Wandelen van duinen naar Atlantikwall Sterrenhotels aan de Vlaamse Kust De wandeling Vanaf 22 euro p.p. v35 PZC Zaterdag 29 september 2007 Berkheide, Hollands Duin. Aan de binnenrand van de duinen liggen van oudsher, vol knoestig en weerbarstig geboomte, de landgoederen. Zo hadden de Heren van Persijn, wier kasteel in het nabije Wassenaar stond, hun jachtgebied in de Pan van Persijn, onder Katwijk. door John Jansen van Galen foto's Cor Leenhouts Nu heet het Panbos en kun je er tegen beta ling wandelen. On der de eiken is de grond overdekt met lelietjes-van-dalen, uitgebloeid en nu met oranje bessen. Er is een theehuis met pannenkoe kenrestaurant, een geitenpark en een hertenkamp: 'Beschimmeld brood, plastic en papier, wordt on ze dood en het eind van uw ple zier'. Dan gaan we de duinen in, die vol zijn van meertjes met hel der water, maar waaraan je toch niet meteen ziet dat ze kunstmatig zijn. Het gebied wordt doorsneden door een grauwe, grimmige muur die ooit de Atlantikwall was, de Duitse verdedigingslinie die van Noorwegen tot aan Spanje liep. Op de Berkheide is de waterwin ning grotendeels gestaakt, de duin valleien zijn afgeplagd opdat de na tuur weer zijn gang kon gaan en, Katwijk - Wassenaar (15 km) Noordzee 12 of 15 km Paviljoen De Duinen Duinoord Wassenaar^ Duinrell Katwijk Valkenburg Panbos (vroeger De Pan van Persijn) Voormalige Vliegbasis Valkenburg Rijksdorp Wassenaar Routebeschrijving: Deze is te vinden in Wandelgids Zuid Holland (uitg. Stap voor Stap, die 26 dagwandelingen in deze provincie be schrijft. Het startpunt is de ingang van het Panbos, waar zich een par keerplaats bevindt en een halte van buslijn 90, die v.v. van Haarlem CS naar Den Haag CS loopt. Het eindpunt is bij uitspanning De Klip, waar lijn 90 ook stopt. NB 1: De entreeprijs voor Panbos bedraagt 1,10 euro p.p. NB 2: Anders dan in de tekst staat kan men tegenwoordig bij pavil joen De Duinen het zandige 'laarzenpad' verder blijven volgen tot het fietspad naar Duinoord (linksaf). Alternatief met openbaar vervoer: naar Leiden NS, met buslijn 31 of 41 naar Katwijk Vuurbaak, dan zuidwaarts over de boulevard en de roodwitte tekens van het Hollands Kustpad volgen, dan komt u vanzelf op de beschreven route. Op de terugweg langs de Soefitempel met zijn gouden koepel weer naar de Vuurbaak. De afstand bedraagt dan 15 kilometer. Horeca onderweg: Theehuis in het Panbos, paviljoen De Duinen, ho tel-restaurant Duinoord, uitspanning De Klip. Openbaar vervoer onderweg: bij hotel Duinoord. Hond: mag mee, maar veelal aangelijnd. zoals het informatiepaneel beloof de, het strandduizendguldenkruid is terug, teer en rose. Wij vertellen elkaar nog eens hoe bijzonder ei genlijk die duinen van ons zijn. Ze ontstonden aan de Nederlandse kusten door een unieke combina tie van een zandige zeebodem, die maar heel geleidelijk omhoog loopt en van veel inlandige win den. Nou ja, hoe dan ook: waar ter wereld vind je zoiets? 'Hollands duin' heet het hier, met recht. Voor de koffie lopen we over een rul pad dwars door in drukwekkende duinpannen naar een paviljoen dat, jawel, De Dui nen heet. Het gaat door een dras sig dal, waar de watermunt bloeit met zijn paarse bolletjes. Vergeefs kijken we uit naar parnassia. Dan zetten we koers naar De Klip, dras- land waarover het overtollig water uit de omringende duinen vrijelijk vloeit en waar blonde paarden gra zen. Op het terras van de belen dende uitspanning zitten motor- duivels in zwarte leren pakken goedsmoeds uit te puffen van het toeren langs de kust. Kunst langs de boulevard bij Katwijk. Dit najaar ben jij een speciale gast aan de Vlaamse Kust. Je boekt er tussen 15/9 en 21/12/07 al een sterrenhotel vanaf 22 euro p.p. Alle details op www.dekust.org/sterrenactie. Tips voor uitstapjes aan de Vlaamse Kust op: www.toerismevlaanderen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 125