Euro zaagt aan 1 v14 Zaterdag 29 september 2007 PZC stoelpoten maten, over winkeliers die de laatste gul dens weigeren en over storingen die het hele Europese betalingsverkeer platleggen. Tot de klok op oudejaarsavond twaalf uur sloeg. Niks aan de hand: op straat stonden feestvierders de gloednieuwe eurobiljetten te bewonderen. De euro heeft zijn ontgroening overleefd. Bijna zes jaar nadat de pinautomaten de eerste biljetten uitspuwden, is de euro hard op weg dé nieuwe wereldmunt te worden. In steeds meer landen steekt de euro de greenback, de populaire naam van de dollar, naar de kroon. De Chinezen wil len hun gigantische dollarreserves omwis selen voor euro's, Cuba heeft de dollar in de ban gedaan, oliesjeiks overwegen zich uit te laten betalen in euro's en Oost-Euro- pese landen verwelkomen toeristen die de munt op zak hebben. De zegetocht van de euro kreeg de afgelo pen weken een nieuwe impuls. De koers van de Europese munt nam zonder aarze- beurd. Maar Wim Boonstra, hoofdeco- noom bij de Rabobank, vindt de reactie van de Nederlander overtrokken. „Mensen blijven roepen dat het leven duurder is ge worden, maar dat is gewoon niet waar. De euro zorgt juist voor lagere prijzen en een lagere rente, die munt heeft zoveel voorde len gebracht!" De cijfers ondersteunen zijn betoog. De in flatie in Europa ligt gemiddeld iets boven de 2 procent. In het tijdperk voor de euro was dat veel meer. Ook de lage rente heeft voordelen. Het maakt lenen voor consu ment en bedrijfsleven goedkoper. Met een machtige euro kan de rente nog verder om laag, doordat we minder inflatie importe ren. De olie die wij in dollars betalen is im mers veel goedkoper in euro's en dat scheelt ook aan de benzinepomp. En na tuurlijk voelt de Europese vakantieganger in Amerika het voordeel van een sterke eu ro. De recente daling van de dollar komt voor Koers euro 1999 - 2007 tot boven 1,40 dollar Introductie euro Begin renteverhogingen Europese Centrale Bank Invoering euromunten en eurobankbiljetten infographic. ANP bron- ECB Oliesjeiks die liever euro's hebben dan dollars, Turkse marktkoopmannen die de Europese munt voorrang geven en China dat zijn dollarreserves omwisselt: de euro is meer waard dan ooit en gaat koning dollar van zijn troon stoten. „De Amerikanen dachten dat ze hun dominante positie nooit zouden kwijtraken, ze hebben het mis." door Thomas Olivier foto's ANP Alle doemscenario's zijn des tijds uitgetekend. De intro ductie van de euromunten en -biljetten op januari 2002 zou uitmonden in een chaos. Zwartkijkers spraken grote woor den over eindeloze rijen voor lege pinauto- ling de horde van 1,40 dollar, een magi sche grens volgens veel analisten. Nog nooit sinds zijn introductie was de euro zo veel waard ten opzichte van de dollar. Kort nadat de euro het licht zag, bereikte hij nog een dieptepunt van 85 dollarcent. Maar sindsdien loopt de koers, met een en kele onderbreking, gestaag op. De euro won dit jaar al ruim 7 cent en koerst nu ruim 65 procent boven het dieptepunt. Het is ontzettend snel gegaan met de euro, zegt hoogleraar monetaire economie Syl vester Eijffinger (Tilburg). Volgens de eco noom is het onvermijdelijk dat de euro de dollar van zijn troon stoot. „De Amerika nen hebben altijd gedacht dat ze hun do minante positie nooit zouden kwijtraken, maar ze hebben het mis. De euro wordt steeds meer een betaalmunt buiten de eu rozone. In China kijken ze je echt niet meer vreemd aan als je met euro's aan komt. Ze vragen er zelfs om." De lofzang van economen op de euro staat in schril contrast met de kritiek van veel Europeanen op hun relatief jonge munt. De Nederlandse consument weet het ze ker: de euro heeft het leven duurder ge maakt. In de horeca is dat inderdaad ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 102