Liever te veel pensioen dan te weinig 1 PZC Vrijdag 28 september 2007 19 PENSIOEN WIJZER door Theo Gommer Nadat ik de vorige keer inging op de vraag: 'Waarom zou ik eigenlijk pensioen opbouwen?', komt nu de vervolgvraag: 'Hoeveel pensioen heb ik nodig?' n de Nederlandse pensioenwe reld kennen we al sinds jaar en dag de zogenaamde 70 pro cent-norm. Dit betekent dat u een pensioen 'nodig' hebt van 70 procent van uw huidige bruto sala ris. Dus als u nu 50.000 euro ver dient, dan moet uw pensioen uit komen op ongeveer 35.000 euro. Dit is dan inclusief de AOW die u krijgt. Deze norm is ooit ontstaan omdat u van een pensioen van 70 pro cent van het brutosalaris netto het zelfde over zou houden als van uw brutosalaris (100 procent) zolang u nog actief was. Dat komt met na me omdat u na uw 65e geen AOW-premies meer hoeft te beta len (plus in het verleden nog wat andere 'belastingen', maar dat is in middels achterhaald). Hoewel die 70 procent-norm dus niet helemaal meer klopt is het toch een goede en objectieve norm om uw pensioen aan te toet sen. Zeker nu de kabinetsplannen er naar neigen om 'rijkere' oude ren mee te laten betalen aan de AOW, blijft het een goede maat staf Op basis van deze 70 procent was het jaarlijkse pensioenopbouwper- centage lange tijd daarom ook 1,75 procent. In 40 jaar dus 70 procent. Tegenwoordig wordt meer gedacht in 2 procent per jaar en dat gedu rende 35 jaar, dus ook 70 procent. Of deze 70 procent vervolgens vol doende is voor u persoonlijk, is een veel belangrijkere vraag. Als u bijvoorbeeld eerder met pensioen wilt dan op uw 65e (al is het maar gedeeltelijk in de vorm van deel tijdpensioen) betekent 70 procent op uw 65e, misschien 'maar' 50 procent op uw 62e. Als u daarente gen toch doorwerkt tot uw 70e is het misschien wel teveel. Ook is van belang of u nog andere inkom sten (denk aan bijvoorbeeld een lijfrentepolis) krijgt of dat er kos tenposten wegvallen. Een heel be langrijke kostenpost is natuurlijk de hypotheek. Ook kunnen studie kosten van de kinderen een rol spelen. Van groot belang is vervolgens na tuurlijk of u nog vermogen hebt, zoals een spaarpotje of aandelen. Vaak wordt hierbij ook de over waarde van een huis genoemd. Dit klopt natuurlijk wel, maar dan moet u ook goed nadenken hoe u die overwaarde gaat aanwenden. illustratie job van Gelder Als u op uw 70e uw huis wilt ver kopen om daarna te gaan huren dan weet u ook wanneer u de over waarde ongeveer kunt benutten. Zolang u echter in uw huis blijft wonen, zal het lastig worden om de overwaarde te consumeren. Een hypotheek nemen kan wel, maar realiseert u zich dan wel dat de hypotheekrente in dat geval niet aftrekbaar is! Anno 2007 is pensioendenken dus ook een vorm van financiële plan ning. Met een beetje gezond ver stand komt u hierbij een heel eind. Het begint uiteraard met het optellen van alle uitkeringen (dus ook uw premievrije pensioenrech ten bij oude werkgevers) en overig vermogen. Maar als u het echt wilt laten doorrekenen, met een aantal verschillende scenario's, dan kunt u beter een specialist inschakelen. Omdat pensioen üw geld is en er steeds meer mogelijkheden zijn om het flexibel aan te wenden, is het van groot belang om hier vroegtijdig mee aan de slag te gaan. Pensioen, inclusief AOW, moet de basis zijn van uw planning. Dit kan aange vuld worden met lijfrente en vrij vermogen (uw aandelen- potje). Of u rekening wilt houden met de mogelijke overwaarde van uw huis (of wellicht de erfenis die u misschien krijgt) moet u zelf be slissen. Denkt u ook eens na over de kosten van zorg die in de toe komst zullen komen. De conclusie moet zijn dat u een stevige risicolo ze basis zou moeten hebben van het pensioen, dat uw aanvullingen (lijfrente) en vermogen zullen be palen hoe goed u het heeft en dat de benodigde zorg-component het lastigst te bepalen is. In dat kader kan ik maar één tip geven en dat is: liever te veel dan te weinig pen sioen! CS Mr. Theo Gommer MPLA, pensioen- advocaat en partner bij de Akker mans Partners Groep te Tilburg aLlemensen Michael Jackson stiekem getrouwd? Zijn woordvoerder ontkent het, maar de Amerikaanse schandaal krant National Enquirer zegt be wijs te hebben dat Michael Jackson (49) in het geheim met de nanny van zijn kinderen is ge trouwd. De krant zegt te beschik ken over onroerendgoed papie ren waarin lackson's burgerlijke staat als 'getrouwd' is omschre ven. Anonieme bronnen zouden bevestigen dat de King of Pop eerder dit jaar is getrouwd met Grace Rwaramba (40). Jackson was eerder getrouwd met Deb bie Rowe en Lisa Marie Presley. Jury in zaak Phil Spector geeft het op De rechtszaak tegen de legendari sche platenproducer Phil Spec tor is woensdag nietig verklaard. Tien juryleden achtten de 67-jari- ge Spector schuldig aan de dood van actrice Lana Clarkson, twee juryleden achtten hem onschul dig. Het openbaar ministerie gaat proberen Spector nogmaals voor de rechter te brengen. De 40-jarige Clarkson werd in fe bruari 2003 met een schotwond in de mond aangetroffen op een stoel in de hal van Spectors huis. Volgens Spector beroofde Clark son zichzelf per ongeluk van het leven. Beckham in tranen terug naar Engeland David Beckham vertrok woens dag in tranen naar Engeland. Hij moest op stel en sprong in het vliegtuig omdat zijn vader een zwaar hartinfarct heeft gehad. „Hij droeg een zonnebril maar je kon zien dat hij had gehuild", zei een ooggetuige die de voet baller op Los Angeles Internatio nal Airport had gezien, in de Dai ly Mail. Eerder op de dag had den artsen in Londen uren ge vochten om David's vader Ted Beckham (59) in leven te hou den. Zijn situatie is nu stabiel. Huwelijk voor Tanja Jess en Charly Luske Actrice Tanja Jess gaat trouwen met Charly Luske. „Maar ik durf niet precies te zeggen wanneer", zegt de actrice in weekblad Sto ry. „We zouden dat eigenlijk afge lopen zomer gedaan hebben, maar toen besloten we toch nog voor een tweede kindje te gaan. Dus nu eerst bevallen. En daar na komt er wel een bruiloft." De 40-jarige less heeft al een zoon tje van 4, Billy. Ook haar tweede kindje wordt een jongetje. Over twee maanden moet de blondi ne bevallen. Omdat haar eerste bevalling 'een hel waar geen eind aan kwam' was, kiest ze de ze keer doelbewust voor een kei zersnede. „Dat is veel rustiger, en dan kan ik naar die datum toeleven. En een vriendin vertel de me dat je ook om een roesje kunt vragen, dat klinkt heerlijk." Charlie Luske en l Tanja Jess gaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19