De 'Koning van Weegschalen en gelukskonijnen 'Als Stoiber kon kiezen tussen een mooie naakte vrouw of een stapel dossiers, kiest hij de dossiers' v18 Zaterdag 29 september 2007 PZC STANDPLAATS door Jessica Maas Daar gaat de oude man die luid roepend zijn kar vol met simit, de Turkse sesamkoeken, de stei le straat opduwt. De herenkap per die elke ochtend op het klapstoeltje naast z'n deur de krant leest, de oudere vrouw met hoofddoek en lange rokken die zakdoekjes verkoopt. De vrouw in boerka met Chanel-zonnebril. De mannen van het theehuis die op lage krukjes de toe stand in de wereld doornemen. En dan zou ik nog de vier straatkatten, die me net zo vaak nastaren, vergeten. Uskudar, Istanbul. Mijn nieuwe woonwijk. Ik ben hier net gesetteld. M'n koffers zijn uitge pakt, de wasmachine werkt sinds vanochtend, bureau en boekenkast staan op hun plek. Nieuwe wijk, nieuwe stad, nieuw land. En elke dag passeer ik dit kleurrijke gezelschap. Over een paar weken merk ik mijn "^1 buurtbewoners waarschijnlijk niet I meer op en loop ik zonder na te den- Jjken de schoenpoetser voorbij, die vriendelijk aanbiedt mijn slippers te doen. Dan ben ik gewend aan de man met z'n weegschaal op zijn vas te stek aan de haven. Weegschaal mannen zijn populair in Istanbul. Op weg naar het centrum kom ik er zeker vijf tegen. Voor 25 cent mag je op hun weegschaal staan. Wie zou er mee begon nen zijn? Overgewicht is een probleem in Turkije. Iedereen probeert in deze stad met meer dan 15 miljoen mensen op elke denkbare manier zijn geld te verdienen. De Turkse economie is booming, de inflatie is nog nooit zo laag geweest, de middenklasse groeit gestaag. Overal in Istanbul wordt ge bouwd. Luxe appartemen tencomplexen, te huur voor 2.000 euro per maand, en enorme winkelcentra wor den uit de grond gestampt, c Bekende winkelketens als Mango, Diesel en Starbucks >hebben de stad al lang gele den ontdekt. Maar voor veel mensen die van het plattteland naar de metropool ko men, is dit een ander Istanbul. Zij verdie nen hun brood op straat. De fotokopieman heeft het drukker dan zijn collega met de weegschaal. Hij heeft een kopieerapparaat op de kop getikt en op z'n kar gezet. Een concurrent verderop doet zelfs kleurenkopieën. En dan is er nog de pvc-man, hij plastificeert alles in een paar minuten. Nog een speelgoedbull dozer met afstandsbediening nodig? Rood- oplichtende duivelhoorntjes? Pakjes zak doeken, volgens de verkoopster, met de ze gen van Allah? Behoefte aan een aansteker met de Turkse vlag, pleisters of batterijen? De straat in Istanbul verkoopt alles. Op de vele ferry's gaat de verkoop gewoon door. Een oude man vaart de hele dag tus sen het Aziatische en Europese continent. Luidkeels en met veel armbewegingen pro beert hij, keurig in pak, de slaperige passa giers het nut van een citroenpers uit te leg gen. Ie leven zal veranderen met dit gewel dige apparaat. Elke dag schuifelt er wel ie mand naar hem toe om de onmisbare ci troenpers aan te schaffen. De verkoper heeft geen uitleg over sales of marketing nodig. Hij weet wat mensen willen en dat is vandaag een citroenpers. Mijn favoriet is de konijnenman. Deze creatieve verkoper zal ik niet zomaar voorbijlopen. Hij en zijn drie witte konijnen zijn vaak te vinden in de drukste winkelstraat, Istikal Cadessi. Je mag een konijn aanwijzen en dit konijn kiest een lot met een Turkse spreuk. Hij verkoopt geen konijnen, hij verkoopt ge luk in Istanbul en doet goede zaken. Na veertien jaar als 'Koning van Beieren' neemt CSU-leider Edmund Stoiber vandaag (zaterdag) afscheid. Met de toverformule 'Laptop und Lederhosen' bracht hij Beieren naar de top. Maar er is ook onbehagen over de arrogantie van de macht, wat zowel hemzelf als zijn partij betreft. door Achille Prick foto's David Heerde De Beier schept graag op over zijn bergen en de stralend blauwe lucht In Pocking, bij de Oostenrijkse grens, valt daar deze zondagoch tend weinig tegen in te brengen. Het gele De Lederhosen, kenmerkende klederdracht in Beieren. foto CPD kerkje met de klassieke uientoren lijkt van goud. De najaarszon neemt afscheid van de zomer en bundelt nog een keer zijn laat ste krachten. „Mooi hè", zegt Klaus Reitner. Het is half tien en de 51-jarige ruimtevaarttechnoloog komt uit de kerk. In Lederhosen. „Vanzelf sprekend. Dat is onderdeel van mijn leven. Beieren is mijn thuis en klederdracht hoort daarbij. Zonder is ondenkbaar." Hier, in de zuidoosthoek, is Beieren zoals de wereld Beieren kent. Klederdracht, ka tholicisme, bergen, bier, knapperige Brezel én de Christlich-Soziale Union. Geen enke le politieke partij lijkt zich zo vereenzel vigd te hebben met zijn kiezers als de Bei erse CSU. Het begint bij de blauwe Beierse ruit in het logo en eindigt bij de altijd aan wezige CSU'ers in de kerk, bij de schutte rij, op de voetbalclub of aan de Stammtisch. Het houdt de partij al vijftig jaar aan de macht. „Maar van een levend Heimat-gevoel rookt de schoorsteen niet", zegt politicoloog pro fessor Klaus Stüwe van de Katholieke Uni versiteit Eichstatt-Ingolstadt. „Toen Ed mund Stoiber veertien jaar geleden minis ter-president van Beieren werd, moest hij de boerenstaat moderniseren. Maar zonder verlies van traditie. De slogan werd 'Lap top und Lederhosen'." Even buiten München zit dr. Peter Hanns Zobel op het terras aan een cappuccino. „Hier was twaalf jaar geleden alleen maar gras", zegt de directeur van bedrijvenpark IZB Martinsried. „Nu is het één van de be langrijkste plekken voor biotechnologie in Europa. In 57 bedrijven werken duizenden mensen. We hebben beursgenoteerde con cerns met miljardenomzetten. Twee Nobel prijswinnaars zijn hier naartoe gekomen. Dat hebben we aan Stoiber te danken. Daar mag Beieren hem dankbaar voor zijn." Martinsried is slechts een van de voorbeel den. En het bedrijvenpark is nog lang niet af Zobel wijst naar groene veldjes en stuk ken bos. „Daar wil ik een metrostation, daar bouwt de universiteit en daar wil ik zelf uitbreiden." Bouwvergunningen, bur gerinspraak, milieu. Voor Zobel zijn het geen obstakels. „De CSU bepaalt hier het beleid, ik werk al twaalf jaar met dezelfde politici. Politieke compromissen blijven ons gelukkig bespaard." Zo'n 20 kilometer noordelijker, aan de an dere kant van München, staat Monika Bar- zen bij haar Gingko. De reuze bonsaiboom is het pronkstuk van de reusachtige tuin. Pal daarachter begint een groot stuk groen, waar de stad de natuur met rust laat. „Hier vind je unieke biotopen, er leven acht fazanten in het wild", vertelt Barzen. De idylle aan de rand van München lijkt wreed verstoord te worden. Precies hier moet de Transrapid komen, een supersnel le magneetzweeftrein tussen luchthaven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 106