Meningen Coalitie schaadt aanzien politiek PZG Irak snijdt Turkije de pas af 29 SEPTEMBER Nederlandse overheid loopt flink achter met aanpak criminaliteit U/mrf WWöötoMtó, ONRIKTST0K6R 1 O Vrijdag 28 september 2007 PZC Landen kibbelen over bestrijden aanslagen Koerden. ANKARA - Irak blijft dwarsliggen in het overleg met Turkije over het recht van dat land om operaties op Iraaks grondgebied uit te voeren te gen Koerdische rebellen die in het noorden van Irak aanslagen voor bereiden op Turkse doelen. Dat meldde gisteren de Turkse zender NTV. De twee landen proberen in Anka ra tot een verdrag te komen. Tur kije dringt daar al geruime tijd op aan. Woensdag werd gemeld dat er een overeenkomst was gesloten, die gisteren zou worden onderte kend. Naast toestemming om de rebel len in het noorden van Irak te be strijden wil Turkije ook in het ver drag laten opnemen dat Irak enke le sleutelfiguren uitlevert van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Volgens NTV heeft Irak bezwaar aangetekend tegen dat voorstel. De rebellen van de PKK strijden sinds 1984 voor een eigen staat en plegen met regelmaat aanslagen in Turkije. Die worden veelal georga niseerd vanuit het noorden van Irak. Gisteren sneuvelden twee Turkse soldaten in de buurt van de Turk se stad Bitlis door een bomaan slag. Die was volgens het staats- persbureau Anatolia het werk van Koerdische rebellen. Eerder dit jaar verzamelde Turkije zijn troepen langs de Iraakse grens en dreigde binnen te vallen als Irak of de Amerikanen hun plich ten niet zouden nakomen om de Koerdische rebellen in Irak aan te pakken. De PKK staat zowel op de Ameri kaanse als de Europese lijst van ter reurorganisaties. Het Turkse leger heeft volgens berichten de afgelo pen tijd doelen in Irak beschoten en ook zouden de Turken de rebel len al over de Iraakse grens heen opjagen. Duizenden Irakezen die naar het relatief veilige noorden van hun land waren gevlucht, maken zich nu weer uit de voeten vanwege ar tilleriebeschietingen door het Turk se leger op doelen in Irak. Dat is woensdag gemeld door de Inter nationale Organisatie voor Migra tie. Volgens haar nam het Turkse leger de afgelopen weken de Iraakse dis tricten Dahuk en Erbil onder vuur. TE CAST Peter van der Heiden is parlementair historicus aan de Radboud Universiteit in Nijmegen en freelance journalist. In Den Haag heerst de angst voor de burger. Dat is evident na het blokkeren van een nieuw referendum over het Euro pees verdrag. De argumenten die worden aangevoerd om te onder strepen dat een referendum niet nodig is overtuigen niet. Het meest gehoorde argument is dat de Raad van State het nieuwe ver drag niet ziet als constitutioneel verdrag, waardoor er geen referen dum nodig zou zijn. Dat is flauwe kul. Het staatsrecht kent de eis van een volksraadpleging bij geen enke le wets- of verdragswijziging. Dat geldt ook voor een Europees ver drag, of dat nu 'grondwet' heet of niet. Bij het vorige verdrag, in 2005, was er ook geen staatsrechte lijke noodzaak voor een referen dum. Het was een politiek besluit. Lange tijd waren er twijfels bij de WD. De liberalen gingen pas laat akoord. Dat werd waarschijnlijk in gegeven door de Fortuynrevolte die duidelijk maakte dat het electo raat zich niet meer zo gemakkelijk aan de kant liet schuiven. Het verschuilen achter staatsrechte lijke argumenten - een referen dum is niet nodig omdat het ver drag geen grondwettelijke status heeft - slaat de plank volledig mis. Puur formeel gezien klopt het dat een referendum niet nodig is. Niet omdat het verdrag geen grondwet telijke status heeft, maar omdat een referendum nooit vereist is. In het onderhavige geval ligt het politiek echter anders. Na het vol strekt overbodige eerste referen dum - in een indirecte democratie als de onze hebben wij dit soort beslissingen gedelegeerd aan be roepspolitici - kan er met goed fat soen geen nieuw verdrag worden geratificeerd zonder de instem ming van de bevolking. De volks- MAASTRICHT - De manier waarmee de overheid de criminaliteit poogt aan te pakken, is 'volledig achter haald'. Dat stelt Corine de Ruiter, hoogleraar forensische psycholo gie aan de Universiteit Maastricht. Ze meent dat gevangenissen over wegend worden bevolkt door psy chisch gestoorde en verslaafde pa tiënten, niet door slechte mensen die zelf verantwoordelijkheid kun nen dragen voor hun misdrijven. Omdat gevangenisstraf schadelijk is voor het psychisch welzijn, pleit raadpleging over de Europese grondwet was het eerste nationale referendum in ons land. Het was weliswaar raadplegend, maar de uitkomst daarvan werd - noodge dwongen - serieus genomen. Hier mee is het electoraat het idee gege ven dat het invloed heeft op be langrijke politieke beslissingen. Voortaan zou het volk zelf kun- 'De PvdA was eerst voor, maar conformeert zich nu uit angst voor een crisis' nen beslissen hoe ver Europa mag gaan. Verschillende partijen, waar onder de PvdA, meldden dan ook in hun verkiezingsprogramma's dat er geen nieuw verdrag mag ko men zonder referendum vooraf Dat schept verwachtingen die, nu ze niet worden ingelost, zullen lei den tot een dalend vertrouwen in ze voor het zo veel mogelijk ver mijden daarvan. De behandeling van psychische stoornissen en ver slavingsproblemen moet centraal staan om criminaliteit effectief te bestrijden, meent De Ruiter. In haar rede waarmee ze vandaag de leerstoel Forensische Psycholo gie in Maastricht aanvaardt, stelt ze dat het beleid van oud-minister van lustitie Donner 'alle weten schappelijke evidentie tart' over wat werkt om recidive te voorko men. de politiek. Welke andere bood schap kan de bevolking lezen dan: 'U was de vorige keer tegen en aan gezien wij niet zeker weten of u nu vóór stemt, mag u niet meer meebeslissen'? Vanaf de oprichting van de Euro pese Gemeenschap voltrok de Eu ropese integratie zich grotendeels buiten zicht en invloed van de bur ger. Het gevoel geen invloed te heb ben kan leiden tot verzet en poli tieke apathie. Er is een gevoel dat veel schadelijker kan uitpakken: het gevoel niet serieus genomen te worden. Het gevoel dat invloed wordt afgepakt als de uitkomst on welgevallig is. Dat kweekt het kabi net, met de PvdA voorop. CDA en Christenunie wensen geen referen dum uit angst voor een 'nee'. De PvdA conformeert zich uit angst voor een crisis, terwijl zij tot in juni toeterde dat er wél een volks raadpleging moest komen. De kie zer, lekker gemaakt met het eerste referendum en verkiezingsbelof ten, staat met lege handen. Z A T E 8 D A 6 KING OF THE CHANNEL KANAAL DOOR WALCHEREN GEBOUW RIJKSWATERSTAAT roeiwedstrijcten gezelligheid vertier Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 -0231231.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10