lsd wil duidelijkheid over hoogte £)e allerlaatste gemeentelijke leges op Schouwen Geding om vergunning Vader Knipmes bijna klaar voor de reis 26 Vrijdag 28 september 2007 PZC S Raadsfractie start onderzoek naar kostprijsberekening. door Piet Kleemans zierikzee - De raadsfractie Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) stelt een onderzoek in naar de ma nier waarop de gemeente de hoog te van de gemeentelijke leges bere kent. Volgens LSD is het op het ogenblik volstrekt onduidelijk wat de kostprijs is van bijvoorbeeld bouwvergunning of rijbewijs, en bestaat de kans dat de burger te veel betaalt voor gemeentelijke diensten. LSD is er, stelt woordvoerder R. Lievense, niet op uit de gemeen te op voorhand tè beschuldigen. De raadsfractie wil eerst en vooral duidelijkheid. Het is volgens Lie vense op dit moment niet aan de burger uit te leggen waar de prijs van een evenementenvergunning of een paspoort op gebaseerd is. En dat doet volgens LSD afbreuk aan het vertrouwen van de burger in de gemeente. Het college wijst de kritiek van LSD van de hand. Burgemeester en wethouders geven toe dat niet voor alle gemeentelijke documen- WERKKLEDING www.werkkledingtotaal.nl Kromme Elleboog 8 Zierikzee T. 0111-450751 F. 0111-450752 Afasieweek gaat met een feestje van start zierikzee - Met een feestje wordt maandag het startsein gegeven voor een afasieweek in verzorgings huis Cornelia in Zierikzee. Alle pa tiënten met afasie op Schouwen- Duiveland zijn welkom. Aanleiding voor de themaweek is het twintigjarig bestaan van de afa- siesoos Schouwen-Duiveland, die elke eerste maandag van de maand wordt gehouden. Het feestje duurt van 13.30 tot 15.00 uur. De stand blijft de hele week in Cornelia staan. Schrijftalenten maken verhaal van schrijver af ouddorp - Kinderen die graag ver halen schrijven, kunnen meedoen aan de verhalenwedstrijd van Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta. Schrijver Peter Mijnders schreef het begin, kinderen tussen 6 en 12 jaar wordt gevraagd het verhaal af te maken. Kijk voor meer spelregels en activi teiten tijdens kinderboekenweek (3-13 oktober) op de website van de gezamenlijke bibliotheken. ■Fjf www.bibliotheekzuidhollandsedel- ta.nl ten de kostprijs exact in beeld is, maar wel voor het overgrote deel. Het college haast zich te ze gen dat zij met LSD van mening is dat de gemeente geen hogere dan kostendekkende tarieven in rekening mag brengen bij de bur ger. Probleem is volgens het col lege alleen dat de mate van kos tendekkendheid vaak simpelweg niet goed inzichtelijk te maken is. „Uit diverse onderzoeken blijkt dat noch bij de heffende over heid, noch bij de belaste burger al tijd ondubbelzinnig duidelijk is welke kosten door de overheid op de burger worden verhaald", ant woordt het college op vragen van LSD. Lievense heeft daar zo zijn twijfels over. „De wijze waarop je kostprij zen kan en mag berekenen - dus wat je door mag berekenen aan de burger - is al jaren bekend." Dat het lastig zou zij om precies te be kijken wat het verlenen van een bepaalde dienst kost, wil er bij Lie vense niet in. „Neem bijvoorbeeld 1^ Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) gaat onderzoeken hoe de gemeente de kostprijs van aan de burger geleverde dienst door berekent. het verlengen van het rijbewijs. De ambtenaar die dat verzorgt kan zo zeggen hoeveel tijd dat kost, dus dat lijkt mij niet echt een pro bleem." Lievense beseft dat het voor wat betreft de afhandeling van bouwvergunningen wat lasti ger ligt, maar niet zo ingewikkeld als de gemeente doet voorkomen. „Ik heb het idee dat de gemeente het ingewikkelder maakt dan het in werkelijkheid is." De Schouwen-Duivelandse ge meenteraad bepaalde in 2003 dat leges kostendekkend dienen te zijn. Om dat echt op alle leges fronten door te kunnen voeren, zegt het college tot 2010 nodig te hebben. Waarbij aangetekend wordt dat volgens burgemeester en wethouders juist al heel veel ge daan is aan het kostendekkend werken. Met instemming van de gemeenteraad. Lievense is niet onder de indruk. „Ik vind het allemaal te lang du ren. En het is gewoon een onder werp wat heel erg leeft bij de bur ger én in de politiek. Daarom heb ben wij als fractie besloten zelf op onderzoek uit te gaan." Lievense denkt ongeveer anderhal ve maand nodig te hebben voor zijn onderzoek. Vissers vinden dat ministerie naar verkeerde criteria kijkt. door Jan van Ommen den haag - Twee vissers uit Yerse- ke hopen dat de Raad van State hen alsnog een visvergunning voor de Oosterschelde kan bezor gen, bleek gisteren tijdens een rechtszaak in Den Haag. Eerder weigerde het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselveiligheid (LNV) een ver gunning aan J. Nelis en J. Everse uit Yerseke om op de Oosterschel de met palingkubben en schietflii- ken te vissen. LNV wees de aan vraag af omdat het inkomen dat beiden tussen 1997 en 2001 uit de visserij hebben gehaald, onder de ondergrens van 50 procent van het minimumloon. De vissers zijn het er niet mee eens dat LNV alleen naar de per soonlijke inkomens kijkt, omdat daar na afschrijvingen en dergelij ke niet veel van overblijft. Everse en Nelis werken immers samen in VOF Oosterschelde. Zij vinden dat LNV naar de omzetcijfers van de VOF had moeten kijken. De Raad van State gaat uitzoeken of het LNV-beleid door de beugel kan. Raad van State doet uitspraak over enkele weken. Rijdende winkelier maakt overstap naar transportbedrijf. door Marijke Vael burch-haamstede - „Als je Ze even binnen zet, kan ik je gelijk omarmen", zegt de 90-jarige me vrouw Van de Zande uit Burgh als Martin de Jonge haar boodschap pen komt brengen. „Ik vind het he lemaal niet leuk dat hij stopt, ik kan wel huilen", bekent de oude dame. Maar ook de melkboer zelf heeft het af en toe niet breed tij dens zijn laatste ritten. „Een van mijn klanten is een man van 95, die in de polder woont. Ik heb veel met hem gelachen. Toen we afscheid namen, moesten we alle bei een traantje wegpinken." Toch twijfelt de 49-jarige Zierik- zeeënaar niet over zijn beslissing om te stoppen met de winkelwa gen. „Ik heb nu nog de leeftijd om over te kunnen stappen naar een ander beroep en ik zie de finan ciële investeringen die ik in de zaak moet doen, niet zitten." Dat laatste is nodig omdat de omzet van rijdende winkels daalt. „Het is een landelijk probleem. De gezin nen worden kleiner, de bevolking vergrijst en steeds meer vrouwen zijn niet thuis omdat ze werken. Bovendien zijn supermarkten zes dagen per week tot 's avonds open en die concurreren met lage prij zen." Martin de Jonge maakt daar om een carrièreswitch: hij wordt vrachtwagenchauffeur bij trans portbedrijf Van der Wekken in Zie rikzee. „Ik ga supermarkten be voorraden in Zuidwest-Neder land." Zijn werkzame leven begon toen hij nog op de lagere school zat. „Ik vond het leuk om na schooltijd Steeds minder rijdende winkels In de zeventiger jaren kwam in bijna elke kern op Schouwen-Duiveland een rijdende winkel. Vaak was dat een plaatselijke winkelier. Door het toenemende aantal tweeverdieners, de langere openingstijden van supermarkten en de prijzenoorlog werd het klantenbestand van rij dende winkels steeds kleiner en vergrijsde het. Als Martin de Jonge morgen is gestopt, is er nog één rijdende winkel op Schouwen-Duiveland: die van Jan Bolle uit Oosterland. mijn vader te helpen, die melk boer was. Hij was dat al snel ge wend, want als ik eens een keer lie ver op straat speelde, mocht dat niet." Martin ging naar de Detail handelsvakschool, maar bleef on dertussen de steun en toeverlaat van zijn vader Gerard. In 1978 nam hij de zaak over. Het grootste plezier in zijn werk put hij reeds 29 jaar uit de contac ten met klanten. „Als melkboer ben je ook sociaal werker. De men sen vertellen veel als ze boodschap pen komen doen. Over hun kinde ren, over ziektes en problemen. Ik maakte mee dat ik eerder over een echtscheiding wist dan de man die het betrof." 'Als melkboer ben je ook sociaal werker. De mensen vertellen je veel' Martin de Jonge werd ook in ande re opzichten volledig vertrouwd. „Vooral vroeger lieten mensen vaak de achterdeur open en leg den een boodschappenbriefje klaar. Soms zette ik de melk gelijk in de koelkast en zette, op ver zoek, het gas onder de gereedstaan de pannen zacht aan, zodat de fa milie bij thuiskomst gelijk aan ta fel kon." De service van de melk man strekt zich ook uit tot het in draaien van een nieuw peertje in de lamp of het uitzetten van een piepend brandalarm bij ouderen. Vandaag maakt de melkboer zijn allerlaatste rit. De extra vrije tijd die hij vanaf morgen heeft, wil hij besteden aan zijn tuin. En aan va kanties met de trein. „Dat kwam er vaak niet van, omdat ik het zo vervelend vond dat er dan nie mand bij mijn klanten kwam." www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Vuttend stel uit Brouwershaven kiest voor leven op 't water. door Ton van den Nouweland BROUWERSHAVEN - Als we niet meer hoeven te werken, dan ko pen we een boot en gaan we zwer ven. Acht jaar lang hebben Marijke van Veen (54) en Fred Mielaart (61) uit Brouwershaven gepraat en gedroomd. Nu is de Vut daar, het huis verkocht en wordt in een hal aan het Spuiwekken de laatste hand gelegd aan een beurtvaarder, een flink schip met veel binnen ruimte, weinig diepgang en gerin ge doorvaarthoogte. Eind november kan de drijvende woning te water, verwacht Fred. Dan is er veertien maanden aan het nieuw gekochte casco gewerkt. „We willen graag kerst op de boot vieren," vult Marijke aan. Fred was scheepstimmerman, Ma rijke was receptioniste op het ge meentehuis. Beiden maken hun droom nu waar. Hondje Dorus gaat mee. Fred: „Het eerste jaar blijven we in Nederland. Daarna zien we wel verder. Heel Europa is ons vaarge- bied. Maar we hebben de boot niet eens zozeer voor het varen. We willen fietsen, wandelen en ka noën." Marijke: „Waren we bij voorbeeld met vakantie in Breda of Parijs, dan kwamen we altijd tijd tekort om alles te zien. Straks hoeven we niet meer al na ander halve week aan de thuisreis te den ken. En als we het gevoel hebben dat alles is bekeken, of als we akeli ge buren hebben, dan gaan we ge woon vijftig kilometer verderop." 'Vader Knipmes' gaat het schip he ten. „Dat was de krachtterm die mijn overleden vader altijd ge bruikte," vertelt Marijke. „Hij had zes dochters en wilde ze het vloeken niet aanleren. Ik weet ze ker dat hij 'vader knipmes!' had ge roepen als hij van onze plannen had gehoord." En de relatie, is die bestand tegen het leven aan boord? „Ja", zegt Fred spontaan. „De tijd zal het le ren," zegt Marijke iets behoedza mer. Maar beiden hebben er ver trouwen in. Ze wonen nu in een vakantiehuisje en dat gaat ook goed. Marijke: „De eigenaar van de loods zegt dat hij ons een knuppel cadeau doet. Kunnen we het gelijk uitvechten. Nee, we gaan dit ge woon doen. Straks ben ik 75 en zeg ik: 'goh, had ik maar...' Boven dien kunnen we altijd terug. Ver kopen we de boot toch?" ■Fl Meer informatie: www.vaderknipmes.nl Fred Mielard en Marijke van Veen uit Brouwershaven werken aan de beurt vaarder die hun nieuwe woning wordt. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56