Ruud Hendriks, een 'ongeneeslijke optimist' 'Ik ben liberaal, geloof in de vrijheid van meningsuiting' v16 Zaterdag 29 september 2007 PZC De deur zwaait open. Het wit te overhemd hangt over zijn spijkerbroek. Hij loopt op sokken, mobieltje aan zijn oor, snelle handdruk. Ruud Hendriks, 48 jaar oud, zelfverklaard levensgenieter. Hij houdt van houseparty's op Ibiza, ziet Ajax graag spelen op zondag morgen vanuit zijn bed op Bonaire. Zijn vensterbank staat vol foto's, vooral van hemzelf en zijn Annemieke. „Die foto's heeft mijn vrouw neergezet. Mijn ego is al genoeg gestreeld", zegt hij. Maar die batte rij ingelijste plaatjes bepaalt het gesprek. „Annemieke heb ik ontmoet bij McKinsey. Ik heb uitgezocht wie ze was. Ze was ge trouwd, ik maakte geen kans, kreeg ik te horen. Daarna zag ik haar weer. Keek in haar ogen. Als jij getrouwd bent, ben ik 't ook, dacht ik. Maanden later heb ik haar benaderd. Ik vind je bijzonder, ik wil graag met je uit, of is er iemand die daar be zwaar tegen maakt? Die is er, maar ik ben aan het scheiden, schreef ze. Een sms'je. Een uur aan de telefoon. Het was of ik 'r al jaren kende. De volgende dag belde ze me. Ik zat op Schiphol. Waar ga je naar toe? Ik ga naar IJsland, als je mee wil, be my guest. Ze belde tien minuten later terug, het vlieg tuig zat vol. Toen had ik geen zin meer. „Het werd een gedenkwaardige avond in Reykjavik. Het restaurant van het hotel zat vol. Ik ging de deur uit, kom langs een ob scure Chinees. Ik zit boven mijn boek ge bogen, komt er een man binnen. Verwil derd, lange jas. Vraagt hij: are you Ruud HendriksWas het Jónas lónsson, de man die me ooit had verteld dat ik een keer naar IJsland moest gaan, omdat het zo prachtig was. Man, wat zie je eruit, zeg ik. Blijkt hij in IJsland Who wants to be a mil lionaire te presenteren en niet meer over straat te kunnen zonder herkend te wor den. Heb je jezelf al gezien, zegt hij, je hebt geen pak aan. Dat hoeft niet meer, zeg ik. „Ik heb niets met religie. Wat ik wel heb, is zoiets als die avond waarop ik lónas ont moette, dat is bijzonder. Als Annemieke en ik onze handen ophouden naar elkaar, voelen we ze tintelen. Ik kan hoofdpijn weg krijgen door mijn hand op te leggen. Daar geloof ik wel in. Niet in God. De ka tholieke kerk heeft: net zulke verschrikkelij ke ideeën op een aantal gebieden als de is lam. Waarom mogen Annemieke en ik wel gelukkig getrouwd zijn en twee ho mo's niet? Ik ben liberaal, geloof in de vrij heid van meningsuiting. Ik ben het eens met Plasterk dat het belachelijk is dat Mein Kampf verboden is. Ik ben voor de schei ding van staat en kerk. Waarom moeten wij het katholieke onderwijs subsidiëren? „Annemieke belde die avond om elf uur. We hebben twee uur aan de telefoon geze ten. Ze moest ophangen, want ze moest de volgende ochtend om zes uur op. Ze vloog naar Reykjavik, zei ze. Of ik haar kon komen afhalen? Ik heb geen oog dicht gedaan. Ik heb een taxi geregeld, die al een uur voor tijd op de luchthaven was. In de taxi heb ik haar hand vastgehouden. Ik was zo zenuwachtig, dat ik maar bleef pra- Na jaren van 'reizen en dansen' heeft Ruud Hendriks, voormalig tv-presentator en Endemol-directeur, zijn tanden gezet in Het Gesprek, een tv-zender voor mensen die 'bewust in het leven staan'. „Ik denk nooit: wat nu weer. Er komt altijd wel wat anders. Zo niet, dan gaan we weer een dansje doen." door Ans Bouwmans foto Phil Nijhuis ten. Die avond hebben we afgesproken de rest van ons leven bij elkaar te blijven. Een jaar later zijn we getrouwd. Nooit meer te rug geweest in IJsland. Te koud." 'Dag schoonheid', zegt hij. Annemieke van der Mast, vrouw én zakenpartner in Het Gesprek, komt de keuken binnen. Nee, ze hoeft geen venkelthee, ze neemt een kopje koffie mee. Wijzend: „In november zaten Frits Barend en Pieter Storms in die stoelen. Ze ont vouwden hun plan. Zie je er wat in? Anne mieke en ik hoorden het aan en maakten een businessplan. Wanneer? Nu is het een paar dagen voor de start. Het ziet er goed uit." Pieter Storms bereidt toch een schadeclaim voor, omdat hij vindt dat hij onterecht aan de kant is geschoven. Ook verwijt hij u met geld te smijten. „We gaan niet met modder gooien, zoals Pieter dat doet Pieter heeft na die eerste bijeenkomst weinig van zich laten horen. Op 3 juli kwamen we bijeen voor een re dactievergadering. Hij deelde mee dat het project te groot werd. Ik dacht dat hij een grapje maakte. Hij vond dat het een klein internetzendertje moest blijven. Daar wa ren we al te ver voor. Ik wil eruit, zei hij. Zijn 25.000 euro heeft hij de volgende dag teruggekregen. Daar heeft hij, denk ik, spijt van gekregen. Ik weet niet wat hem bezielt. Hij uit zich over zaken waar hij niets van weet. Hij is er niet meer bij be trokken. Met 25.000 euro kom je er niet. Het gaat nu veel harder. We hebben men sen die we elke maand salaris moeten beta- Ruud Hendriks Geboren in Amsterdam op 8 april 1959. Getrouwd met Annemieke van der Mast, drie kinderen uit een vorig huwelijk. Hij werkte bij NOS Studio Sport, Veronica en AVRO's Televizier Magazine In 1985 zette hij actualiteitenrubriek Nieuws lijn op bij Veronica. Hij was een van de mensen achter RTL Véroni- que, de eerste commerciële tv-zender in Ne derland en het latere RTL 4. In 1992 directeur van NBC Superchannel, van 1995 tot 2001 bestuurslid van Endemoi. Voorzitter van de stichting Nieuwe Parool en commissaris van Theodoor Gilissen bankiers. Op 2 oktober lanceert hij interviewzender Het Gesprek, samen met Frits Barend, Derk Sauer en Annemieke van der Mast. len. Maar we houden de onkosten laag. Er is een harde kern van tien medewerkers, de rest zijn freelancers. We doen alles op de fiets. Hebben geen secretaresses. Dit is een totaal andere manier van werken dan ik in mijn actieve jaren gewend was. Het is niet terug naar af. Het is heel prettig om in klein verband te opereren. We gaan er niet vanuit dat er massa's kijken. Als 90.000 mensen Het Parool kopen, dan is dat ex ploitabel. Als je maar de juiste doelgroep hebt, dan maakt het niet uit of je een klein publiek hebt. Het gaat om een plek waar je een beschaafde vorm van televisie kunt zien. Je hebt al negen 'meubelpaleizen', wij zetten daar een tweesterrenrestaurant tegenover." En dat voor de man die ooit zei'Als het volk bloemkolen wil, dan krijgt het bloemkolen'. „Maar dat was toen een doelgroep die niet werd bediend. De publieke om roep maakte televisie zonder zich te bezin nen op de vraag wat het publiek wilde. Nu doet iedereen hetzelfde en is er een groep die niet krijgt wat het wil, die niet genoeg heeft aan Pauw Witteman en Zomergas ten. Daar zit ik zelf toevallig net middenin. Wat mensen snel vergeten, is dat ik ook gewerkt heb bij twee actualiteitenrubrie ken. Dat ik bij RTL gezorgd heb voor een concurrent van het NOS Journaal. Ik heb een commerciële kant en een journalistie ke, en die gaan samen in dit project. „Ik ben rijk genoeg om me de rest van mijn leven geen zorgen te hoeven maken over geld. Maar als dit mislukt, zou ik het erg vinden omdat ik er emotioneel erg bij betrokken ben. Zelfs tijdens een wedstrijd van het Nederlands elftal krijg je nog een spelletje met de vraag wie de bondscoach is. Er moet ook ruimte zijn voor dingen die ergens over gaan. Alle emoties, van lief de tot you name it. Bij ons zul je geen bel- spelletjes, erotische reclame of plat amuse ment zien. Wij gaan twaalf nieuwe pro gramma's maken. Die zullen heus niet alle maal goed zijn. Als de eerste week om is, zullen de berichten wel komen dat de kijk cijfers tegenvallen. Maar dit hoeft niet van af dag één een succes te zijn. „Ik denk dat ik getekend ben door dingen die ik heb meegemaakt. Vader worden, een scheiding, een grote liefde, zakelijke successen en mislukkingen. Dat rijpt je, leert je te relativeren. Ik werkte tachtig uur in de week, daarna heb ik een paar jaar heel weinig gedaan. Nu werk ik fulltime aan Het Gesprek, maar dat zal niet zo blij ven. Mijn levensfilosofie is maximaal genie ten. Volgend jaar trek ik me weer wat te rug. Ik ben een boek aan het schrijven. Toen Het Gesprek opkwam, had ik 80 blad zijden af. In januari schrijf ik bladzijde 81, dan ga ik vertellen wat er gebeurde tussen bladzijde 80 en 81. Ik heb geen ambities in materieel opzicht. Als er een project voor bijkomt dat me pakt, dan wil ik me daar weer voor kunnen inzetten. ]a, we willen op 20 januari 2009 de inauguratie van Hil lary Clinton meemaken. We hebben al een hotel gereserveerd in Washington. Ik vind Bush echt verschrikkelijk. „Normaal woon ik vier maanden op Bonai re. Dit jaar niet vanwege Het Gesprek. Maar ik denk niet dat wij een jetsetterig le ven leiden. Ik kom niet op feestjes van de jetset, voor zover we die hier in Nederland hebben. Ik ga niet naar premièreavonden. Als ik een leuke film wil zien, ga ik drie da gen later of ik download hem van inter net. Illegaal, ja. Daar voel ik me niet schul dig over. Moeten ze er maar niet zo'n zoot je van maken. Ik heb ook illegaal plaatjes gedraaid als dj op zee. Daar heb ik me ook nooit schuldig over gevoeld. „Mijn geld heb ik verdiend met hard wer ken. En door in een vroeg stadium plan nen te maken. Aan de verkoop van Ende moi aan Telefonica heb ik veel geld ver diend. Ik ben bij Endemoi vertrokken om dat de raad van bestuur geen animo had om iets met internet te doen. En de werk druk hield ik fysiek bijna niet vol. Na Ende moi heb ik tien, twaalf uur per dag gesla pen. Ik zat op het randje van burn-out. Mijn haar viel uit. Ik lag tandenknarsend in bed. Ik had een leesbril nodig. Het wa ren tropenjaren. „Joop van den Ende en ik hebben samen Sport 7 op ons conto. Dat was een enorme klap. Tweehonderd mensen die hun baan kwijtraakten. Het was publicitair een dra ma. Het heeft ook heel veel geld gekost. Daarmee bedoel ik ook mijzelf persoonlijk. Ik heb bij Endemoi geld achtergelaten, waarop ik eigenlijk recht had, maar ik vond dat ik ook diende te lijden onder die mislukking. Inmiddels is het zo lang gele den. Ik word er eigenlijk alleen nog maar aan herinnerd in interviews. De emotione le waarde van voetbal was onderschat. Voetbal behoort tot ons erfgoed, en dat gaat gepaard met heftige emoties. Voetbal en geld gaan niet samen. Hetzelfde verhaal zie je bij Tien en de beursgang van Ajax. „Ik ben een ongeneeslijke optimist. Ik denk nooit: wat nu weer? Er komt altijd wel weer wat anders. Zo niet, dan gaan we wel weer een dansje doen. Het is niet zo dat ik iemand nodig heb om gelukkig te zijn. Maar ik kan me geen voorstelling ma ken van het leven zonder Annemieke. Jaap van Meekren was een goede vriend. Toen zijn Hetty overleed, viel hij in zo'n gat. Dat kan ik me nu goed voorstellen. Als ze boos de deur uitgaat, is er meteen een gapend gat. Ik geef vaker aanleiding tot echtelijke ruzies dan zij. Zij is ook een beetje mijn ge weten. Dan zegt ze me hoe het moet, en dan doe ik het toch niet. Dat is een goede aanleiding om elkaar de waarheid te zeg gen." Ruud Hendriks: „Mijn geld heb ik verdiend met hard werken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 104