Stemmachines 1 2 Vrijdag 28 september 2007 PZC Computer na; grijp altijd heeft voorgestaan. Gonggrijp ziet echter nog geen reden de club, die de commissie ook heeft ge adviseerd, alweer op te heffen. „Wij zijn omgeschakeld van tegendenken naar meedenken", zegt hij. „Wij steller ons heel coöperatief op." Het verzet tegen de stemcomputer blijkt vooral van principiële aard. Gon§ grijp ziet momenteel nergens een con crete dreiging van massale fraude met stemcomputers bij verkiezingen in Ne derland en zou ook niet weten waaror iemand dat zou willen. „Maar stel dat dat ooit gebeurt, dan heeft niemand het in de gaten, het is oncontroleer baar." Voor de komst van de stemcomputer was voor verkiezingsfraude een 'samen zwering van fenomenale omvang no dig'. Tienduizenden mensen waren be trokken bij het tellen van stemmen en doorgeven van de uitslagen. En die mensen hielden elkaar allemaal in de gaten. „Het hele stemproces is ingerich vanuit de gedachte dat je niemand kunt vertrouwen", zegt Gonggrijp. „Di Kieswet is ervan doortrokken. Daarom gaan we bijvoorbeeld ook stemmen in een stembureau. Het gebruik van de stemcomputer gaat daar helemaal aan voorbij. Je moet de fabrikant maar op zijn blauwe ogen geloven dat zijn appa raat betrouwbaar is." Oorzaak hiervan is het gegeven dat het doorgronden van software voor verre weg de meeste burgers te hoog gegre pen is. De telling is daardoor zelfs voot de leden van het stembureau niet mee te volgen." En er was niet eens een noodzaak om De stemcomputer was geen vooruitgang, al thans in de ogen van de stichting Wij Vertrouwen Stemcomputers Niet. De baten ervan, sneller stemmen tellen en een snellere verkiezingsuitslag, wegen niet op tegen de nadelen, een oncontro leerbaar verkiezingsproces. Zelden heeft een actiegroep de over heid zo snel voor haar ideeën weten te vinden als deze groep wantrouwige technologen. De club, opgericht door onder meer hacker en stichter van de ideële internetprovider XS4ALL Rop Gonggrijp, bestaat volgens de eigen website voornamelijk uit mensen die de moderne technologie een warm hart toedragen. Juist omdat zij zo goed weten wat die technologie behelst, moeten zij van stemcomputers niets hebben. Zo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Gisteren was hun grote dag. De comis- sie Inrichting Verkiezingsproces presen teerde haar rapport en adviseerde de re gering de stemcomputers af te schaffen. De commissie was in januari dit jaar op gericht onder meer omdat Wij Vertrou wen Stemcomputers Niet op televisie had laten zien hoe gemakkelijk valt te frauderen met een stemmachine. Staats secretaris Ank Bijleveld, van Binnen landse Zaken, die bestuurlijke vernieu wing in haar portefeuille heeft, liet gis teren onmiddellijk doorschemeren het advies van de commissie te zullen op volgen, zodat de Nederlanders bij de eerstvolgende verkiezingen weer een stem op papier kunnen uitbrengen, pre cies wat de stichting van Rop Gong- De stemcomputer lijkt zijn langste tijd te hebben gehad, want te fraudege voelig. Niet voor niets werden stemmen altijd handmatig geteld. „Het hele stemproces is ingericht vanuit de gedachte dat je niemand kunt vertrouwen." door Chris Halkes en Joost Bosman Illustratie Chantal van Wessel 5. Als de stemming gesloten is, opent het stembureau in alle openbaarheid de stembus. De papieren stemmen worden door een elektronische stemmenteller geteld. O 1De kiezer overhandigt zijn stempas en laat een geldig identiteitsbewijs aan het stembureau zien. Het stembu reau controleert de stempas. 2. Op het beeldscherm van de stemprinter ziet de kiezer een overzicht van alle lijsten en kandidaten. De kiezer kiest een kandidaat, waarna de stemprinter om een bevestiging vraagt. Als de papieren stem niet over eenkomt met de keuze van de kiezer, dan neemt het stembu reau de papieren stem in en mag de kiezer opnieuw zijn keuze maken op de stemprinter. 3. Als de kiezer zijn keuze bevestigt, print de stemprinter de gemaakte keuze uit op papier. De stemprinter slaat de keuze niet op. 4. De kiezer controleert de print. Als de print klopt, dan stopt de kiezer de papieren stem zelf in de stembus. Nu heeft de kiezer pas gestemd. infographic: JD, CN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12