PZC Groot theater Middelburg is te duur Klimaatinstallatie aangepast voor kunst 25 36 Van Biggekerke naar Afghanistan Gemeente mag gegevens over stadskantoor nog geheim houden Vervoer Scholieren met fluorescerend hesje goed zichtbaar Kabeljauwstand in Noordzee lijkt zich te herstellen Tip? redwalch@pzc.nl Vrijdag 28 september 2007 Gemeente komt nog drieënhalf miljoen euro tekort op budget. door Nadia Berkeider MIDDELBURG - Als Middelburg een groot theater wil, moet nog even worden doorgespaard. Uit bereke ningen blijkt dat het beschikbare bedrag van 22,4 miljoen euro niet toereikend is om een theater te bouwen met een grote zaal met ne genhonderd stoelen én een kleine zaal. De gemeente komt nog bijna 3,5 miljoen euro tekort. Een commissie van theaterdeskun digen adviseert wel om zo'n thea ter te bouwen. Dat is volgens hen nodig als Middelburg zich met het theateraanbod wil onderscheiden van de andere theaters in Zeeland. Een grote zaal biedt plaats voor po pulaire voorstellingen die nu nog niet in Zeeland te zien zijn, zoals musicals of operette. In de kleine zaal kan meer experimenteel thea ter worden geprogrammeerd. Bij de berekening van de kosten is een aantal zaken nog buiten be schouwing gelaten. De kosten voor een parkeerterrein zijn niet meegerekend, net zomin als de kosten voor een mogelijke oefen ruimte voor amateurgezelschap pen en de bouw van congreszalen. Bovendien is nu gerekend met een restaurant dat zich alleen richt op theaterpubliek. Een restaurant dat ook overdag open is, brengt nog extra kosten met zich mee. Andere opties voor nieuwbouw Middelburg heeft niet genoeg in kas om een theater te bouwen dat écht een aanvulling is op de bestaande theaters in Zeeland. Er is bijna 3,5 miljoen te kort. zijn wél binnen het budget te bou wen, maar voldoen niet aan de eis dat het theater een aanvulling moet zijn op de bestaande thea ters in Zeeland. Het gaat om thea ters met alleen amusement voor een lokale doelgroep, met het aan bod dat nu ook in de schouwburg te zien is, eventueel aangevuld met grote producties of een thea ter waar alleen experimentele pro ducties te zien zijn. Een theater waar zowel het huidi ge aanbod als experimentele pro ducties te zien zijn, voldoet wél aan die eis en is ook te bouwen van het bedrag dat beschikbaar is. Nadeel is dat zo'n theater bedui dend minder bezoekers trekt, tus sen de twintig- en vijfenveertigdui zend minder dan een theater met alles erop en eraan. Bovendien zijn de jaarlijkse kosten toch ook hoger dan het bedrag waarmee re kening is gehouden. In het coalitieakkoord hebben PvdA, CDA, WD en SGP vorig jaar afgesproken dat jaarlijks één derde van het geld dat over is, gere serveerd wordt voor het theater. Omdat de gemeente er vanuit ging dat ruim 22 miljoen euro voldoen de zou zijn, is ervoor gekozen om die afspraak volgend jaar los te la ten. Daarom is er voor de bouw - die in 2011 zou moeten beginnen - nog twee jaar over om extra geld bijeen te sprokkelen. De huidige schouwburg aan het Molenwater wordt op dit moment verbouwd en gaat op 7 november weer open. De schouwburg kan dan volgens de gemeente nog tien jaar mee. Volgende week woens dag discussieert de raadscommis sie maatschappelijke zaken over het advies van de experts en de kosten voor het theater. BIGGEKERKE - Via het lesprogramma KidsXL staan basis schoolleerlingen van De Schute uit Biggekerke komend jaar met videobeelden, brieven en foto's in contact met schoolkinderen in Afghanistan. Gisteren hebben Anna, Carmen, Thomas en Finn (vlnr) een deel van een zelfge maakt kunstwerk ingepakt. Dat wordt met kunstwer ken van andere scholen samengevoegd tot één geheel. Ook schrijven leerlingen van groep 7/8 brieven naar leeftijdgenoten. KidsXL is een initiatief van Stichting Wilde Ganzen en Stichting Kidsrights. Vanaf december zendt de KRO het televisieprogramma KidsXL uit. Ook op De Schute is daarvoor gefilmd. foto Ruben Oreel Het stadhuis in Veere schaft luchtbevochtigers en UV-wering aan. door Forra de Jong veere - Om het cultureel erfgoed in het stadhuis van Veere mooi te houden, wordt de klimaatinstalla tie aangepast. De raadzaal en de vierschaar krijgen decentrale lucht- bevochtiging. Daardoor blijven de temperatuur en de luchtvochtig heid zo constant mogelijk. De andere ruimten worden ver warmd met centrale verwarming en krijgen nieuwe regelapparatuur. Ook wordt er UV-werend voorzet- glas geplaatst, zodat het binnenval lende dag- en zonlicht de schilde rijen niet beschadigt. De aanpassin gen worden gelijktijdig met de ver vanging van de verwarmingstoe stellen uitgevoerd. De centrale ver warming in het stadhuis is name lijk versleten. De aanlegkosten kosten circa 20.000 euro. Het energieverbruik zal door de aanpassingen wel met dertig procent stijgen, wat neer komt op 2946 euro per jaar. De kosten van het vervangen van de cv-ketels en het aanpassen van de regelapparatuur worden betaald uit het onderhoudsbudget. Voor de klimaat- en luchtbeheersing in het stadhuis is in de begroting 2008 genoeg geld opgenomen. Raad van State geeft Middelburg gevraagde uitstel. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Middel burg hoeft dit jaar de gegevens over de aanbesteding van het stads kantoor niet openbaar te maken. Dit volgt uit een voorlopige voor ziening van de Raad van State (RvS). Advocatenkantoor AKD Prinsen van Wijmen had op de openbaarmaking aangedrongen. Volgens de RvS kan het advocaten kantoor wachten op de uitspraak in de bodemprocedure die in de loop van- volgend jaar bekend wordt. Voor Middelburg is daar mee voorlopig de druk van de ke tel om met de documenten voor de dag te komen. De gegevens die het advocatenkantoor wil zien, hebben te maken met het aanbe stedingsdebacle. Het gemeentebe stuur maakte een fout door het stadskantoorproject niet Europees aan te besteden. Een klacht daar over werd door de Europese Com missie geseponeerd. De rechtbank in Middelburg be paalde in juni dat de gemeente een aantal documenten openbaar moet maken. Middelburg ging te gen deze uitspraak in hoger be roep. Omdat de bodemzaak pas volgend jaar dient, wilde Middelburg een voorlopige voorziening. De Raad van State verleende de gemeente het gevraagde uitstel. ifSE Tip? redactie@pzc.nl Die Zierikzeeënaar heeft een dui delijke mening over het open baar vervoer. Grote omwegen, te duur en altijd te laat. Nee, geef hem de auto maar. Woensdagavond snort hij na een avondje biljarten in Goes huis waarts. jammer: Zeelandbrug af gesloten. Dat betekent omrijden via de Oosterscheldekering. Las tig: Op Schouwen is de N59 dicht. Dat betekent omrijden over de Delingsdijk. De volgende ochtend, op weg naar zijn werk is hij nog pissig over deze zinloos gemaakte kilometers. Zo boos, dat hij het gaspedaal stevig in drukt. Sinds die lichtflits in zijn achteruitkijkspiegel vindt hij de bus ineens zo gek nog niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45