Invasie van de slak mmm j v47 PZC Zaterdag 29 september 2007 Foto boven: De naaktslak richt in de tuin veel schade aan. Foto links: Slakken hebben een hekel aan venkel. omdat daardoor de eieren worden blootgelegd. Die gaan dood of worden opgegeten door de vogels. Vooral kippen en zanglijsters zijn liefhebbers. Volgens tuinkenner en publicist Romke van de Kaa zijn er genoeg manieren om slakken te bestrijden. „Om te begin nen koperdraad. Dat vormt voor slakken een niet te nemen barrière. Leg hoepels om uw hosta's en u bent van veel el lende af', schreef hij in één van zijn tuincolumns. „Koper oxideert snel in de tuin, maar ook geoxideerd koper blijft ef fectief. Barrières kunnen ook van ander materiaal worden opgetrokken. Zo'n 5 centimeter hoge kringen van kalk, houtas, gesteentemeel, gestampte eierschalen, zaagsel of roet werken min of meer slakkenwerend." Bestrijden kan ook op een natuurlijke manier. Slak ken hebben bijvoorbeeld een hekel aan munt, bies look, knoflook, venkel, geraniums en vingerhoeds kruid. En dan zijn er ook nog de aaltjes van het Britse bedrijf Nemasys, waarvan de jonge exemplaren zich laven aan slakken. Andere natuurlijke vijanden zijn egels, kraaien en eksters. Minder diervriendelijk zijn biervallen (een ingegraven glas bier in de tuin waarin de slakken verdrinken) en zout. Vis- schers relativeert. „Als een slak het leven laat, zijn de vogels weer blij. Zo werkt dat in de natuur." Voor wie gemakkelijk wil: er zijn verschillende bestrijdings middelen in de handel. Natuurvriendelijk is Escar-Go van Ecostyle. Het middel is volgens Marga Pais van het bedrijf zo effectief dat geen andere maatregelen nodig zijn. „Het zorgt ervoor dat de slak een vol gevoel krijgt", beschrijft ze de werking. „Hij trekt zich terug in de bodem en gaat daar dood." Minder vriendelijk voor het milieu zijn de slakkenkorrels van bijvoorbeeld Pokon en Bayer. Die zijn ook schadelijk voor huisdieren, kinderen en vogels. www.velt-nederland.nl www.hostavereniging.nl www.nemasysinfo.com www.ecostyle.nl Loet Visschers hoeft er niet lang over na te denken. Zeker in een moestuin kunnen slakken flink wat schade aanrichten, zegt de medewerker van Velt Nederland, afdeling Valkenswaard. De verschillen de leden van de vereniging voor ecologisch leven en tuinieren hebben afgelopen weken dan ook de strijd aan gebonden tegen slijmerige wezentjes. Naaktslakken melden zich dit najaar volop. Dat is volgens Visschers wel verklaarbaar. „Ze houden vooral van de com binatie van vocht en warmte." Dus was de afgelopen zomer ideaal. Overdag laten ze zich bijna niet zien, maar nu de da gen korter worden, komen met name de naaktslakken vroeg in de avond tevoorschijn. Soms met tientallen tege lijk. Het zijn vooral deze naaktslakken die zich tegoed doen aan de grondgewassen. Onder andere Hosta, Ligularia, Iberis en sla moeten het ontgelden. Huisjesslakken daarentegen heb ben nog enig nut. Ze leveren een bescheiden bijdrage aan het opruimen van afval, zegt Marja Pais van Ecostyle, het bedrijf dat het natuurlijke middel Escar-Go tegen slakken op de markt brengt. Maar dat ze voor overlast kunnen zorgen, weet ook Piet Vriend, secretaris van de Nederlandse Hostavereniging die sinds 1989 bestaat. Hij kreeg de afgelopen jaren talloze vra gen over slakken in de tuin. De zomer mag dan niet zo mooi geweest zijn, wie er wel van genoten hebben zijn de slakken. Massaal rukken ze nu op in de tuin. Waar ze schade aanrichten, maar ook een beetje nuttig zijn. door Paul Geerts foto's GPD „Het is niet zo dat iemand even een remedie kan aandragen die alle problemen oplost", schrijft hij op de website van de vereniging. „Om de strijd met de slakken te winnen, moe ten ze echt op meerdere fronten worden aangepakt." Zowel Vriend als Visschers adviseert om de tuin zo onaan genaam mogelijk te maken voor slakken. Hoe gladder het oppervlak hoe prettiger de diertjes zich voortbewegen. „Zorg ervoor dat de grond zo los mogelijk is. Ook gemalen schelpen en houtsnippers maken het lastiger", aldus Vis schers. Indien mogelijk is een slootje rondom de tuin een oplossing. „Want zwemmen kunnen ze niet." Is de tuin schoon, dan is de kans op slak ken kleiner, omdat ze zich volgens Vriend graag verbergen tussen rot tende bladeren en andere planten resten, stenen en afval. „Zorg voor lucht en licht rond de planten. De grond kan dan ook opdrogen. Verwijder on kruid en maak kluiten fijn want hieronder verber gen slakken zichzelf en hun eieren." Ook regelmatig schoffelen vermin dert overlast, Huisjesslakken zijn zichtbaarder dan naaktslakken, omdat ze ook overdag op de bladen van de planten zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 137