Zelfs op de basisschool Kritiek op maaibeleid rond kreek HJII Extra parkeerruimte voor festival Xplode 1 y t 1 ffftc t SWIZÏÏZ -MB k 1 £h Sf—7 <0St (ZfauM//fIfas Vervoer Uitkijken met gift voor dieren 26 Vrijdag 28 september 2007 PZC Z 1 Ie ■L Vlietstraat 15, Terneuzen m Tel. 0115-614082 ""«(1 Bij ziekenhuis "De Honte" Omvorming van park naar natuur bezorgt Terneuzenaren overlast. door Wout Bareman TERNEUZEN - De klaagzang van hondenbezitters en buurtbewo ners over het natuurbeheer aan de Otheense Kreek in Terneuzen houdt aan. Omwonenden aan de westzijde van de kreek klagen steen en been over hardnekkig te rugkerend onkruid in hun tuin en over teken bij hun hond. Een groep buurtbewoners is het zat. Ze verspreiden een klachten lijst onder zo'n tweehonderd 'bu ren'. Op die lijst kunnen de bewo ners onder meer aangeven of ze last hebben van grasuitzaaiingen in hun tuin, van onkruid, of van hooikoorts of andere allergieën. De ingeleverde klachtenlijsten wor den gebundeld en aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders. Daarbij onder meer worden verzocht om niet, zoals ge pland, te wachten op de evaluatie van najaar 2008, maar komend voorjaar - bij aanvang van het groeiseizoen - al direct een ander maaibeleid te hanteren. Eén van de initiatiefnemers tot de actie, Eline Okkersen: „We weten dat er heel veel klachten zijn, al vanaf het begin van de maatregel, vorig voorjaar. Het is té erg; daar om willen we versnelde maatrege len. Veel mensen gaan inmiddels met vergif het onkruid te lijf. Dat is natuurlijk ook niet gezond." Het nieuwe maaibeleid is een uit vloeisel van het Groenbeheerplan, dat de gemeente in samenspraak met de Stichting Landschapsbe heer Zeeland heeft opgesteld. In een periode van drie jaar wordt het beheer van het kreekgebied tussen de kinderboerderij en de Kraagbrug omgevormd. Het park achtige karakter moet wijken voor een meer natuurlijke variant. Be perkt maaien moet dat stimuleren. 12 Omwonenden van de Otheense Kreek vinden dat de gemeente Terneuzen het maaibeleid daar snel moet wijzigen. Ze hebben last van onkruid en allergieën. Garage Verbrugge BV Industrieweg 37 - 4538 AG Terneuzen. Tel. 0031 115 681200-Fax 0031 115 612455 www.garageverbrugge.nl - inlo@garageverbrugge.nl Verkoop en onderhoud van BMW Daihatsu - Mini Landrover Landwind ZEEUWSE Die Zierikzeeënaar heeft een duide lijke mening over het openbaar ver voer. Grote omwegen, te duur en al tijd te laat. Nee, geef hem de auto maar. Woensdagavond snort hij na een avondje biljarten in Goes huis waarts. Jammer: Zeelandbrug afge sloten. Dat betekent omrijden via de Oosterscheldekering. Lastig: Op Tip? redactie@pzc.nl Schouwen is de N59 dicht. Dat be tekent omrijden over de Delings- dijk. De volgende ochtend, op weg naar zijn werk, is hij nog pissig over de ze zinloos gemaakte kilometers. Zo boos, dat hij het gaspedaal stevig indrukt. Sinds die lichtflits in zijn achteruitkijkspiegel vindt hij de bus ineens zo gek nog niet. Vwo'ers introduceren tweetalige les op basisschool Hoek. door Ronald Verstraten HOEK - Het lijkt bij die docenten van tegenwoordig wel net zoals bij de politie: ze worden alsmaar jon ger. Op de christelijke basisschool 't Kompas in Hoek stonden deze week zelfs twee dertienjarige meis jes voor de klas. Maar dat was slechts eenmalig: ze gaven een les Engels, in het kader van de Europe se Dag van de Talen. Loes Dellaert uit IJzendijke en Marthe de KnijfFuit Philippine zit ten in de tweede klas van het vwo van het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen. Daar krij gen ze les in de vakken die je op zo'n afdeling verwacht. Het bijzon dere is echter, dat die lessen voor een groot deel in het Engels wor den gegeven. „In het begin was dat wennen, maar het gaat in een rustig tempo. Er wordt rekening gehouden met iedereen. Ik vind het in ieder geval erg leuk," zegt Loes. Op de Terneuzense school wordt, evenals overigens ook op colle ga-scholen in de buurt, al een paar jaar tweetalig onderwijs gegeven. Daar kunnen de leerlingen later al leen maar profijt van hebben. Een slechte beheersing van een vreem de taal, zoals het Engels, kan in contacten met een 'native speaker' immers gemakkelijk tot misver standen leiden, vindt het Euro pees Platform in Alkmaar. Dat coördineerde de Talendag en is in het verleden al met een project 'Leerlingen onderwijzen leerlin gen' gestart. Het Zeldenrust-Steelant College haakte daar op in met 25 leerlin gen die les gaven op dertien basis scholen in onder meer Axel, Hulst en Terneuzen. Soepeitjes en in een uitgekiend tempo loodsen Loes en Marthe de 'En het is goed te merken wie er bijvoorbeeld naar Discovery Channel kijkt' groepen 7 en 8 door de les heen. Maar de dames hebben dan ook ervaring: eerder die ochtend hebben ze al voor de klas gestaan in Zandstraat. Een verschil was wel dat ze daar slechts zes leerlin gen tegenover zich hadden, terwijl er dat in Hoek zevenentwintig zijn. Het onderwerp is Halloween. Dat komt van AU Hallows Eve, de avond voor wat wij kennen als Al lerheiligen. Maar de gewoonten en ■M JM Ook een Engels gesproken les konden basisscholieren goed volgen. Bezoekers kunnen naar Morres uitwijken om overlast te beperken. door Harold de Puysseleijr HULST - De organisatie van het jump- en hardstyle-muziekevene- ment Xplode heeft aanvullende parkeergelegenheid geregeld om eventuele overlast van bewoners van de wijk Hulst Zuid zoveel mo gelijk te beperken. De organisatie mag van Morres Wonen het onverharde parkeerter rein gebruiken dat op loopafstand ligt van de loods aan de Industrie weg ligt waar het evenement ge houden wordt. Het muziekevenement, dat op vrij dag 19 oktober gehouden wordt, valt uiteen in twee delen. Van 18.00 tot 21.00 uur is de Megajump voor de jongste jeugd. Daarna kun nen jongeren van zestien jaar en ouder van 22.00 tot 3.00 terecht. Bekendste naam in de lineup van Xplode is die van dj Darkraver. Daarnaast is de Franse dj Lobo- tomy Inc. gecontracteerd ter ver vanging van dj Greg C., die na wij ziging van de datum van Xplode af moest zeggen. Daarnaast is nog een extra act vastgelegd in de per soon van Manu Kenton. Ook hij is een dj die afkomstig is uit Frank rijk. De werkzaamheden om de loods om te toveren in muziektempel zijn volgens organisator Patrick Roelands in volle gang. Mensen die al kaarten hadden voor Xplode in Den Dullaert, het oude adres, kunnen die als toegangsbewijs ge bruiken. Nieuwe kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar op de adressen die op www.xplode.nl te rug te vinden zijn. Lesfeitjes Tweetalig onderwijs vindt plaats op het Zeldenrust- Steelant College in Terneuzen sinds het schooljaar 2005- 2006. De leerlingen die er mee zijn begonnen zitten nu in 3vwo. Van de 1200 leerlingen op het college nemen er momenteel 88 leerlingen deel aan het tweetalig onderwijs: 36 in het eerste, 27 in het tweede en 24 in het derde leerjaar VWO. De vakken wiskynde, aardrijks kunde, geschiedenis, econo mie, biologie, gymnastiek en te kenen krijgen ze voor 50 pro cent in het Engels. Wekelijks krijgen ze één uur Engels extra. - De 25 leerlingen die zelf een dagje les gaven op de basis scholen, deden dat op vrijwilli ge basis. Veelal gaven ze les op scholen waar ze zelf vroeger op hadden gezeten. gebruiken die daar in de Verenigde Staten, Canada of Groot-Brittan- nië bij horen, maken de laatste ja ren nadrukkelijk deel uit van onze import-cultuur, net zoals bijvoor beeld Valentijnsdag. Pompoenen, heksen en monsters passen in het thema. Leuk, een beetje eng, maar spannend genoeg om de aandacht vast te houden. De Kompassers moeten er allerlei Engelse woorden bij leren, al ken den ze die ook voor een deel al. Ze krijgen immers al vanaf groep 7 een half uurtje Engels per week. „En het is goed te merken wie bij voorbeeld vaak naar Discovery Channel of Animal Planet kijkt", merkte hun vaste leerkracht Ada Dieleman op. Na het tekenen van een van de symbolen die bij Halloween ho ren, wordt een spel gespeeld. Een korte competitie tussen beide groe pen eindigt gelijk, terwijl en pas sant woorden als cat, black, of four-leaf clover worden geleerd ('kat', 'zwart' en 'klavertje vier'). Engels is het voertuig van de tijd geest. Het belang als handels- of carrièretaai neemt nog steeds toe. AARDENBURC - Dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen collecteert vol gende week, rond Dierendag, in de hele regio voor de eigen afde ling. Voorzitter Anneke Eefting waarschuwt gulle gevers voor nep-collectanten. „We hebben de laatste jaren vaker te maken gehad met mensen die zich uitgeven voor dierenbescher- mers, maar waarschijnlijk voor zichzelf collecteren. Onze collec tanten hebben een legitimatiebe- wijsje en een bus met het groene logo van een dierenpoot in een mensenhand." Eefting voegt er aan toe dat de Zeeuws-Vlaamse dierenbescherming het geld hard nodig heeft. Ze krijgt geen geld van de landelijke Nederlandse Stichting tot Bescherming van Die ren en heeft in tegenstelling tot die stichting geen miljoenenreser ve. „We teren al een paar jaar in op onze bescheiden spaarrekening om zwerfkatten te verzorgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50