iemand Gros levert recht op privacy snel in 'Asielprocedure is niet altijd eerlijk' m Protest tegen handhaven profielen havo en vwo Mededelingen van het waterschap magazijn LEEGVERKOOPH Grote merken, ■yrcYM kleine prijzen. MkSB Vanaf vandaag. Leerlingen moeten twee weken maatschappelijke stage lopen Huizinga maakt samenstelling van Deltacommissie bekend PZC Vrijdag 28 september 2007 7 Meeste ondervraagden vinden bestrijden van criminaliteit belangrijk. door Martijn van Beek den haag - Het gros van de Neder landers geeft zijn recht op privacy graag op voor de opsporing van cri minelen. Dat blijkt uit onderzoek van het Rathenau Instituut onder tweeduizend landgenoten. Met het gebruik van reisgegevens die via de ov-chipkaart automatisch worden opgeslagen, hebben maar weinigen problemen. De onderzoekers wilden uitvin den hoe bekend Nederland is met Radio Frequency IDentification (rfid), waarvan wordt gebruik ge maakt bij onder meer de ov-chip kaart, en waarvan justitie graag ge bruik wil maken. Via rfid is het mogelijk computerchips op af stand uit te lezen. Behalve in de ov-chipkaart is de techniek ook de basis voor het biometrisch pas poort, de registratiechips voor huisdieren, toegangspasjes en beta len via de mobiele telefoon. Hoewel vrijwel iedereen zodoende wel een rfid-chip bij zich heeft, heeft slechts 39 procent er ooit van gehoord. Bij tekst en uitleg roept de techniek, aldus het Rathe nau Instituut, bij de meesten een 'Big Brother-gevoel' op. Door de gelaatsscan in het biometrisch pas poort kunnen bijvoorbeeld gezich ten op videobeelden centraal wor den geïdentificeerd. In de ov-chip- kaart worden alle reisgegevens ge registreerd en bewaard. Niettemin vindt 70 procent van de ondervraagden criminaliteitsbe strijding een belangrijk voordeel van de techniek en ook 70 procent vindt gericht zoeken naar verdach ten ook geen bezwaar. 60 procent vindt het ook prima als de politie Een meerderheid van de Neder landers geeft zijn recht op priva cy graag op voor de opsporing van criminelen. Dat concludeert het Rathenau instituut. op die manier ook mogelijke getui gen, zoals medereizigers van een verdachte, achterhaalt en onge vraagd benadert. Gevraagd naar de nadelen noe men mensen niet snel 'privacy'. Het Rathenau Instituut vindt dat opmerkelijk, omdat tegelijkertijd het vertrouwen in de technologie laag is. Zo denkt 68 procent dat het slechts een kwestie van tijd is voordat ook het nieuwe paspoort te vervalsen is. De Amsterdamse culturele instel ling Mediamatic waarschuwt er voor dat rfid-chips makkelijk te ko piëren zijn. Deelnemers aan een kamp voor hackers zijn er gisteren in geslaagd de unieke rfid-num- mers op pasjes van nietsvermoe dende passanten te lezen. Zij ge bruikten daarvoor een simpel ap paraatje van 40 euro. Door de gege vens van verschillende pasjes te combineren konden zij profielen vaststellen van de voorbijgangers. pagina 38: bond waarschuwt voor chip op winkelproducten den haag - De universiteiten heb ben gisteren fel gereageerd op het besluit van staatsssecretaris Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) om de profielen in de hoogste klassen van havo en vwo niet te wijzigen. „Dit geeft geen pas", laat voorzit ter Sijbolt Noorda van de vereni ging van universiteiten (VSNU) weten. „Het is een serieus advies dat bevorderlijk is voor de aanslui ting op het hoger onderwijs. Dat kun je niet zomaar terzijde schui ven." Hij verwijst naar het advies van twee commissies om het aan tal profielen terug te brengen van vier naar twee. De universiteiten waren ingenomen met het advies, Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Ontwerp van de 4e begrotingswijziging 2007 ter inzage Vanaf 28 september tot en met 12 oktober ligt het ontwerp van de 4e begrotingswijziging voor het dienstjaar 2007 ter inzage. De behandeling hiervan zal plaatsvinden in de bijeenkomst van de algemene vergadering op 16 oktober 2007. Bezwaren tegen dit ontwerp kunt u schriftelijk indienen bij de algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. U kunt de ontwerp begrotingwijziging inzien bij de receptie van het hoofdkantoor in Middelburg, Kanaalweg 1, elke werkdag tussen 08.00 en 17.00 uur. Ontwerp lozingsvergunning overstorten diverse kernen in de gemeente Middelburg Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 21 september 2007 een ontwerplozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging opper vlaktewateren vastgesteld voor het lozen van afvalwater op oppervlaktewater in beheer bij het waterschap. Het betreft het lozen door middel van de overstorten van de gemeentelijke riolerings stelsels binnen de gemeente Middelburg. Het ontwerpbesluit ligt vanaf 1 oktober tot en met 12 november 2007 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 08.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; bij de informatiewinkei van de gemeente Middelburg, Kanaalweg 3 in Middelburg, elke werkdag van 08.00 tot 15.30 uur en op donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Gedurende deze termijn kan iedereen schrifte lijke zienswijzen inbrengen tegen de ontwerp lozingsvergunning. Deze zienswijzen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Soms onzichtbaar, Kanaalweg 1 Postbus 1000,4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 -621000 Fax 0118-621990 info@wze.nl www.wze.nl - Rectificatie - Exclusieve kinder/ en üenermode LANGE V0RSTSTRAAT 81 GOES dat een gemeenschappelijke brede basiskennis van de scholieren ver sterkt. Volgens Noorda sluit het ad vies nauw aan op ontwikkelingen in het hoger onderwijs. „Om het studiesucces te vergroten zetten de universiteiten ook in op verbre ding en meer maatwerk om elk ta lent te benutten." Nationale ombudsman bekritiseert onderzoek naar vluchtverhaal. den haag - Asielzoekers krijgen vaak geen eerlijke kans om toegela ten te worden tot Nederland. De onderzoeken van Buitenlandse Za ken naar de geloofwaardigheid van een vluchtverhaal zijn soms onzorgvuldig, vaag of ronduit fout. De immigratiedienst IND gaat 'partijdig en vooringenomen' met de informatie om. Die harde kritiek uit de nationale ombudsman in het rapport 'De ge loofwaardigheid van ambtsberich ten', dat gisteren is verschenen. Buitenlandse Zaken kan op ver zoek van de IND onderzoeken of een verhaal van een vluchteling klopt. Via de ambassades of consu laten wordt nagegaan of bijvoor beeld de papieren die een asielzoe ker heeft getoond, authentiek zijn. Ook kan de Nederlandse vertegen woordiging ter plekke uitzoeken of iemand in zijn vaderland misda den heeft begaan. Deze 'ambtsbe richten' zijn vaak doorslaggevend bij de beslissing of een asielzoeker in Nederland mag blijven. PW Asielzoekers kunnen een ver- blijfsvergunning mislopen door problemen met ambtsberichten waarop de immigratiedienst zich baseert, stelt de ombudsman. Volgens de ombudsman zijn bij de totstandkoming en het gebruik van de berichten 'aanzienlijke be hoorlijkheidsgebreken aantoon baar'. Als de fouten aan het licht komen, weigert Buitenlandse Za ken ze recht te zetten, omdat dit 'de geloofwaardigheid van de ambtsberichten aantast'. De asiel zoeker en zijn advocaat krijgen daarbij geregeld pas laat of geen in zage in de papieren, zodat de fou ten moeilijk te weerleggen zijn. In 80 procent van de gevallen waarin Buitenlandse Zaken door de IND is ingeschakeld, volgt een afwij zing van het asielverzoek. De keuze voor een streng asielbe leid verdient respect, schrijft de ombudsman, maar mag er niet toe leiden dat asielzoekers geen kans krijgen voor hun rechten op te ko men. Het ministerie moet meer openheid geven en zich meer openstellen voor kritiek. De Vereniging voor Asieladvoca ten is blij met het 'keiharde, correc te rapport'. Volgens advocaat Pie- ter Bogaers hebben Justitie en Bui tenlandse Zaken eerdere kritische rapporten van de ombudsman naast zich neergelegd. De IND weerspreekt de kritiek. „De IND is een open, vakkundige en betrouw bare organisatie." Buitenlandse Zaken laat weten dat openheid van de ambtsberichten niet altijd mogelijk is, omdat het om vertrouwelijke informatie gaat. GRONINGEN - Leerlingen in het voortgezet onderwijs moeten in hun schoolcarrière zestig tot tach tig uur maatschappelijke stage lo pen. Dat maakte Aafke Hoek van het ministerie van Onderwijs giste ren in Groningen bekend. In oktober maakt het ministerie het exacte aantal uren bekend. Van de duur van drie maanden maatschappelijk stage, waar dit voorjaar nog over werd gesproken, is in ieder geval geen sprake meer. In 2011 moeten leerlingen van alle scholen voor het voortgezet onder wijs gedurende de tijd dat zij op school zitten vrijwilligerswerk doen. Dat betekent dat alle scho len dit jaar moeten beginnen met maatschappelijke stages. In 2011 moeten bijna vier miljoen leerlin gen vrijwilligerswerk doen. lÉflÜÉB door Ondine van der Vleuten GOES - Staatssecretaris T. Huizinga van Verkeer en Waterstaat heeft bekendgemaakt wie gekozen zijn als lid van de Deltacommissie. Die commissie moet een langetermijn- visie opstellen voor de bescher ming en ontwikkeling van de Ne derlandse kust en het achterland. De leiding is in handen van de voormalige minister van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit C. Veerman. De andere leden zijn: I. Bakker (directeur Jeugd, Onder wijs en Samenleving gemeente Rotterdam), J. van Duijn (voor heen lid van de Raad van Bestuur Robeco), L. Fresco (hoogleraar duurzame ontwikkeling in interna tionaal perspectief UvA), A. Heide- ma (burgemeester van Deventer), P. Kabat (hoogleraar Klimaathydro- logie universiteit van Wagenin- gen), T. Metz (lid Raad voor het Landelijk Gebied), J. van Oord (lid Raad van Commissarissen van Oord NV) en M. Stive (hoogleraar kustwaterbouwkunde UvD).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7