Familie El PZC Vrijdag 28 september 2007 21 uitgereikt, krijgen docenten tips hoe ze verborgen stotteraars kunnen herkennen. Een kind dat veel stopwoordjes gebruikt, steeds opnieuw begint met een zin of extra bewegingen maakt bij het spreken (met de kaak trekken, ogen knipperen), kan ei genlijk gewoon een stotteraar zijn. Is zo'n kind zwijgzaam en geeft het nauwelijks antwoord op vragen, dan hoeft dat niet per se een motivatieprobleem te zijn, maar kan het ook angst zijn om te gaan haperen. Als stotteraar maak je het jezelf een stuk makkelijker door voor al niet te moeilijk te doen over je probleem. De Dood: „Door direct te benoemen dat je stottert, breek je het ijs. Maar ook de andere partij kan er over beginnen, zodat de druk bij de stotte raar wegvalt." Dat je de zin van een stotteraar nooit mag aanvullen, is volgens De Dood niet helemaal waar. „In een gesprek met een vloeien de prater vul je elkaar ook aan. Het belangrijkste is dat je ook dit aspect gewoon blootlegt. Eerst vragen dus. Sommige stotte raars zullen aangeven dat ze het zelf willen doen, anderen zijn blij dat ze van dat rotwoord af zijn." Lachen, ook zoiets. „Als gestotter er echt grappig uitziet, waar om mag je dan niet lachen? In de therapie laat ik de stotteraars op video naar zichzelf kijken. Dan grinniken ze om het rare ge zicht dat ze trekken of de vreemde geluiden die ze maken. Ik leg de stotteraars uit dat het misschien niet leuk voelt als er ge lachen wordt, maar dat je er best begrip voor kunt hebben. Ie mand vertelde mij eens dat-ie op pingpingpingping-pong zat. Dan moet ik lachen. Maar leg wel uit waarom je lacht. Dat het is omdat het er lollig uitziet of klinkt, of dat het meer grinni ken uit onzekerheid is. Omdat je je ongemakkelijk voelt. Maak in elk geval duidelijk dat je iemand niet aan het uitlachen bent." Het stottercentrum Zeeland kan belangstellenden helpen met informa tie en materiaal. Het centrum is op het internet te vinden op www.stottercentrumzeeland.nl. Op de deze week geopende website www.sttrz.nl kunnen stotterende jongeren met elkaar chatten. Afke van der Tooien: „Hoe meer tijd, hoe moeilijker het afscheid wordt." keer als ik daar binnen zou ko men, iets dramatisch zou meema ken. Dat hou je niet vol. Maar on derschat niet de sfeer die in een hospice hangt. Zodra je binnen stapt, weet je dat er mensen liggen die aan het doodgaan zijn. Dat is al drama genoeg." Het werd Van der Tooien na een halfjaar zelfs te veel. Ze moest afstand nemen van wat ze toen de 'sterffabriek' ging noemen. „Ik kreeg weerzin erheen te gaan, om weer iemand te leren kennen die binnen weken dood zou gaan. Je loopt steeds op je tenen, moet voortdurend aanvoelen wat je wel en niet tegen iemand kunt zeg gen." Uiteindelijk ging Van der Tooien terug en na een tijdje wende het weer. Ze zag zoveel mensen balan ceren op hun laatste drempel, dat ze het nu bijna arrogant vindt nog een punt te maken van haar eigen sterfelijkheid. „Ik zal nog wel bang zijn als het zover is, maar het is wel minder. Het blijft een krank zinnige gedachte dat alles wat je in je koppie hebt, met al je herinne ringen, er opeens niet meer is. Maar het blijkt toch de normale gang van zaken te zijn." Wat blijft is de angst voor de ma nier waarop je de poort doormoet. Toen ze in het hospice begon, had Van der Tooien nog een melancho- lisch-romantisch beeld van die laat ste dagen. Overdag tijd voor boe ken en 's avonds mooie muziek. Maar bewoner Leopold zei: 'Er komt een tijd dat alle muziek wan klank wordt'. Susanna kon totaal niet meer bewegen, haar lichaam zwol op en ze kon niet meer zin gen. Bestaat er wel een ideale ma nier om dood te gaan? „Ik had laatst een droom. Ik zou standrechtelijk worden geëxecu teerd, de lopen waren al op me ge richt. Toen kwam er iemand langs met een fruitmand, dat was de eer ste vertraging. Daarna verscheen er iemand die zich afvroeg of ik niet thuis kleren moest halen voor in de kist. Door al die vertragingen werd het zwaarder. Als je meer tijd hebt de dood voor te bereiden, wordt het afscheid misschien juist wel moeilijker." Laatste Huis. Afke van der Tooien. 19,90 euro. Uitgeverij Contact. 'Ruis' helpt onrustige leerlingen concentreren 'Ruis' op de achtergrond helpt kin deren met adhd of concentratie stoornissen om zich te concentre ren op school. Kinderen die zich goed kunnen concentreren, preste ren juist beter als het stil is. Dat concluderen wetenschappers van de Universiteit van Stockholm. Aan een test deden 42 kinderen mee tussen de 9 en 13, waarvan de helft met adhd. De kinderen met adhd konden zinnetjes beter ont houden als ze tegelijkertijd 'ruis' hoorden, het geluid van een radio die tussen twee stations staat afge stemd. (Psychological Review) Vrouwen rijden beter na een videospelletje Onderzoekers van de Universiteit van Toronto hebben ontdekt dat verschillen tussen mannen en vrouwen bij taken waar je ruimte lijk inzicht voor nodig hebt, ver minderen als ze een videospelletje spelen. Mogelijk helpen games om beter te worden in kaartlezen, au torijden of wiskunde. „Vrouwen zijn gemiddeld minder goed in het razendsnel switchen van onder werp", aldus onderzoeker J. Feng. „Na een game verbetert dat aan zienlijk en dat houdt maanden stand." (Psychological Science) Winterdepressie komt door tekort serotonine Bij mensen die lijden aan een win terdepressie (sombere gevoelens en eetstoornissen tijdens de win termaanden) wordt tijdens de de pressieve periode het 'stemmings hormoon' serotonine sneller uit de hersenen afgevoerd dan bij mensen zonder een depressie. Na behandeling van de winterdepres sie (met lichttherapie of medicij nen) en tijdens de zomerperiode is de afvoer van serotomine in de hersenen weer normaal. Dit schrijft M. Wileit in het vakblad Neuropsychopharmacology. Virus mogelijk oorzaak chronische moeheid Mogelijk speelt bij een deel van de mensen die lijden aan het chro nisch vermoeidheidssyndroom een langdurige infectie van de maag met enterovirussen een rol bij hun ziekte. Bij 80 procent van de mensen met het chronisch ver moeidheidssyndroom vond J. Chia (Enteroviral Medical Re search, Lomita) deze virussen in de maag. Van de onderzochte ge zonde personen droeg slechts 20 procent deze virussen, meldt Chia in het vakblad Journal of Clinical Pathology. Depressie vergroot kans op tweede hartinfarct Bij mensen die na een hartinfarct depressief worden, is een succes volle behandeling van hun depres sie niet alleen gunstig voor hun geestelijk welbevinden, maar ook voor hun lichamelijke toestand. Zij hebben vier- tot vijfmaal min der kans om op korte termijn op nieuw (ernstige) hartklachten te krijgen dan patiënten bij wie het niet lukt de depressie te bestrij den. Dit constateert P. de Jonge (UMC Groningen) in het vakblad American Journal of Psychiatry na onderzoek onder 168 patiënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21