Geen geld en tot over 'Daar heffen ze overal het Wazige blik De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 28 september 2007 PZC ■f MATTY VERKAMMAN Vorige week maakte ik u in deze hoek deelgenoot van mijn doodsangst in auto's. Ik heb me vaak afgevraagd waar deze neurose vandaan komt, maar nooit een ant woord op die vraag gevonden. Misschien, zo denk ik wel eens, heb ik te graag controle over van alles en nog wat en op de weg weet je het maar nooit. Sinds enige tijd vraag ik me ook af hoe mensen die betrokken zijn geweest bij een ongeluk met hun angst omgaan. Daar dacht ik aan toen we deze week met onze auto van het station Kruiningen-Yerseke wegreden. Bij de afslag naar Goes namen we de scherpe bocht, waar enkele maanden geleden een chauf feur met te weinig bloed in zijn alcohol dwars door het gras de snelweg opdonderde en zwaar in botsing kwam met een Mer cedes. Het was een klap van jewelste. God had blijkbaar een goede bui, want hij spaarde alle vijflevens. Onlangs diende deze zaak bij de politierechter. Dan kom je toch tot de conclusie dat de rechter er ook hier niet in de eerste plaats voor de slachtoffers is. Twee van de drie inzittenden worstelen ook nu nog met de fysieke en geestelijke gevolgen van de klap. En de drinkebroer? Die kwam er - mede omdat hij beroepschauffeur is - met een niet al te forse boete en een voorwaardelijke straf vanaf De rechter waste hem weliswaar de oren, maar zij hield zich vervolgens aan de strafmaat die geldt bij het in het geding zijnde promilla ge, dat stond voor een flink aantal achterover geslagen biertjes. Meneer mag weer rijden en de slachtoffers moeten verder maar zien hoe opnieuw in balans te geraken. De zatte rijder had zelfs nog even de brutaliteit te verklaren dat de door hem vol geraakte wagen 'zeker 160 reed'. Ondanks zijn wazige blik wist hij dat zeker. Zelfs nadat politieonderzoek anders had uit gewezen. De slachtoffers moeten het verder maar zien te redden COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) *all<roon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend- een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens In het colofon tiêfi u nadere informatie Het aantal mensen dat hulp zoekt bij schulden stijgt jaarlijks met twaalf procent. Kredietbanken starten een campagne tegen de wildgroei van leningen. door Jeffrey Kutterink Hoe gaat dat. Je bent ne gentien, wordt verliefd op een goed uitziende jonge knul en de vlin ders gieren door de buik. Dat hij graag gokt, schulden heeft en houdt van mooie en dure auto's neem je voor lief. Ach, ieder huis heeft toch zijn kruis? „Ik nam een lening van vijfduizend gulden om zijn schulden te betalen. Dat was het begin van de ellende." Lenny (29) en haar vriend gaan in die tijd veel uit. „Ik was toen ne gentien. Elk weekend gingen we stappen. Liefst in Rotterdam. Dus vaak reden we vanuit Middelburg op en neer. Tja, je verdient allebei geld, dus het kan toch, denk je dan." Maar het geld raakt al snel op. „We kwamen niet uit met de le ning. Dus leenden we geld van fa milie, en vrienden. Daar schaam je je voor. Ie wilt niet dat ze denken dat je in de financiële problemen zit. Daarom wilden we bij hen niet lang schulden hebben. Zodra we weer geld hadden, losten we eerst die leningen af" Ondertussen stapelen de rekenin gen zich op: huur, gas en licht en verzekeringen. Om uit de vicieuze cirkel te komen sluiten ze een tweede lening af. „Met die tweede lening wilden we tegelijkertijd de eerste aflossen." De bank verstrekt het gevraagde krediet van 12.500 gulden zonder probleem. „Al onze goede bedoe lingen ten spijt, we losten die eer ste lening niet af De schuld liep verder op tot 17.500 gulden." De post durft Lenny niet meer open te maken en verdwijnt in een la. „Ik nam 's avonds alle zot gen mee naar bed, sliep nauwelijks en stond er 's ochtends weer mee op. Die last werd zo zwaar dat ik huilend naar papa en mama ben gelopen." Via thuiszorg komen Lenny en haar vriend terecht bij de Krediet bank Walcheren. „Ons salaris werd een jaar lang ingenomen. Van de kredietbank kregen we weekgeld. Alle achterstallige beta lingen zijn in dat jaar afgelost. De twee leningen bleven grotendeels staan. Maar met onze beider sala rissen moest het geen probleem zijn om ze af te lossen." Een jaar lang gaat het goed. Maar het gokken, de mooie auto's en het uitgaan blijven voor Lenny's vriend aantrekkelijk. „We leefden boven onze stand. En, naïef als ik was, durfde ik niet tegen de wen sen van mijn vriend in te gaan. Een mooie auto kost veel geld, denk aan spoilers en uitlaten." En weer stapelen rekeningen zich op. „Ik maakte de post niet meer open en stopte alles weer in een Lenen terwijl je al schulden hebt, het is eenvoudig, foto Roland de Bruin/CPD la. Want ik dacht: dat is toch weer, een aanmaning. We zaten tot over onze oren in de shit." En weer staat ze met de zorgen over de schulden op en gaat ermee naar bed. „Voor de tweede keer kwam ik er niet meer uit en belde opnieuw mijn ouders. Die waren meer verdrietig dan boos. Ik heb heel veel steun van ze gehad." Ze slikt. „Samen met mijn moedet hebben we die la geopend, de post uitgesorteerd en de schuldeisers opgebeld om te zien of er nog wat te regelen was." Opnieuw meldt ze zich bij de kre dietbank. In de tussentijd loopt haar relatie op de klippen. „Hij had een vermelding bij het Bureau Krediet Registratie. Dus al le schulden stonden op mijn naam." Inmiddels zijn die opgelopen naar 22.000 euro. Er rest nog maar een ding: failliet laten verklaren. „Dan staat je naam in een advertentie in de krant. Heel erg. Want mensen vroegen mijn ouders of dat familie was. Ze konden niet anders zeg gen: 'Ja dat is onze dochter.' Ik kon er niets meer aan veranderen. Het enige dat ik kon doen was het hoofd recht houden en hard wer ken om alle problemen op te los sen." De rechter sprak haar tijdens de zitting vermanend toe. „Op een manier van: beetje erg dom meis je." De rechter verklaart haar fail liet. „Alles wordt je dan uit han den genomen. De post, je salaris, alles gaat naar de kredietbank. Ver der moet je fulltime werken, maar dat vond ik niet erg. Werken is goed voor je. ik kreeg elke week ze ventig euro om samen met mijn zoontje van te leven. De krediet bank opent alle post en regelt alle administratie. Uiteraard mag je dan geen schulden meer maken. Hoe erg het ook klinkt, voor mij viel er een last van mijn schou ders. Ik was mijn zorgen kwijt en kon werken aan de oplossing. Na een jaar is de postblokkade op geheven. „ik werd langzaam weer baas in eigen huis." Voor Lenny is 4 juli 2007 een dag om nooit meer te vergeten. „Na tien jaar uit de ellende. Geen schul den meer. Of ik ervan heb ge leerd? Absoluut. Mijn leven is radi caal veranderd." Inmiddels heeft ze een nieuwe re latie. Lachend: „Je verzint het niet, maar hij is financieel adviseur." Wereldfietser Frank van Rijn doet dezer dagen Georgië aan, het land van president Saakasjvili en zijn vrouw Sandra Roelofs. Vader Eduard uit Terneuzen fietst mee. Afgezien van samen fietsen heb ben de twee Nederlanders in Geor gië ook af en toe tijd voor iets an ders. Zo had Eduard Roelofs op de eerste avond van het gezamenlijke fietsavontuur een avondje naar de opera gepland. Dat bleek een schot in de roos: „Frank is een groot liefhebber van opera en klas sieke muziek." Eduard was nog wel even be nieuwd welke outfit wereldfietser Frank van Rijn zou aantrekken, aangezien die tijdens zijn fietstoch ten genoegen neemt met oude en voornamelijk praktische kledij, „ik heb erg gelachen, want hij had een t-shirt aangetrokken met de tekst 'ga toch fietsen'. Hoewel de Geor- giërs dat niet konden lezen, trok ken we toch veel bekijks in de schouwburg." Natuurlijk werd er de volgende dag weer gefietst. „Alhoewel, het eerste stukje hebben we met de au to gedaan, omdat we anders niet op tijd op ons volgende logeer adres zouden aankomen. Een stuk van de route niet fietsen is voor Frank een doodzonde, dus heb ik beloofd dat we dat overdoen op de fiets, nadat we in de hoofdstad Tblisi zijn geweest." De tweede dag fietsen voerde door bergachtig gebied, met mooie ver gezichten, kronkelende paadjes en oude kerkjes. De route eindigde in Gudauri. „Dat is hét ski-gebied van Georgië", vertelt Eduard. „We 'Een stuk van de route niet fietsen is voor Frank een doodzonde' zijn ontvangen in het luxueuze staatshotel daar. Dat was nog wel dicht, omdat het seizoen nog niet is aangebroken, maar we konden daar douchen en een duik nemen in het zwembad."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2