Buitenland De Severn is een goudmijn S Opnieuw kritiek op omstreden Amerikaans beveiligingsbedrijf Blackwater in Fallujah Vluchtelingenkamp na drie maanden vechten PZC Zaterdag 29 september 2007 1 1 .V7- ig-'Éküf- --f-- f - .iz*» -v- BEIROET - Libanese troepen patrouilleren in het nalisten voor het eerst het kamp in, nadat het Li- beweging had er in mei de macht gegrepen. Be- Palestijnse vluchtelingenkamp Nahr el-Bared, in banese leger drie maanden in het kamp heeft ge- gin deze maand werd de bezetting beëindigd, het noorden van Libanon. Cisteren mochten jour- vochten tegen leden van Fatah al-lslam. De tereur- foto Hussein Malla/AP WASHINGTON - De Amerikaanse particuliere beveiligingsfirma Blackwater heeft zware kritiek ge kregen over het optreden in maart 2004 in de Iraakse stad Fallujah. Vier medewerkers kwamen om door geknoei van de organisatie die veel beveiligingswerk doet in Irak. Eerder deze maand raakte het bedrijf in opspraak na een wil- Grootste rivier kan deel van Groot-Brittannië voorzien van energie. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - De Britse regering begint een uitgebreide studie naar de mo gelijkheid elektriciteit te winnen uit de Severn, de grootste rivier van Groot-Brittannië. Daarmee kan 5 procent van de Britse elektri citeit worden verkregen. Potentieel gaat het om één van de grootste stuwdamprojecten ter wereld, waarvan de bouw tien jaar in be slag zal nemen. De Severn heeft Engelands groot ste estuarium (trechtervormige ri viermond), onder Cardiff waar het Kanaal van Bristol ligt, en mondt uit in de Ierse Zee en de Atlan tische Oceaan. Het estuarium heeft een 'klassieke trechtervorm' en heeft een getijverschil van ruim veertien meter (het op een na grootste ter wereld). Het zijn vol gens minister John Hutton van In dustrie dé ingrediënten om een enorme kracht op te wekken die omzetbaar is in hydro-elektriciteit, door het verschil tussen eb en vloed op te vangen. Hutton presenteerde het plan, dat hij de Severn-stuwdam noemde, op de jaarlijkse conferentie van de Labourpartij. De voorgestelde dam de schietpartij, waarbij zeker tien en mogelijk bijna dertig onschuldi ge Irakezen gedood zijn. De personeelsleden van Blackwa ter kwamen in Fallujah om tijdens het begeleiden van een konvooi. Hun verminkte en verkoolde lij ken werden door een woedende menigte aan een brug gehangen. Beelden daarvan gingen de hele die 23 miljard euro moet kosten, verbindt de kust van Engeland en Wales en heeft een capaciteit van 8640 megawatt. „Dat is omgere kend 5 procent van de benodigde elektriciteit in Groot-Brittannië", aldus Hutton, die sprak van een 'visionair project dat bijdraagt aan de vermindering van de kooldioxi de-uitstoot in het land'. De studie concentreert zich op de impact die de bouw zal hebben op het milieu en op de werkgelegen heid. Ook wordt gekeken naar an dere locaties waar stuwdammen zijn te bouwen. Het idee van de Se vern-stuwdam is niet nieuw, maar wereld over en zette de Amerika nen aan tot een grootschalig offen sief tegen de stad. Een commissie van het Huis van Afgevaardigden deed onderzoek naar het voorval en kwam tot een vernietigend oordeel. Volgens voor zitter Henry Waxman was Black water niet voorbereid en een rom melige organisatie die opereerde heeft altijd groot verzet opgeroe pen vanwege de ingrijpende gevol gen voor de lokale bevolking en de flora en fauna in het gebied. Zo heeft een dam volgens milieug roepen een verwoestend effect op de slikplaten in het estuarium. De ze vormen een internationaal be schermd gebied voor talloze zeld zame watervogels. Hutton zei dat Labour bereid is harde keuzes te maken als het gaat om de toe komst van de nationale stroom voorziening. „Wij deinzen er niet voor terug cruciale beslissingen te nemen over de toekomst van onze energievoorraad - inclusief de in een vijandelijke omgeving. „Fout lijkt op fout te zijn gesta peld", aldus de afgevaardigde. Blackwater negeerde waarschuwin gen wat de gevaren in Fallujah be treft. Daarnaast waren de escorte voertuigen volstrekt niet toegerust voor de operatie. Ze waren niet ge pantserd en hadden veel te weinig vermogen, aldus de commissie. vraag of wij moeten investeren in nieuwe kernreactoren." De minister vindt dat de Europese Unie het strenge milieubeleid - ge maakt in een tijd waarin de we reld nog niet bezig was met een vermindering van het broeikasef- 'Er bestonden zorgen over de beschikbaarheid van fossiele brandstoffen' fect - moet herzien, om schone energieprojecten een grotere kans van slagen te geven. Europa heeft zich voorgenomen om voor het jaar 2020 20 procent van de ener giebehoefte uit hernieuwbare bronnen te winnen, stelde Hutton in zijn betoog. John Smith, Lagerhuislid uit het kiesdistrict Vale of Glamorgan, de Wales-zijde van de beoogde dam, is voorstander van een dam. „Ik ben dat altijd geweest. Nog voor het internationale debat over broei kasvermindering, bestonden er zorgen over de beschikbaarheid en kosten van fossiele brandstoffen. De dam lijkt me een goede oplos sing om aan een deel van het Brit se energievraag te kunnen vol doen. Nu broeikasvermindering op de agenda staat, is het project nieuw leven ingeblazen." Bosniërs akkoord over vorming politiekorps SARAJEVO - De bevolkingsgroepen in Bosnië hebben gisteren na jaren durende onderhandelingen een ak koord gesloten over de vorming van een gezamenlijk politiekorps. Dat is een voorwaarde van de Eu ropese Unie om Bosnië in aanmer king te laten komen voor een stabi lisatie- en associatie-overeen komst. Nu hebben Republika Srps- ka en de Moslim-Kroatische Fede ratie nog elk hun politieapparaat. India stuurt eerste raket naar de maan MUMBAl - India stuurt volgend jaar voor het eerst een raket naar de maan. Dat heeft de leider van het project gisteren bekendgemaakt. De in India geproduceerde onbe mande raket wordt op 9 april ge lanceerd. Ondanks beperkte finan ciering heeft India een uitgebreid ruimteprogramma. In januari haal de het land al met succes een ruim tecapsule, die elf dagen in de ruim te cirkelde, naar de aarde terug. Duitser stal miljoen schroeven van de baas BERLIJN - Een 33-jarige assemblage medewerker van een Duits bedrijf heeft meer dan een miljoen schroe ven van zijn werkgever gestolen en zijn buit via internet verkocht. De man werd in zijn woning in het Beierse Würzburg in de kraag gevat. Twee jaar lang wist de man dagelijks rond de zevenduizend schroeven achterover te drukken. De hoeveelheid gestolen schroe ven is zon 110.000 euro waard. Frans gezin hangt zich op in keuken CALAIS - In een woning in de Fran se plaats Calais zijn vier leden van een gezin aangetroffen die zich hadden opgehangen in de keuken. Waarschijnlijk gaat het om een col lectieve zelfmoordactie. De licha men van het echtpaar van 6o-plus en hun kinderen van boven de 30 werden ontdekt door hun buur man. Op de keukentafel lag een een briefje met daarop de tekst: 'We zijn te ver gegaan'. 'Vijandelijke strijders' krijgen advocaat WASHINGTON - Veertien prominen te terreurverdachten die vastzitten in Guantanamo Bay hebben recht gekregen op een advocaat. Dit stelt de verdachten in staat hun status als 'vijandelijke strijder' aan te vechten. Tot op heden hadden de verdachten geen toegang tot advo caten, omdat men bang was dat de werkwijze van de inlichtingen dienst CIA uit zou lekken. Explosie op Corsica bij bezoek Franse minister BASTIA - Tijdens een bezoek van de Franse minister van Justitie, Ra- chida Dati, aan Corsica is donder dagmiddag een tijdbom ontploft bij een bijkantoor van een ge rechtsgebouw in Bastia. Niemand raakte gewond. Eerder was gescho ten op een gerechtsgebouw in de stad Sartène. Corsicaanse separatis ten plegen hun aanslagen veelal 's nachts, als overheidsgebouwen en vakantiehuisjes leeg zijn. De te bouwen dam in het estuarium van de rivier de Severn. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11