swingen in midtown en tranen op Ground Zero Ramazan v30 Prisma Zaterdag 29 september 2007 PZC LIZA'S door Liza van Sambeek Een kort familiebezoekje aan Istanbul met mijn 8i-jarige vader, toevallig in de ramadanmaand, die hier ramazan wordt genoemd. De stewardessen van Turkish Airways zijn opvallend chagrijnig als we na anderhalf uur vertraging eindelijk opstijgen. Met lome gebaren delen ze de maaltijden uit. Na drie kwartier wachten, krijgen we met moeite een glaasje water en kort voor de landing halen ze haastig en slor dig de vuile boel op. Verkeerde versnelling, denk ik en ik wijt het aan mijn eigen hoge tempo van leven de afgelopen weken. Istanbul heeft in september vriendelijk warm weer, met plezie rig koele nachten. De oproepen tot gebed klinken nu luider en hartstochtelijker en duren langer dan gewoonlijk. Als we in het Seven Hills hotel op het dakterras zitten om het meest veelomvattende uitzicht van heel Istanbul te bewonderen (we zien de Blauwe Moskee, Hagia Sofia, Galatatoren Bosporus én Azië tegelijkertijd), klinkt plots van vijf, zes verschillende kan ten het gezang in een oorverdovende, ongecoördineerde ca non voor Allah. De obers reiken ons omslagdoeken aan omdat de zon ondergaat; het wordt kouder. De gelovige moslims vasten van zonsopgang tot zonsonder gang. Zij onthouden zich van roken, drinken, eten en seksueel contact. In de praktijk betekent dat dat zij voor vijf uur 's och tends opstaan om te eten en te drinken. Iedereen werkt door en na twaalf uur 's middags beginnen de verschillende stadia van dorst, een te lage suikerspie- gel en nicotine-onthouding hun tol te eisen in het openbare le ven. De winkelbediendes zijn kortaf, en prikkelbaar. Nu be grijp ik waarom de stewardessen zo uit hun humeur waren, en zo traag... De moskeeën zijn kerstachtig versierd met lichtjes, over al word je een goede ramadan gewenst. Iedereen leeft toe naar het moment van zonsondergang. Eten en drinken wordt dan extra feestelijk gevierd. Bij de moskee zie ik kort voor zonsondergang al lange rijen jongens en man nen die op bankjes zitten te kijken naar de feestelijk gedekte ta fels waar ze straks samen de maaltijd zullen gebruiken. In Sul- tanahmet rondom de Blauwe Moskee is het iedere avond feest met dansende derwisjen en muziek temidden van eettentjes en theehuizen. Vanaf zes uur 's avonds heeft iedereen haast om naar huis of naar zijn moskee te gaan. Dat leidt in deze stad van 17 miljoen inwoners tot chaos en enorme verkeersin- farcten, eigenlijk al vanaf vier, vijf uur 's middags. Onafgebro ken klinken sirenes van politie en ambulance. Het bezoeken van bezienswaardigheden wordt ingewikkeld. Ons tijdschema wordt, of we willen of niet, gedicteerd door de ramazan. We komen door het heftige verkeer te laat thuis voor het eten en we voelen een klein beetje mee met alle hon gerige inwoners van Istanbul. In de eindeloze file dringt ieder een in elk onmogelijk gaatje, wordt een driebaansweg door minstens vijf rijen bezet en zien we iedere tien minuten wel een extra opstopping door een verkeersongeluk. Als het don ker wordt en we nog steeds stapvoets rijden, zien we auto's op de snelweg in de berm stoppen om op 3 meter van het ver keersgeweld te gaan picknicken. Langs de weg wordt rauw lamsvlees in ijsbergsla verkocht. Na dit grote afzien zijgen we thuis op het balkon neer en ge nieten met een dubbel gevoel van onze borrel en het uitzicht op de Bosporus. Langs de weg wordt rauw lamsvlees in ijsbergsla verkocht Moskeeën, zoals de Nieuwe Moskee, zijn kerstachtig versierd met lichtjes. foto EPA New York: Een paar dagen zijn te kort om New York te ontdekken. Dus moet je er met enige regelmaat terugkomen. Dan weet je ook welke drukke en lawaaierige plekken je in deze 24 uurs-stad beter kunt mijden en waar het nog rustig(er) is. tekst en foto's Gerard Chel Midden op Times Square in New York staan drie ge bouwen: eentje van de politie, eentje van het leger en een leeg wolken krabbertje. Inderdaad, leeg. De lichtreclame op de gevels levert de eigenaar zoveel op, dat hij het pand niet hoeft te verhuren. Anno 2007 slenteren dagelijks 750.000 be zoekers over het plein, doet gids Robert ons geloven. De klok rond. Toch gek dat het plein zo'n aan trekkingskracht heeft, want de stra ten eromheen, 7th Avenue, Broad way, 42nd Street zijn boeiender. Het feitelijke (nacht)leven hier in midtown speelt zich af tussen de 42e en 54e straat en de 6e en 9e avenue. Daar zijn de theaters, bio scopen, eettentjes, bars en nacht clubs. Daar ook kun je beroemdheden bewonderen wanneer er weer eens een musical of film in premiè re gaat. Als wij langs de AMC bio scoop lopen, staan hordes paparaz zi en fans te wachten op Jennifer Lopez en Mark Anthony die de première van Al Cantante opluiste ren. Geen doorkomen aan. Voor Lopez staan we niet in de rij en ook niet voor Wicked, want kaartjes daarvoor hadden we thuis al geregeld. Dat was niet gelukt voor het concert van Eric Burdon the Animals, vermaarde pop groep uit de jaren zestig. Officieel is de BB King Blues Club uitver kocht, maar anderhalf uur wach ten loont: er kunnen nog twintig fans bij. Meer ingetogen lopen we binnen bij het bezoekerscentrum van Ground Zero waar in 2001 de Twin Towers naar beneden kwa men. The Site, noemen New Yor kers deze plek, waar gewerkt wordt aan een gedeeltelijke weder opbouw. Aan de ene kant van het hek bulldozers en hijskranen aan de andere kant stalletjes met ramp- prullaria. Nabestaanden hebben vorig jaar het Tribute WTC Visitor Center opgezet in afwachting van de komst van een museum. Het wordt een indrukwekkende en geëmotioneerde rondgang langs voorwerpen die uit de puinhopen tevoorschijn kwamen. Voor zover herkenbaar, want van de vele tien duizenden kantoormeubels, pc's en andere inventaris is nauwelijks iets teruggevonden. Tot stof verpul verd door tonnen beton en staal. We zien wel de gescheurde jas en de ingedeukte helm van een brand- Dagelijks slenteren 750.000 bezoekers over het Times Square.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 120