f Strengere regels voor het stemmen 'Door de incidenten met stemcomputers is het vertrouwen van de burger aardig PCSCilClCld Jörgen van den Berg, hoogleraar informatica PZC Vrijdag 28 september 2007 1 3 r de schroot stemcomputers in te voeren, vindt de stichting. Er was geen groot maatschap pelijk probleem dat ermee opgelost moest worden. Sterker, stelt zij ironisch vast: „Toen in de gemeente Amsterdam door problemen met stemcomputers noodgedwongen weer met een rood potlood moest worden gestemd, bleek dat een miljoen euro goedkoper uit te pakken voor de gemeente dan het stem men met machines." Matthijs Schippers van leverancier Ne- dap heeft het advies nog niet kunnen bekijken. Maar hij durft de stelling aan dat de Nedap-apparaten 'absoluut deu gen': „Onze apparaten worden gecon troleerd door mensen die zijn aangewe zen door het ministerie zelf. Bovendien hebben wij na een rechtszitting vorige week nog aan de stichting gevraagd aan nemelijk te maken dat er wat mis was met onze machines. De stichting be staat uit een aantal erkende hackers, maar ze gaven niet thuis. Ze konden het niet." Nedap heeft in de loop der jaren 8.500 stemcomputers verkocht aan Neder landse gemeenten. Schippers: „De extra dingen die de stemcomputer vol gens het advies van de commissie zou moeten doen, kunnen onze computers al. Sterker nog, op 7 maart bij de verkie zingen voor Provinciale Staten is er al mee geëxperimenteerd. In samenwer king met de Universiteit Twente zijn er toen stemcomputers waar onder meer een printer was aangehangen, geplaatst in stemlokalen in Zwolle, Den Haag en Utrecht. We hebben toen mensen na dat ze officieel hun stem hadden uitge bracht, gevraagd dat nogmaals te doen op een door ons aangepaste machine. Die proefis een succes geworden, het bleek prima te werken." Volgens Schippers is een besluit dat de stemmachines moeten worden aange past in Nederland dan ook green ramp voor Nedap. In tegendeel, de gewenste aanpassingen zullen voor extra omzet zorgen bij het beursgenoteerde bedrijf in Groenlo. „Of de gemeenten moeten teruggaan naar stemmen met het rode potlood", zegt Schippers. „Het klinkt een beetje als Russische in formatietechnologie", zegt professor Jörgen van den Berg als hij hoort van de stemmenprinter. Maar de hoogle raar informatica aan de Universiteit Utrecht vindt het als tussenoplossing 'niet verkeerd'. Hij begrijpt de zorgen van de Wij Vertrouwen Stemcomputers Niet. „Vergis je niet, er kan met wifi en mobieltjes al heel veel informatiever keer worden onderschept, door men sen voor wie dat niet is bestemd. Een programma als 24 (een detective-serie waarin veel hoogwaardige technologie wordt gebruikt, red.) lijkt buitensporig, maar de realiteit is erger." Niet voor niets hebben grote bedrijven hun computers af geschermd met mu-materi- aal, waarmee afluisteren en bedrijfsspionage kan worden voorko men. „Dan kun je je afvragen of het zo erg is dat je buurman met de juiste ap paratuur je stemgedrag kan bekijken. Mogelijk niet, maar het is nou eenmaal de bedoeling dat stemmen anoniem ge beurt. Het is de harde realiteit dat afluis teren kan en dat bepaalt mijn vertrou wen in zo n stemapparaat. Van den Berg wijst bovendien op het monopolie van de leveranciers van de stemmachines (SDU en Nedap). „Er is op geen enkele wijze controle op de va liditeit van de computers en hun soft ware. Als één bedrijfsmedewerker graag wil dat Jan Marijnissen goed scoort tijdens de verkiezingen, kan hij ongezien een Trojaans paard (een pro grammaatje dat aan kwaadwillenden toegang kan verschaffen tot een andere computer en schade kan toebrengen aan de computergegevens of de privacy van de gebruiker, red.) op een chip aan brengen. Wie garandeert mij dat dat niet gebeurt?" De hoogleraar erkent dat ook aan het stemmen met oude, vertrouwde brief jes (of bij de tussenoplossing: met printjes) nadelen kleven. „Wie herin nert zich niet de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in 2000 tussen Bush en Gore? En de stemmentellers die de ponskaarten tegen het licht stonden te houden om te zien of een gaatje nou wel of niet helemaal was doorgeprikt?" Volgens Van den Berg is het nog te vroeg om te stellen dat het tijdperk van de stemcomputer voorbij is. „Vertrou wen komt te voet en vertrekt te paard. Door de incidenten met stemcompu ters is het vertrouwen van de burger aardig geschaad. De VN stuurt overal ter wereld verkiezingswaarnemers naar toe, en dan staat hier iemand op die zo maar gaten in ons eigen systeem schiet. Wil je het vertrouwen weer terugwin nen in de stemmachines, dan zul je "een betere controle erop moeten ont wikkelen." De commissie Inrichting Verkie zingsproces werd in januari 2007 ingesteld, naar aanleiding van diverse problemen die zich hadden voorgedaan met stem machines. De kern van het ad vies van de commissie houdt in het waarborgen van transparan tie, controleerbaarheid, integri teit, kiesgerechtigheid, stemvrij- heid, stemgeheim, uniciteit (ie der heeft maar één stem) en toe gankelijkheid bij de verkiezin gen. Daarvoor komt de commis sie met de volgende aanbevelin gen: -Bij het stemmen moet de stemcomputer/machine vervan gen worden door het gebruik van een stemprinter en een elek tronische stemmenteller. -Stemmen moet blijven plaats vinden in stemlokalen. Alleen voor mensen met lichamelijke beperkingen en Nederlanders in het buitenland geldt hiervoor een uitzondering. De eerste groep kan stemmen per tele foon, de tweede via internet of per post. Afgezien hiervan keurt de commissie stemmen via in ternet, telefoon of brief af. -Kiezers moeten in elk stembu reau in hun gemeente kunnen stemmen. Later moet dat wor den uitgebreid naar het kunnen stemmen in elk stembureau in Nederland. Ook moeten er stem lokalen komen in ziekenhuizen. Dit moet het fraudegevoelige 'stemmen per volmacht' terug dringen. -Er moet een fraudebestendige stempas komen. Daarnaast moe ten kiezers bij het stemmen een legitimatiebewijs overleggen. -Wie met een volmacht naar een.stembureau komt om voor een ander te stemmen, moet een kopie van een identiteitsbe wijs van de volmachtgever over leggen. Incidenten stemcomputer Bij de gemeenteraadsverkiezin gen op 7 maart 2006 slaagt een raadslid in de gemeente Landerd (Noord-Brabant) erin met een stemcomputer 180 voorkeurstemmen op zichzelf uit te brengen. Hij wordt aange klaagd wegens fraude en vals heid in geschrifte. - In oktober 2006 laat staatsse cretaris Nicolaï van Binnenland se Zaken alle stemcomputers van fabrikant SDU afkeuren om dat het stemgedrag van kiezers op afstand via radiostraling waargenomen zou kunnen worden. Als gevolg daarvan moesten bij de Tweede Kamer verkiezingen op 22 november in 34 gemeenten, waaronder Amsterdam, met potlood wor den gestemd. In het najaar 2006 ontstaat spanning tussen het ministerie van Binnenlandse Zaken en de eigenaar van het bedrijf dat de software levert voor de overge bleven stemcomputers van het bedrijf Nedap. Die stoort zich aan de bemoeienis van Binnen landse Zaken met zijn product en eist dat de overheid dan maar zijn bedrijf overneemt. Hij dreigt met het boycotten van de Provinciale Statenverkie zingen, maar trekt dat in nadat blijkt dat ook met de Nedap computers mogelijk ge knoeid zou kunnen worden. - In de nasleep hiervan dient 21 september een kort geding voor de bestuursrechter in Utrecht over de vergunning voor het gebruik van Ne- dap-stemmachines. - Bij de Provinciale Statenverkie zingen in maart 2007 heeft SDU zijn computers nog steeds niet op orde, met als gevolg dat Amsterdam weer met stem biljetten moet stemmen. Bij die verkiezingen op 7 maart moesten door problemen met de stemcomputers in de ge meente Emmen tientallen stembureau's sluiten en wer den stemmen ongeldig ver klaard. Inwoners werd ge vraagd later op de dag terug te komen om opnieuw te stem men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13