Computer met emoties en een lekker lijf v21 PZC Zaterdag 29 september 2007 Onderzoek: robots steeds menselijker De Schotse computerspecia list en schaakgrootmeester David Levy houdt zich bezig met softwareprogramma's die de robots een kunstma tig bewustzijn geven, waar door ze ook menselijk ge drag als verdriet, genegen heid en lust kunnen naboot sen. Volgende maand promo veert Levy aan de Universi teit Maastricht (UM) op dit onderwerp. Hij signaleert in zijn onderzoek hoe robots steeds menselijker worden. -„Praten en schrijven over kunstmatige intelligentie wakkert bij velen angst aan. Ik bestudeer en participeer slechts in iets dat niet meer terug te draaien is. Dat doe ik met opzet aan een liberale universiteit als die van Maas tricht, die ik heb leren ken nen via hun schaakprogram ma's. In Engeland of Amerika zou mijn onderzoek veel lasti ger, misschien zelfs onmoge lijk zijn. ledereen focust zich nu op de sexbots, omdat dat tot de verbeelding spreekt. Maar dat is slechts één toe passing, je kunt intelligente robots straks ook inzetten in de verpleging en oude renzorg." Hoogleraar en promotor pro fessor Jaap van den Herik van de UM weet dat de meeste lezers nu in de lach schieten en over Levy den ken 'die is gek!' „Dat zijn we gewend bij de vakgroep infor matica. Toen ik in 1983 voor spelde dat de computer ooit de schaakgrootmeester zou verslaan, werden we ook voor gek verklaard. Idem di to in 1987 toen we zeiden dat computers rechters kun nen vervangen en de echt heid van oude Rembrandts kunnen bepalen of artsen kunnen leiden bij het nemen van euthanasiebeslissingen. „Levy's onderzoek is een ui terst serieuze analyse van de stand van zaken. Natuur lijk gaat het ons voorstellings vermogen nu nog te boven en natuurlijk kun je allerlei ju ridische, filosofische en ethische vraagtekens plaat sen. Maar het opwerpen van vragen betekent niet dat iets niet zal gebeuren. Ik sta er niet om te juichen, maar ik vind het ook niet beangsti gend. Het is wellicht een tus senstap in de evolutie." Een 'sexbot'. foto GPD Mensen die met robots willen trouwen, werpen behalve technologische, ook juridische en ethische vragen op. Pleeg je overspel als je 'het doet' met een computer, en als je sterft is de robot dan de erfgenaam? De Schotse computerspecialist David Levy denkt daar over na en promoveert volgende maand op de vermenselijking van de computer. door Ron Buitenhuis Prostituees gaan wereldwijd zwa re tijden tegemoet. Nu robots qua uiterlijk steeds perfecter op mensen lijken, zullen gaande weg steeds meer mannen en vrouwen hun seksuele behoeften ermee gaan delen. „Je kunt beter seks met een robot hebben, dan helemaal geen seks", zegt de Schotse computerspecialist David Levy (62) op weg naar Mexico voor de zoveelste lezing over onderzoek waarop hij volgende maand in Maastricht promoveert. In Japan en Zuid-Korea worden ze al ver huurd als alternatief voor prostituees. Ze hebben namen als actroids, feminoids of sexbots en hebben zeer vrouwelijke vor men. Het zijn nu nog mechanische pop pen die hoofdzakelijk uiterlijke overeen komsten met de mens hebben. „Een sex bot is feitelijk ook een computerprogram ma, maar dan niet op een pc maar met het omhulsel van een vrouwenlijf Nu vindt iedereen dat nog een walgelijk idee. Maar dat vonden we honderd jaar geleden ook van het homohuwelijk. „Uiteindelijk zullen deze sexbots niet al leen onze lusten bevredigen, maar zelf ob ject van liefde worden. Echte liefde. Zoals kinderen troetelrobots als Tamagotchi en Furby koesteren en (demente) bejaarden praten en knuffelen met namaakhondjes, zo zal de mens uiteindelijk ware liefde kun nen voelen voor een robotman of-vrouw. Als de 'persoon' aan je zijde in gedrag en uiterlijk je diepste verlangens vervult, dan vervaagt gaandeweg het besef dat het een machine is", aldus Levy, die voorspelt dat er over tien jaar robots zijn die op de mens reageren met ingewikkelde emoties, en dat binnen veertig jaar het eerste huwelijk tus sen mens en robot wordt gesloten. Levy zal met dergelijke ontwikkelingen geen moeite hebben: „Waarom zouden we moeilijk doen als je mensen die hunke ren naar liefde en seks, gelukkig kunt ma ken met een robot? Je voorkomt er ook nog eens geslachtsziekten mee. Vibrators bestaan al sinds 1880 en zijn nu volkomen geaccepteerd. Zo zal het ook met sexbots gaan. Voor eenzame mensen is het een uit komst, voor gehuwden wellicht een aan vulling op het seksleven." In de nieuwste tv-commercial van de Phi lips ladyshave hebben een echte man en een robotvrouw een fysieke rendez-vous. Het idee komt blijkbaar niet uit de lucht vallen. De hamvraag is, hoe snel lukt het wetenschappers om de robots software met kunstmatige intelligentie te geven, zo dat ze naast bewegingen en uiterlijk ook menselijk gedrag vertonen in spraak, warmte, empathie, lust en genegenheid? Zeg maar, een 'machine-van-vlees-en- bloed' worden. Dat is het vakgebied waar in Levy actief is. Dat gegeven werpt naast technologische ook juridische en ethische dilemma's op. Pleeg je overspel als je 'het doet' met een computer? „Ooh", verzucht Levy, „er komen nog zo veel vragen. Mag je een échte vrouw hebben én een robot vrouw, of is dat bigamie? En als je sterft, is de robot dan de erfgenaam? En leiden sex bots tot het einde van de mensheid, of blij ven mensen zich voortplanten? Daar moe ten juristen, ethici, demografen en filoso fen zich over buigen." Zitten we in een soort tussenstap in de voor velen zo beangstigende cy- berworld: de evolutie van mens naar robot? De Engelse professor Keven Warwick gaat al een stuk verder. In het boek 7, Cyborg voorspelt hij dat mensen binnen vijftig jaar een chip in hun herse nen laten implanteren, waardoor het brein 'online' is aangesloten op een wereldwijd computernetwerk, dat wordt gevoed door alle aangesloten breinen. Spraak en taal zijn dan niet meer nodig, want alle com municatie tussen de cyborgs (half mens, half robot) verloopt rechtstreeks van brein naar brein. Alleen al de gedachte aan oor log, agressie of misdaden is dan uitgeslo ten, omdat het hele netwerk daar meteen van op de hoogte is. Zou hij zelf verliefd kunnen worden op een robot? Levy: „Bij liefde hoort ook mys terie, het onbekende in je partner. Ik denk dat ik zo veel kennis heb hoe een robot functioneert, dat het nooit tot liefde leidt. Maar dat neemt niet weg dat mijn vrouw het misschien ooit een geruststellende ge dachte vindt als ik tijdens zakenreizen een 'reisgenootje' bij me heb." Bezoekers van de technologiebeurs in Tokyo kijken belangstellend naar een 'menselijke' robot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109