de oren in de schulden g1 SPAREN MET EEN EXTRA HOGE RENTE VAN 4,5% Leen en huiver Elkaar ontmoeten Wie kan bij een kredietbank aankloppen en waarvoor? Drie kredietbanken actief in Zeeland door gebrek aan samenwerking nn' Draaiboeken rampenbestrijding do UJJ kerncentrales eindelijk actueel sluit direct af op www.abnamro.nl/sparen PZC Vrijdag 28 september 2007 3 Tijdens het Oranje Fonds Ontmoetingsweekend op 29 en 30 september houden organisa ties bij u in de buurt Open Huis. Kijk voor alle activiteiten op www.ontmoetingsweekend.nl. Oranje Fonds Een kredietbank verstrekt geen lening voor een nieu we auto. Daarvoor zijn com merciële kredietverleners. Te vaak laten mensen die toch al kwets baar zijn zich verleiden door ron kende reclames. Wat doen kredietbanken wel? Persoonlijke lening: Mensen die geen lening los krijgen bij een commerciële bank, kunnen wel een krediet aanvragen. Bijvoor beeld voor de aanschaf van een wasmachine. Het geleende bedrag en de rente moet binnen drie jaar worden terugbetaald. Schuldbemiddeling en -hulpver lening: De kredietbank bemiddelt tussen schuldeisers en degene die in de schulden zit. Dit hoeven geen mensen met een uitkering te zijn. Bij de Kredietbank Walche ren variëren schulden van vijfdui zend euro tot een ton. De Krediet bank eist dat zo veel mogelijk geld wordt terugbetaald. Maar van een kale kip valt niet te plukken. Dus doen schuldeisers soms water bij de wijn. Wettelijk traject: Het laatste red middel. De rechter verklaart ie mand failliet. Daarna neemt de Kredietbank alle touwtjes stevig in handen. Post en salaris gaan voortaan via de Kredietbank. Alles van waarde wordt uit huis ge haald. Binnen drie jaar moeten al le schulden zijn afbetaald. De wet schrijft voor dat elke gemeente schuldhulpverle ning moet aanbieden. In Zeeland gaan de gemeenten op Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en in de Oosterschelderegio daar verschillend mee om, dit tot erger nis van directeur K. van Beveren van Kredietbank Walcheren. „Steeds meer mensen komen in de financiële problemen. Het kost steeds meer geld om die mensen te helpen. Samen sta je sterker, maar daarvoor is onder gemeen ten geen draagvlak." In Zeeland zijn drie gemeentelijke kredietbanken actief: Kredietbank Walcheren, Kredietbank Goes en Kredietbank Breda. Breda 'regelt' Schouwen-Duiveland en Walche ren 'regelt' Zeeuws-Vlaanderen. De adressen zijn: Kredietbank Walcheren Kredietbank Walcheren, Dokter Gallandatstraat 1, Vlissingen; 0118-422460. www.kredietbankwalcheren.nl Kredietbank Goes Stadskantoor, M.A. de Ruijterlaan 2, Goes. De bank is ondergebracht bij de afdeling Sociale Zaken. Meer informatie: 0113-249657 en www.goes.nl. Kredietbank Breda Stadskantoor. Claudius Prinsen laan 10, Breda; 076-5294300 en www.breda.nl. COMMENTAAR Autoreclames werden ooit aan banden gelegd, omdat zij veel te veel nadruk legden op onverantwoord hoge topsnelheden. Rookwaren dragen al weer jaren niet te negeren deprimerende zwarte waarschuwingen. Maar kredietverstrekkers mogen nog steeds heel veel. Zij schetsen hoe gemakkelijk het allemaal is. Grote bedragen voor lage maandlasten. Minder aandacht is er voor de onafzienbare looptijd en de altijd hoge rente, voor menig arme sloeber een financieel doodvonnis. In het wildste deel van deze wereld wordt de rente online bepaald door wat een gek wil geven. Daar opereert ook een bedrijf dat snel 100 euro beschikbaar stelt, maar daar na vijftien dagen wel 125 euro voor terug wil hebben. Effectieve rente op jaarbasis 600 procent. De gevolgen van dit soort praktijken zijn vaak rampzalig. Daarom moet de Autoriteit Financiële Markten ingrijpen. Zoals de verplichte keiharde teksten op rookwaren elke misleiding uitsluiten, zo zouden ook de reclames van de leningboeren ontkracht kunnen worden. Geld uitgeven is verslavend. Lenen gaat in een Jlits, schulden heb je jaren. Lenen kost geld. Leen met verstand, nooit zonder onderpand. Met dit soort teksten is de consument in elk geval maximaal gewaarschuwd. En wie echt in het nauw zit, kan altijd beter terecht bij de sociale kredietbanken. Fietsen naar Tbilisi GEOAGIE ZWARTE ZEE raj Tsalka Tbilisi TURKIJE HSi Frank en Eduard overnachtten in een pension, waar hen ook een ty pische maaltijd van de streek werd aangeboden. „Met heel veel wijn en wodka. Daar hebben we niet veel van gedronken, maar we heb ben wel ontzettend veel geproost: op de vriendschap, op Nederland, op Georgië; de mensen daar hef fen overal het glas op." door Marcel Modde KAPELLE - De Veiligheidsregio's Zeeland en Midden- en West-Bra bant hebben hun rampenbestrij dingsplannen voor de kerncentra les in Borssele en Doel (net over de grens in België) vernieuwd. De burgemeesters uit de betrokken ge bieden zetten gisteren in het ge meentehuis van Kapelle hun hand tekening onder de meer dan hon derd pagina's dikke draaiboeken. De vorige versies dateerden uit een periode dat er nog geen mo biele telefoons waren en 'de Wes- terscheldetunnel toekomstmuziek was, memoreerde de Borselse bur gemeester E. Gelok de noodzaak van een actualisatie. De nieuwe draaiboeken zijn volgens hem be duidend handzamer. In het plan wordt stap voor stap beschreven hoe te handelen wanneer er zich problemen voordoen rond de kern centrales. Ook is vastgelegd hoe de oefeningen van calamiteiten en de informatievoorziening naar bur gers moet verlopen. Het 'enige punt' dat aan Gelok blijft knagen is de verstrekking van jodiumpillen. Het ministerie van Volksgezondheid wil af van een centrale opslag en de distribu tie regelen via plaatselijke apothe ken. Dat iedereen ze dan ook in huis haalt, betwijfelt Gelok. In de beleidswijziging is bovendien be paald, dat de tabletten niet gelden voor mensen ouder dan veertig jaar, met uitzondering van zwange re vrouwen. „Waarom? Zijn daar medische gronden voor?" Via thuiszorg komen Lenny en haar vriend terecht bij de Kredietbank Walcheren. „Ons salaris werd een jaar lang ingenomen. foto Lex de Meester Met het 1 jaars Spaar Deposito van ABN AMRO ontvangt u maar liefst 4,5% rente. Uw inleg moet minimaal 500 Euro zijn. Dit aanbod is geldig 1/m 19 oktober 2007. Ga naar www.abnamro.nl/sparen voor de voorwaarden en om direct af te stuiten. Belten kan ook: 0900-0024 (lokaal tarief). Meer mogelijk makeri K ABN'AMRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3