Binnenland 'PvdA houdt de rug recht' Balkenende probeert commotie te sussen tussen PvdA en CDA 'Vieze man' hoeft cel niet in Code voor militairen op missie over meedelen van informatie 4 Vrijdag 28 september 2007 PZC Premier wil discussie over ontslagrecht niet voeren in media. den haag - Premier Jan Peter Bal kenende heeft gisteren vanuit New York geprobeerd de commo tie te sussen die is ontstaan tussen CDA en PvdA over een soepeler ontslagrecht. De premier, die een VN-klimaatconferentie bijwoont, noemde het ontslagrecht 'een ge weldig gevoelig onderwerp dat in samenhang moet worden bezien'. Volgens hem moet de discussie niet in de media, maar in het kabi net gevoerd worden. CDA-minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) werkt ondertus sen door aan zijn plannen om het ontslagrecht te vereenvoudigen. De bewindsman wees er gisteren Minister-president Balkenende heeft gisteren geprobeerd de commotie te sussen die is ont staan tussen CDA en PvdA over een soepeler ontslagrecht. op dat de PvdA, die dreigt met een kabinetscrisis als de plannen door gaan, óók getekend heeft voor de kabinetsdoelstelling om meer men sen aan het werk te helpen. Daar voor is hervorming van het ontslagrecht volgens hem van es sentieel belang. Donner gaf wel aan dat hij overleg heeft met de Pv dA, maar hij ontkende dat er spra ke was van crisisberaad. Ook sprak hij tegen dat PvdA-vicepremier Wouter Bos afgelopen vrijdag in de ministerraad heeft gedreigd met het opstappen van de sociaal democratische bewindslieden als de plannen doorgaan. De PvdA-fractie noemt het voor stel dat Donner deze zomer aan werkgevers en vakbonden heeft voorgelegd, al enige tijd onaan- vaardvaar. Door ontslagvergoedin gen wettelijk vast te leggen wil de minister regelen dat werkgevers voortaan personeel zonder toets vooraf door de rechter kunnen ontslaan. Volgens de PvdA tast dit de rechtsbescherming van werkne mers te veel aan. Van der Knaap wil uitlekken gevoelige gegevens voorkomen. den haag - Staatssecretaris Cees van der Knaap van Defensie werkt aan een code die voorschrijft wat naar het buitenland uitgezonden militairen wel en niet met het thuisfront mogen delen. Dat moet voorkomen dat zij operationeel ge voelige informatie prijsgeven en fa milie onnodig ongerust maken. Van der Knaap maakt zich er zor gen over dat militairen hun erva ringen en emoties in bijvoorbeeld Uruzgan per e-mail en internet meer delen met familie en vrien den dan met collega's ter plaatse. „Dat kan nadelig zijn voor de groepscohesie", zei hij gistermid dag in Den Haag tijdens een bij eenkomst van de stichting Protes tants Interkerkelijk Thuisfront. Het prijsgeven van informatie kan volgens hem bovendien daadwer kelijk gevaar opleveren. IM«n straaten Fractievoorzitter Tichelaar ontkent akkoord met CDA. door Wierd Duk DEN haag - Het zijn lastige dagen voor PvdA-fractievoorzitter Jac ques Tichelaar. Critici vinden dat de partij 'kiezersbedrog' heeft ge pleegd, door af te zien van een re ferendum over het nieuwe Europe se verdrag. Als tegenprestatie zou den de sociaaldemocraten met coa litiepartner CDA een ander heikel punt hebben uitgeruild: de versoe peling van het ontslagrecht. Vol gens Tichelaar (54) is de werkelijk heid een stuk genuanceerder. Is dat zo? „In alle duidelijkheid: er is geen ak koord gesloten." Waarom beweert uw fractiegenoot Diederik Samsom dat wel? „Waar Diederik op doelt, is dit: na dat het besluit was genomen af te zien van een referendum over het Europees verdrag, zeiden de vier, vijf mensen in de fractie die daar moeite mee hadden 'we houden nu toch wél vast aan het fractie standpunt over het ontslagrecht?' Zij spraken vanuit hun gevoel. Er is geen sprake van dat wij hebben gezegd: wij verwerpen het referen dum als het CDA de versoepeling van het ontslagrecht laat vallen. Die koppeling is nooit gemaakt. Ons standpunt over het ontslag recht is bekend. Wij vinden één belangrijk punt in de plannen van minister Donner onacceptabel en dat is de aantasting van de rechts bescherming van de werknemers. Maar er zitten ook goede punten in zijn voorstellen, zoals de na druk op scholing en de bescher ming van flexwerkers." Er zou sprake zijn van een crisis in de coalitie. Minister Donner (CDA) die boos zou zijn wegens de halsstar righeid van de PvdA over het ontsla grecht, heeft de afgelopen dagen ge sproken met uw vicefractievoorzitter Mariëtte Hamer. Crisisberaad? „Beraad, ja, crisis, nee. Het is goed dat er een uitwisseling is tussen de minister en onze woordvoerster. Zodat Donner weet hoe zwaar dit ligt bij ons. Maar dan lees ik weer in de kranten dat het hoogst uit zonderlijk zou zijn dat een minis ter langskomt bij de fractie van de coalitiepartner. Dat is zo'n onzin." Dus rolt er een compromis over de rechtsbescherming uit de bus? „Nee, dit moet heel duidelijk zijn, want dit raakt mij echt. Er komt géén compromis over de rechtsbe scherming. Het is een groot goed in het arbeidsrecht dat de rechter een oordeel uitspreekt wanneer werkgever en werknemer het niet met elkaar eens kunnen worden over een ontslag. Die rechterlijke toets, daar zullen wij hoe dan ook aan vasthouden. Daar kan men ons op afrekenen. Ik wil niet heb ben dat mensen op volstrekt onei genlijke gronden, zoals bijvoor beeld zwangerschap, aan de kant worden gezet." 'Dit moet duidelijk zijn: er komt géén compromis over de rechtsbescherming' Hoe reageert u persoonlijk op de kri tiek dat de PvdA in veel kwesties draait? „Beeldvorming is moeilijk tegen te gaan. Onze keuze tegen een refe rendum hebben we zuiver op in houdelijke gronden gemaakt. Er ligt een conceptverdrag waar alle grondwettelijke aspecten, zoals de vlag, het Europese volkslied, de su perstaat, uit zijn. Zelfs de SP er kent dit. Dus is er geen reden voor een referendum. De PvdA moet ge woon de rug recht houden, dat is de juiste weg." pagina 10: coalitie schaadt aanzien politiek CsfrftN WE SCHEIPEX'AÏAAM WE S<rHE.ipe>j Verdachte rook niet aan tampons, maar wilde tussen zakken liggen. door Chris Klomp GRONINGEN - Ineens was hij tot over de landsgrenzen nieuws. Een 'vieze man' die studentes in Gro ningen lastigviel door hun vuilnis zakken op te eisen en er tampons uit te stelen. Hij werd gisteren ver oordeeld tot drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf 'voor het stelselmatig inbreuk maken op de persoonlijke levenssfeer van ande ren'. De nu 41-jarige man eiste jaren lang op zondag vuilniszakken op door bij studentenhuizen aan te bellen of briefjes te bezorgen. Stu dentes begonnen zich onbehaag lijk te voelen toen in de media ver halen verschenen over de ver meende seksuele voorkeur van de man voor gebruikt maandver band. Tijdens de rechtszaak bleek al snel dat de geruchten over een mania kale tamponsnuffelaar niet klop pen. Zowel de rechter als de offi cier van justitie distantieerde zich Hij werd als baby door zijn moeder verlaten en voelde zich bij het vuilnis gezet van deze omschrijving. De man opende de vuilniszakken niet, maar ging ertussen liggen. Hij werd als baby door zijn moeder verlaten en voelde zich naar eigen zeggen 'bij het vuilnis gezet'. Daar om had hij de behoefte tussen het vuilnis te leven. Zijn advocaat gaf in haar pleidooi de media de schuld. Door de opge klopte geruchten over een seksu ele perversie zouden de studentes bang zijn geworden en aangifte hebben gedaan. De rechter ging niet mee in dit betoog en stelt vast dat de man door zijn gedrag mede verantwoordelijk is voor de ontsta ne geruchten. Hij heeft de persoon lijke levenssfeer van de studentes aangetast. Zo dacht één van de slachtoffers steeds goed na over wat ze weggooide, omdat ze niet wilde dat de man alles van haar Tichelaar vindt de keuze om tegen een referendum te stemmen geen kiezersbedrog. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4