Veiligheidsregio rammelt Groene golf voor alle ziekenauto's Bezwaren tegen bouw biocentrale Het Noorderlicht heeft voortaan 'fluorescerende' leerlingen pzc Vrijdag 28 september 2007 31 Afwachtende houding wekt wrevel bij gemeenten onderling. door Marcel Modde kapelle - Samenwerking tussen de verschillende brandweerkorp sen in Zeeland lijkt nog ver weg. De gemeenten houden vooralsnog stug vast aan een eigen inkoopbe- leid van materiaal en zoeken el kaar ook niet op voor opleidingen en oefeningen. Dat blijkt uit een tussentijdse rapportage van de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ). 'Samenwerking wordt vooralsnog alleen met de mond beleden', stelt het rapport. Ook de regionalise ring van de rampenbestrijding heeft de afgelopen tijd 'feitelijk na genoeg stilgelegen'. Wat dat in de praktijk inhoudt, werd onder meer deze week duidelijk bij de oe fening in de Westerscheldetunnel, schetste regionaal brandweercom mandant P. van Dijk gisteren tij dens de vergadering van het alge meen bestuur in Kapelle. De korp sen gebruiken verschillende appa ratuur, die niet altijd op elkaar valt aan te sluiten. Ook is sommig ma terieel sterk verouderd. Bestuursvoorzitter Lonink (Ter- neuzen) sloot zich aan bij de kri tiek van zijn collega-burgemees ters uit Goes, Hulst, Veere en Rei- merswaal. „Dat het proces zo lang heeft stilgelegen, is onacceptabel." Een aantal gemeenten is huiverig voor een gezamenlijk beheer. Ze denken dat de brandweer daarmee eerder duurder dan goedkoper wordt. De Goese burgemeester D. van der Zaag maakte gehakt van de weifelende houding binnen de Veiligheidsregio. „We moeten el kaar de wacht durven aan te zeg gen en gewoon bepalen dat het af gelopen is zoals het nu gaat. Hier valt efficiencywinst te boeken." Volgens korpschef F. Goudswaard van de Politie Zeeland hecht het bestuur daarentegen te grote waar- Van meer samenwerking tussen de Zeeuwse brandweerkorpsen is nog weinig terecht gekomen. De Goese burgemeester Van der Zaag hekelt die houding. de aan de oprichting van een Re gionaal Operationeel Coördinatie Centrum. „Ik probeer mijn irrita tie hier te onderdrukken, maar dat lukt niet." Het ROCC gaat geen be heerstaken uitvoeren, benadrukte Goudswaard, die eerder landelijk een vergelijkbaar initiatief van de grond tilde. Het centrum beperkt zich tot het 'met één druk op de knop' inschakelen van alle noodza kelijke hulpdiensten, aldus de korpschef „Ik wil af van de indruk dat het ROCC de oplossing is van alle problemen. Dat is het niet en zal het nooit worden ook." Volgens directeur F. Captijn zijn de ondernemingsraad en bonden 'zeer positief over de koers van de reorganisatie bij de VRZ. GERECHTSDEURWAARDERSKANTOOR ZEELAND Uit een exploot van kandidaat-deurwaarder M. Weertman d.d. 25-09-2007 blijkt, dat t.v.v. Heuvelman Staalhandel B.V., geves tigd te Veenendaal. Verbrugge Zeeland Terminals B.V., gevestigd te Vlissingen, Nateus N.V.. gevestigd te Antwerpen, Avero Belgium Insurance N.V., gevestigd te Brussel, Axa Belgium N.V., gevestigd te Brussel, zijn gedagvaard HANJINTRANS PORTATION COMPANY LTD. en EMERALD WAVE INCORPORATED, beide zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terecht zitting van de rechtbank te Middelburg van 09-01-2008 te 10.00 uur, gehouden wor dend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot, waarvan Hanjin Transportation Company Ltd en Emerald Wave Incorporated, een afschrift kunnen verkrijgen op één van onderstaan de adressen, wordt o.m. geëist veroordeling tot betaling van een som geld. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 Middelburg Goes Met een zender krijgen ambulances, en straks ook bussen, groen licht. door Claudia Sondervan zierikzee - Het systeem werkt zo goed dat het gezelschap van de commissaris van de koningin tien minuten te vroeg de Zeelandbrug over is voor het officiële startsein dat Peijs zal geven. Dankzij een ra- diozendsysteem op zijn bus krijgt Connexxionchauffeur Cor Ganze- man onderweg elk verkeerslicht op groen. De Zeeuwse wegbeheerders, de ambulancedienst en de Veiligheids regio rusten negentig verkeerslich ten en alle hulpdienstauto's uit met Korte Afstands Radio (KAR) dat hen bij spoed vrije doortocht verleent. Tegen 2010 hebben de openbaar vervoersbussen het ook aan boord. Prima, vindt Ganze- man. Nooit ging het sneller van de Deltaweg naar het kruispunt op de Weg naar de Val in Zierikzee. Daar stormt een ambulance met al le vertoon van alarm aan op het drukke kruispunt. Het signaal uit de wagen naar de regelkast van de verkeerslichten zet alle lichten rond de kruising op rood, enkel de aanrijzijde blijft groen. Voorliggers van de ziekenauto kunnen zich al lerwegen tijdig uit de voeten ma ken. In aanrijtijd maakt het groene licht weinig uit, denkt ambulance- verpleegkundige Erik Schumacher. „Misschien een minuut. Maar het scheelt enorm in het comfort van de patiënt achterin, als de wagen niet steeds hoeft te vertragen en op te trekken of vol in de remmen moet." Zo blijft de verpleegkundi ge zelf ook makkelijker overeind als hij de patiënt helpt tijdens de rit. Verpleegkundigen werken liefst in de kleine ambulances: minder ruimte om hard te vallen. Het systeem is vooral duidelijk voor het overig verkeer en dus vei liger, beaamt Schumacher. „De weg vóór je is snel vrij en de rest weet wat te doen: stilstaan. We hebben ééns een dodelijk ongeval pi*i Ambulances met spoed krijgen via een signaal op zevenhonderd meter voor een kruispunt groen licht, terwijl verkeer op de overige wegen rood krijgt. tussen een auto en ambulance ge had, dat willen we nooit meer meemaken", verwijst hij naar een aanrijding die in 1997 op de De- lingsdijk een vrouw haar leven kostte. Particulieren met voorliefde voor groene golven kunnen zo'n zen der in elkaar knutselen, erkent Joost Boor van installateur Incaa Computers. Maar voorlopig be heert het ministerie VWS de fre quenties en systeemdetails. KAR kost 3500 euro per wagen en rond de zevenduizend euro per ver keerslichtinstallatie. Op verkeers lichten van voor 1995 past het sys teem niet. Reden te over voor iede re wegbeheerder in Zeeland om die oude stoplichten zo snel moge lijk op te ruimen, spoort Peijs aan. Milieuclubs vinden dat fabriek Biox Group te veel troep uitstoot. den haag - De Zeeuwse Milieufe deratie en Mobilisation for the En vironment hebben bij de Raad van State geprotesteerd tegen de bouw van een elektriciteitscentra le in het Sloegebied die biobrand stoffen gebruikt. Volgens de twee milieuorganisa ties stoot de fabriek van Biox Group te veel broeikasgassen en fijn stof uit. Daarnaast willen ze van Biox de garantie dat de palm olie die de centrale gaat gebruiken als stookolie op duurzame wijze wordt geproduceerd. Gisteren vroegen de tegenstanders tijdens een hoorzitting bij de Raad van State de uitstooteisen op te schroeven voor de centrale, die met overheidsubsidie wordt ge bouwd. Ook zou de provincie de lat voor Biox Group niet hoog ge noeg hebben gelegd. De milieu clubs vinden dat de centrale met de huidige stand van de techniek minder milieuonvriendelijk kan worden gebouwd, dan nu wordt voorzien. Uitspraak binnen zes weken. goes - Zestig leerlingen van de Goese basis school Het Noorderlicht kregen gisteren in De Mythe een verkeersveiligheidshesje uitgereikt. In totaal worden in de eerste week van oktober vijf tienduizend exemplaren aan Zeeuwse leerlingen van groep 6, 7 en 8 uitgedeeld. Op een politiemo tor brachten M. te Roller van Veilig Verkeer Ne derland en L. Remijn van ZLM Verzekeringen de hesjes. VVN spreekt ouders en leerkrachten aan om het dragen van de fluorescerende hesjes te stimuleren. Kinderen in het verkeer zijn met zo'n hesje veel duidelijker te zien. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69