Beieren' neemt afscheid v19 PZC Zaterdag 29 september 2007 Edmund Stoiber en echtgenote Karin tijdens de opening van het traditionele Oktoberfest 2007 in München. en centraal station. De keerzijde van voor uitgang en volgens veel critici een geldver slindende, onnodige en achterhaalde tech niek. „Tot nu toe heeft alleen China een Transra pid aangelegd, maar ze zijn ontevreden", zegt Barzen als voorzitter van het burger protest. „De autoriteiten vinden de geluids overlast te groot. Als de Chinezen zich zor gen maken over hun onderdanen, dan moet er toch wel iets vreselijks aan de hand zijn, nietwaar?" Toch kon Stoiber deze week, vlak voor zijn vertrek, glunderend melden dat de financiering rond is. „Ongelooflijk, en dat alleen maar omdat hij een persoonlijk monu ment wil achterlaten", zegt Barzen. „Het succes is de CSU naar het hoofd gestegen. Ze doen wat ze willen. Dat 38.000 mensen in München en omgeving er straks last van hebben, telt niet." Edmund Stoiber zal er geen last van heb ben, nadat hij vandaag op de partijdag is teruggetreden als leider van de CSU. Stoi ber woont al vanaf 1978 in Wolfratshau- sen, zo'n 40 kilometer ten zuiden van Mü nchen. Een keurige twee-onder-een kap, bewaakt door politie. Op de voetbalclub leerde Edmund zijn Karin kennen. Ze gaan er al bijna dertig jaar naar de kerk en kregen een zoon en twee dochters. Geen smetje te bekennen. „Als Stoiber kon kie zen tussen een mooie naakte vrouw of een stapel dossiers, kiest hij de dossiers", zei Stoibers gedoodverfde opvolger Günther Beckstein laatst. „Een hardwerkende, voorbeeldige familie vader", beaamt Reiner Berchthold. De 52-jarige burgemeester van Wolfratshau- sen zit in zijn werkkamer op het stadhuis. Berlijn I DUITSLAND Leipzig TSJECHIË BEIEREN f8- MünchenSl||l OOSTENRIJK ZWITSERLAND Met de robuuste balken, grote vlaggen van Beieren en beschouwelijke taferelen aan de wand, is het een klein ridderzaaltje. Een compliment voor Stoiber is niet verdacht uit de mond van Berchthold, want uitgere kend Wolfratshausen heeft een burgerva der van de socialistische SPD. „Hier zit al honderd jaar kleine industrie", zegt Berchthold. „Het is wel altijd span nend. In 2003 ben ik met zeven stemmen verschil, op ongeveer 12.000 kiezers, geko zen." Berchthold schenkt koffie en is niet het type dat direct uithaalt naar zijn politieke tegenstanders. Is ook onmogelijk, want de socialist voelt zich in Beieren een frontsol daat. „Toen ik net was gekozen, nodigde Stoiber me uit in de kanselarij in Mün chen. Het was overweldigend. Ik moest even voelen dat ik maar een onbelangrijk klein burgermeestertje ben", grijnst Bercht hold. Als het succes van Beieren, het succes van de CSU wordt ge noemd, komt hij los. „Ik zag laatst een reportage uit Japan. Daar neemt het aantal zelfmoorden onder scholieren toe, vanwege de prestatiedruk. Beierse ouders geven verreweg het meeste geld uit voor bijles. Het gros zou z'n diplo ma anders niet halen. De CSU roemt het prestatieonderwijs." Hij hekelt de arrogantie en hypocrisie. „Als ik mijn mening wil geven in het regiobe stuur, wordt bij voorbaat al geroepen dat het toch geen zin heeft. Ze hebben de abso lute meerderheid. Dat is Stammtisch-men taliteit. En hun heilige familiebeeld stort ook voortdurend in met alle buitenechtelij ke escapades", verwijst hij naar CSU-minis- ter Horst Seehofer, die onlangs openlijk moest kiezen tussen echtgenoot en zwan gere vriendin. De SPD heeft de afgelopen jaren kramp achtig geprobeerd zich ook een Beiers ima go aan te meten. Maar het socialistische rood bleef vloeken met het blauw van Bei eren. Berchthold protesteert. „Ik draag ook wel eens een Lederhosen." Later raakt hij zelf de kern van het pro bleem. „Ik voel me in eerste instantie Duit ser en dan pas Beier", zegt hij koppig. Een gevoel dat het gros van de inwoners van Beieren niet met hem zal delen. Hoop putten de socialisten uit de grote ste den. München, Neurenberg en Augsburg hebben traditiegetrouw wel een SPD-bur- gemeester. München wil de Transrapid dan ook tegenhouden. Een kans voor de SPD. „We moeten de CSU eerst maar eens onder de 50 procent drukken, dat zou al fantastisch zijn", verzucht Berchthold. Ruimtevaarttechnoloog Klaus Reitner maakt zich absoluut geen zorgen dat zijn wereld wordt aangetast. „De CSU is onlos makelijk met Beieren en ons dagelijks le ven verbonden. Dat is ons succes. Na Stoi ber zal er niet veel veranderen. En dat is goed zo. Gort mix dir, du Land der Bayern."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107