van machtige dollar v15 PZC Zaterdag 29 september 2007 Almachtige dollar De dollar, in de volksmond ook wel buck of greenback ge noemd, hoort bij de Verenig de Staten als donuts en base ball. Het merendeel van de Amerikanen heeft nog nooit een andere muntsoort in han den gehad. De dalende koers leidt dan ook amper tot op hef. Daarvoor is de Ameri kaan te zeer op het eigen land gericht: andere valuta's doen er niet toe. Toeristen vormen een uit zondering. De twaalf miljoen Amerikanen die jaarlijks naar Europa reizen, klagen steen en been over de prijzen. In een artikel in The New York Times deze zomer vertelden toeristen horrorverhalen over blikjes cola van bijna 6 dollar, hotelovernachtingen van 500 dollar en fotocame rabatterijen van 150 dollar. Een zekere obsessie voor geld is de Amerikanen niet vreemd. Volgens cultuurpes simisten is er zelfs sprake van verafgoding. In die zin wordt vaak gesproken van de Almighty Dollar, de almach tige dollar. De uitdrukking werd voor het eerst gebruikt in een verhaal uit 1836 van de schrijver Washington Ir ving. 'De almachtige dollar, dat grote object van algehele toewijding in heel ons land'. Aan het 'fysieke' geld zelf wordt weinig waarde ge hecht. Amerikanen betalen overwegend met plastic. Eén uitzondering is er wel. De regering probeert al tij den de dollarmunt in het be talingsverkeer te krijgen. Dat scheelt de belastingbetaler miljoenen, want een munt gaat dertig jaar mee, terwijl een biljet al na 22 maanden vervangen moet worden. Maar de lobby van drukkers en inktproducenten doet al les om dat tegen te houden. trend is nog niet in zicht. De dollar raakt zijn populariteit als reservemunt kwijt. Door de export naar de VS heeft China gi gantische reserves, goed voor meer dan duizend miljard dollar. Ook de oliesjeiks zwemmen in de dollars, verdiend met olie verkopen. Die dollars worden steeds vaker omgewisseld voor euro's. Hoogleraar mo netaire economie Eijffinger: „Alle Aziati sche landen zijn bezig hun dollarreserves af te bouwen. Dat moeten ze wel voorzich tig doen, anders gaat de koers van de dol lar te snel omlaag en snijden ze zichzelf in de vingers." De zucht naar euro's stut de waarde van de Europese munt. Dat heeft voordelen. Niet alleen worden belangrijke importpro ducten die afgerekend worden in dollars, zoals olie en gas, voor ons goedkoper. Ook is van belang dat centrale banken hun eu ro's niet letterlijk in de vorm van biljetten en munten aanhouden, want daar krijgen ze geen rente over vergoed. Ze kopen Euro pese staatsobligaties. Die extra vraag drukt de rente (de beloning op de obligatie) op de kapitaalmarkt, en uiteindelijk ook de hy potheekrente die huizenkopers betalen. Nadelen zijn er ook. Zo zien bedrijven die exporteren buiten de eurozone, hun pro ducten duurder worden. Ook in de internationale handel wint de euro terrein als betaalmiddel. Iran, Venezu ela en Rusland hebben laten weten hun gas en olie in de toekomst in euro's te wil len verkopen. De euro is nu al vele malen groter dan de Japanse yen en de Duitse mark ooit geweest zijn. Meer en meer lan den koppelen hun munt aan de euro, zo dat de goede reputatie van de Europese valuta op hen afstraalt. Een groeiend leger economen meent dat de euro de strijd tegen de dollar kan win nen. Bij een wereld- munt hoort een leidende economie, die militair dominant is en een goed ontwik keld financieel stelsel heeft. De omvang van de eurozone nadert die van de VS met rasse schreden. De eurolanden zijn goed voor 16 procent van de wereldeconomie, het marktaandeel van de VS is 22 procent. Boonstra: „Militair stelt Europa natuurlijk veel minder voor, maar in de wereld van vandaag is platte militaire macht veel min der van belang." De grote kracht van de euro is de Europe se Centrale Bank, menen Boonstra en Eijf- finger. De bank heeft zich bewezen als in flatievechter. De euro is in een paar jaar tijd uitgegroeid tot een stabiele munt die in tijden van crises niet meer onderdoet voor de dollar als veilige haven. Boonstra: „Voor die veilige haven hoeven investeer ders echt niet meer naar de VS, de euro is zonodig nog veiliger dan de dollar, de infla tie in Europa is lager dan in Amerika." rekening van de Amerikaanse Centrale Bank. Fed-voorzitter Ben Bernanke ver laagde de rente twee weken geleden in één klap met 0,5 procent, en dat maakt de greenback voor investeerders minder aan trekkelijk ten opzichte van de euro. Maar de val van de dollar is al jaren onver mijdelijk, stelt Boonstra. De Verenigde Sta ten hebben het er volgens hem zelf naar gemaakt. Amerikaanse consumenten gaan gebukt onder torenhoge creditcardschul den en hypotheken, de overheid verdrinkt in de tekorten en doordat de Amerikanen veel meer importeren dan exporteren, zijn de schulden bij buitenlandse mogendhe den adembenemend. Boonstra: „Vroeg of laat betalen de Amerikanen daar de prijs voor en raakt de dollar uit de gratie. Dat ge beurt nu." Meer dan een halve eeuw was de dollar alleenheerser in de financiële wereld. Tot het be gin van de Eerste Wereldoor log had het Britse pond de macht in han den. Na de oorlog was het pond verzwakt en toen kort daarop de Tweede Wereldoor log uitbrak, betekende dat de zegetocht van de dollar. Stukjie bij beetje brokkelt de leidende posi tie van de dollar af Inmiddels zijn meer eu romunten en -biljetten in omloop dan dol lars, internationale bedrijven halen mas saal geld op bij de Europese beurzen en centrale banken houden meer reserves aan in euro's ten koste van dollars, blijkt uit cij fers van de Europese Centrale Bank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Uit andere cijfers blijkt dat de omvang van uitstaande obligaties in euro's inmiddels groter is dan die in dollars en in ter men van import en export wint Europa het met gemak van de Amerikanen. Het einde van die De euro is inderdaad een geduch te concurrent van de eens zo geliefde 'greenback' geworden, beaamt hoogleraar Menzie Da vid Chinn van de universiteit van Wiscon sin, een vooraanstaande econoom die on derzoek deed naar de concurrentie tussen de euro en de dollar. „Ik sluit niet uit dat de euro ooit de plaats inneemt van de dol lar, maar dan moet er wel iets groots ge beuren. Het zou bijvoorbeeld een stimu lans zijn voor de euro als Groot-Brittannië toetreedt. De euro-economie wordt dan een stuk groter." Toch is de dollar zijn status als dominante munt voorlopig nog niet kwijt. Het groot ste deel van de wereldhandel wordt nog altijd in dollars afgerekend, zeker op de markten waar grondstoffen zoals olie en gas worden verhandeld. Boonstra: „Ieder een is ingesteld op de dollar. Maar als de grondstoffenmarkten inderdaad gaan om schakelen, dan krijgt de dollar het heel moeilijk." Voor hoogleraar Eijffinger staat de over winning van de euro vast. „Het proces is langzaam op gang gekomen en is niet meer te keren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103