijkt toe: in de slaapkamer, in een café, in het park, op het strand. Maar wie bepaalt wanneer de gren zen worden overschreden? De Raad voor de Journalistiek is De een zal het grappig vinden, een ander aanstootgevend een onafhankelijke instantie waar mensen terecht kunnen met klach ten over journalistieke activiteiten. De Raad heeft een leidraad vastge steld. Dat is een maatstaf om te be oordelen of een klacht terecht is. In het algemeen wordt gelet op wat aanvaardbaar is in de maat schappij en wordt de bijdrage ge toetst aan de eisen van de journa listieke verantwoordelijkheid. De raad vindt dat columnisten en cartoonisten een grote mate van vrijheid hebben 'om hun persoon lijke mening te geven over gebeur tenissen of personen'. Overdrij ven, chargeren en bewust eenzij dig belichten zijn geoorloofde stijl middelen. In de richtlijnen staat dat de gren zen van het toelaatbare worden overschreden wanneer 'cartoons in redelijkheid geen ruimte laten voor een andere karakterisering dan dat zij kwetsend en beledi gend zijn voor personen of bevol kingsgroepen'. Peter van Straaten overdrijft en laat ruimte over voor ieders per soonlijke interpretatie. Hij dringt zijn mening niet op. Zijn tekening valt binnen de spelregels van Raad voor de Journalistiek. POSTVAK „Sinds maandag is Nederland in rep en roer. De kranten, de televi sie en de radio maakten melding van het feit dat 'sonjabakkeren' een crashdieet is en een gevaar voor de stofwisseling (metabolis me). In lijnland is de onzekerheid toegeslagen. Sonja weerlegt, wat zij ziet als een aanval, in de media met het argu ment dat artsen haar adviezen gebruiken om patiënten te laten af vallen. Veel boeken verkopen is een duidelijk bewijs dat het goed zit met haar dieet en bovendien zou het allemaal kift en jaloezie zijn en het misgunnen van haar succes. Inhoudelijk geeft zij geen commentaar op deze 'aanval'. Dat het me tabolisme inderdaad naar de gallemiezen wordt geholpen door dit dieet en andere crashdiëten, kun je maar beter niet naar buiten brengen. Het houdt immers in dat je de meute inderdaad een worst hebt voor gehouden. Als gewichtsconsulent zie ik dagelijks de gevol gen van het 'lijnen' met crashdiëten. Zelfs ondervoeding door te weinig inname van belangrijke voedingsstoffen als koolhydraten, ei witten en in het verlengde daarvan vetten, vitamines en mineralen is in mijn praktijk dagelijkse kost." Geertje van der Meer, Voedings- en Gewichtsconsulent in Winsum EDITH RAMAKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13