Zeeuws volleybal zit in zwaar weer Perfecte aanvulling selectie Mytilus 42 Vrijdag 28 september 2007 PZC Bedrijfscompetities zijn populairder dan spelen onder vlag van NeVoBo. door Barry van der Hooft terneuzen - Het is misschien wat overdreven gesteld, maar toch zal de waarheid er niet zo heel ver vandaan liggen. In de hoogtijda gen van het Zeeuwse volleybal, had zo ongeveer ieder dorp zijn ei gen club. De sport van service, op vangen, set-up en smash was uiter mate populair. Nu, bij de start van een nieuw seizoen, zit het Zeeuw- se volleybal in zwaar weer. Daarbij moet wel de aantekening worden gemaakt dat het om het prestatieve volleybal gaat. Het aan tal clubs dat deze jaargang op een aansprekend niveau uitkomt, is net niet op één hand te tellen. Het mannenteam van Mytilus speelt in de tweede divisie, dat van WS'92 in de regiodivisie. Op dat niveau spelen ook de vrouwen van Morres/Hulst, terwijl de teams van fiisieclub Forza (zowel de man nen als de vrouwen) en de Savok-vrouwen aan de slag gaan in de promotieklasse. De animo en aanwas is vergeleken met de voorgaande decennia flink afgenomen. Wanneer je dan op een doorsnee dinsdagavond sport centrum Vliegende Vaart in Ter- neuzen binnenloopt, is het con trast enorm. Bij de plaatselijke be- drijfsvolleybalbond (BeVoBo) staan liefst 397 spelende leden inge schreven, verdeeld over 39 teams. Recreatief kun je het niveau nau welijks noemen, vooral niet in de eerste klasse. Mannen als Guido de Beule, Mark Boon en Jan de Ruijter spelen samen in het team van Dees. Chris van Gijs, Wilmar Wullems, Cees Kosten en Philip Verstraeten werken zich deze avond ook allemaal in het zweet. En Martin Roodzant, voormalig topspeler van onder meer Morres/Hulst en Brevok, doet ook nog wel eens mee bij de formatie van Delta. Een blik in de zaal leert dat bij de BeVoBo geen sprake is van vergrijzing. Op vrijwel ieder speelveld is een mix van jong en oud te ontdekken. Eén van de oudgedienden in het gemêleerde gezelschap is Jaap Bak ker. Hij was jarenlang spelverdeler De bedrijfscompetitie in Terneuzen is met 397 spelende leden uitermate populair. foto Camile Schelstraete in het team van Scheldesport dat afwisselend in de derde divisie en promotieklasse speelde. De Ter- neuzense club moest het eerste mannen- én vrouwenteam jaren geleden noodgedwongen terugtrek ken uit de competities van de Ne derlandse Volleybal Bond (NeVo Bo). Vier jaar geleden werd met een jonge vrouwenploeg een nieuwe start gemaakt. Twee jaar daarna werd ook een nieuw, jeugdig man nenteam geformeerd. „Het ledental liep terug en wij speelden in een team met veel mannen van dezelfde leeftijd", kijkt Jaap Bakker terug. „Op een gegeven moment raakten steeds meer spelers op leeftijd en gingen er veel alleen in de BeVoBo spe len. Het tweede team van Schelde sport bestond uit heel veel jonge spelers, die na ons vertrek het eer ste team gingen vormen. Ze kre gen weinig begeleiding in het veld en daardoor is het toen een beetje in het slop geraakt." Maar waardoor lijkt het niveau van het Zeeuwse volleybal nu zo achteruit te hollen? En zijn de be drijfscompetities wel ongekend po pulair? Jaap Bakker: „Daar zijn ver schillende redenen voor. Volleybal 'Het beleid dat nu wordt gevoerd is hoopgevend. Die mensen doen er veel voor' is een moeilijke sport, daar begint het mee. Mijn zoontje was zes toen hij begon. Nu is hij twaalf en begint hij het eindelijk leuk te vin den, omdat het steeds beter gaat. Een andere reden is dat veel spe lers gaan studeren. In het verleden kwamen ze dan op vrijdag alle maal terug om flink te trainen en de volgende dag gingen ze er in de wedstrijd weer tegenaan. Maar dat gebeurt niet veel meer. De mentali teit is veranderd en een mens heeft tegenwoordig veel meer be zigheden." Hij wil niet zeggen dat vroeger al les beter was, maar Jaap Bakker had wel alles over voor zijn sport. „Ik trainde drie keer per week bij Scheldesport. Daarnaast speelde ik Bevobo en daar trainde ik ook nog één keer voor. In het weekeinde speelden we een wedstrijd, dus ik was zes dagen per week met volley bal bezig. Ik ben nu 51, maar zou het zo weer willen doen. Wat een prachtige tijd!" Dat Zeeland nu niet echt meer een vooraanstaande rol in volley- balland speelt, is doodzonde vol gens Bakker. Toch ziet hij ook posi tieve punten, zoals bij zijn eigen Scheldesport. „Het beleid dat nu bij de jeugd wordt gevoerd is hoop gevend. Die mensen doen er heel veel voor. Maar je jeugd vasthou den, dat is in deze tijd heel moei lijk. En er moet ook steeds meer gereisd worden. Omdat er minder Zeeuwse clubs in de competitie zit ten, worden de afstanden groter. Dat werkt ook niet altijd motive rend." Toch is het ook bij de senioren vaak lastig een team bij elkaar te houden. Neem de mannenploeg van Morres/Hulst, die na het afge lopen seizoen in de promotieklas se volledig uit elkaar viel. Het jon ge tweede team is nu gepromo veerd tot hoofdmacht, maar speelt op het laagste niveau, de derde klasse. De vrouwen van coach Gui do de Beule werden ook met een behoorlijke leegloop geconfron teerd, maar blijven met een ver nieuwd team actiefin de regiodivi sie. Het heeft er wel alle schijn van dat het Hulster bolwerk aan het af brokkelen is. 'Mister Morres/Hulst' ziet het echter niet zo somber in. „Ik verwacht dat de club weer op zal bloeien", zegt Jo Everaert. „Kijk, een sport als voetbal zal al tijd blijven bestaan. Maar bij ande re sporten is het vaak afhankelijk van de mensen die er hard aan trekken. Mijn vrouw Ria en ik zijn nu een paar jaar gestopt, maar ik weet wel dat de boel nu geher structureerd wordt. Er zitten pri ma mensen in de leiding en tot nu toe zijn bepaalde zaken goed door gezet. Ik reken eerlijk gezegd een beetje op een revival." Voor mensen als Jo Everaert, die een groot volleybalhart hebben, is het te hopen dat dat voor het gehe le Zeeuwse volleybal geldt. Veel be trokkenen vrezen, dat de sport net als het handbal steeds minder en minder clubs in Zeeland zal krij gen. Jo Everaert ziet het niet zo somber in. „Want wie kan er in de toekomst kijken? Het kan ook snel weer de goede kant opgaan, wan neer je een geweldige groep hebt met prima vooruitzichten." De man die met verschillende jeugd teams van Morres/Hulst elf keer kampioen van Nederland werd, weet waar hij over praat. Als de resultaten goed zijn, kan een club daar de vruchten van pluk ken. Everaert: „Want succes moti- Veel volleybalteams hebben nog tijd nodig om eenheid te smeden. door Peter van Kouteren GOES - Voor het eerst sinds jaren is de gemiddelde leeftijd bij de vol leyballers van Mytilus drastisch omlaag. De jongelingen Maurits van de Velde (17) en Lennen Jon ker (18) zijn de gelederen van de Goese tweededivisionist komen versterken. Aanvoerder Peter Ver burg spreekt over een perfecte aan vulling van de selectie. Door de komst van de twee jeugdspelers beschikt Mytilus ko mend seizoen met elf spelers op vrijwel elke positie over een dubbe le bezetting. Peter Verburg: „De competitie zal wat zwaarder wor den dan vorig seizoen, maar ik ver wacht dat we in de middenmoot redelijk moeten kunnen mee draaien. We hebben een behoorlij ke voorbereiding gehad." De mannen van WS'92 bekroon den een goed seizoen via de na- competitie met promotie naar de regiodivisie. Niek Marsé (Morres/ Hulst) is de gelederen komen ver sterken en Michel van Sluijs is op nieuw begonnen. Daarnaast trai nen ook in Vlissingen twee jeugdspelers met de selectie mee. „Het zou mooi zijn als we ons handhaven", zegt Martijn Hoze- mans. „Veel meer mogen we er niet van verwachten." De fusieclub Forza/ Schou- wen-Duiveland is de enige Zeeuwse vertegenwoordiger in de promotieklasse B. Van het voorma lige Kwiek zijn Eric van Breda, Rut- ger Pesch en Raymond van Boven gestopt. Lennen Jonker is naar My tilus vertrokken en Jos Frickus is naar Zuid-Limburg verhuisd. De weggevallen plaatsen worden door spelers van het vroegere Mevo'8o ingenomen. Aanvoerder Leen de Jonge: „Wij zijn het enige echte fu sieteam van de club." 'We zullen in slechte wedstrijden meer een team moeten zijn' De Jonge verwacht dat het tijd vergt om zo veel nieuwe gezichten tot een eenheid te smeden. „We zouden ons in potentie moeten kunnen handhaven, maar dan moet er hard gewerkt worden aan het inslijpen van automatismen." Trainer Guido de Beule van de vrouwen van Morres/Hulst moet in de regiodivisie wederom bou wen aan een nieuw team. Van het vorig seizoen zo succesvolle team zijn slechts vier speelsters overge bleven. De vacatures zijn voor het grootste deel ingevuld door speelsters uit het eigen tweede team. „Het is moeilijk in te schatten waar we staan", vindt de trainer. „Er zijn vijf of zes nieuwe teams in onze klasse en we hebben zelf ook een heel ander team. Het kan alle kan ten op." Forza/Schouwen-Duiveland zag Sonja de Wit en Esmeralda van Boven afhaken. De jeugdspeelsters Dorien Vogel, Chantal Savenije en Liza Weeber mogen in de promo tieklasse A met de van Volley Voor- ne gekomen Milja Zwart rekenen op steeds meer speeltijd. Dat zal met vallen en opstaan gepaard gaan. „We willen de jongen mei den inpassen", zegt Louise Vleu gel. „Maar we willen ook in het lin ker rijtje eindigen. Bovendien heb ben we een mentaal doel. We zul len in slechte wedstrijden meer een team moeten zijn." In de promotieklasse B staat ook Savok onder leiding van de nieu we trainer Chavez voor de opgave om jeugd in te passen. Klaske Ver schelling is gestopt. Marsha Moeli- ker is naar Morres/Hulst vertrok ken. Sandra van Puyvelde ondervindt nog altijd last van een schouder blessure, traint niet voluit, maar kan naar eigen zeggen wel spelen. „We zullen weer moeten bou wen", verwacht Van Puyvelde. „Er is wel goed getraind. Ik heb er steeds meer vertrouwen in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80