Binnenland Bedrijven zelf oorzaak tekort aan technici Voordeel zuinige auto's behouden Bedankt. STOP 60S,Wt Slechts een kwart van ouderen gelooft in een persoonlijke God En nu graag die andere auto belastingplannen nog van de baan! PZC Donderdag 27 september 2007 9 Jong personeel keert werkgever de rug toe uit onvrede over baas. door Dolf Rogmans en Gert van Harskamp DEN HAAG - Jonge werknemers in de techniek keren hun werkgever massaal de rug toe. De reden daar voor is niet het salaris, maar onte vredenheid over de baas. Alleen al in de metaalbewerking stopten vo rig jaar zeventienhonderd jonge ren binnen een jaar na de start van het dienstverband, zo blijkt uit gegevens van de branche. Dat is 40 procent van de instroom. „Die jongeren gaan niet weg om het salaris, want dat is prima. Juist de direct leidinggevende wordt ge noemd", zegt Erik Anschütz, pro jectleider van het Jaar van de Tech niek, waarmee alle branchevereni gingen, van bouw tot metaal, jon geren willen interesseren voor de techniek. Om techniek aantrekke lijk te maken, moet er volgens An schütz veel veranderen in het ma nagement van de bedrijven. De vakbonden vinden de 'paternalisti sche' manier van leidinggeven, vooral in de metaalbewerking, zelfs reden om die tot hoofdonder werp te bombarderen in de aanko mende cao-onderhandelingen. De uitstroom van jonge werkne mers is funest voor de technische sectoren. In 2010 heeft de bouw, metaal en elektrotechniek in totaal een tekort van zeventigduizend Technisch onderwijs op de vmbo in Boxtel. Terwijl sommigen hun theorie doornemen, werken andere leerlingen in het praktijklokaal erachter aan hun op drachten. foto Phil Nijhuis/GPD werknemers. Bedrijven verlengen nu al hun levertijden of moeten zelfs 'nee' verkopen. Het aantal mbo-studenten techniek is geste gen van 135.000 in 2004 naar 156.000 afgelopen cursusjaar. Werkgevers blijken echter niet in staat de schoolverlaters vast te hou den in de techniek. Werkgeversorganisatie de Metaal unie nuanceert de reden van uit stroom. „Het klopt dat onze onder nemers niet zulke praters zijn", zegt André van der Leest van de Metaalunie. „Wij blijven er dan ook op hameren dat zij aan jonge ren duidelijk moeten aangeven wat de perspectieven zijn. Maar veel jongeren stoppen ook omdat zij een andere verwachtingspa troon hebben van het werk in de industrie. Als zij van school ko men, hebben zij geen benul van het werk." huissen - Drie kwart van de oude ren in Nederland vindt zich gelo vig. Als echter naar de inhoud van dat geloof wordt gekeken, blijkt dat nog slechts een kwart van alle ouderen in 'een persoonlijke God' gelooft. Bij katholieken is dat een derde. Ook bij katholieke ouderen taant het traditionele geloof, zo blijkt uit het boekje Het zoeken niet moe van freelancejournalist Arjan Broers. In opdracht van de katholieke ouderenbond Unie KBO analyseerde hij cijfers van onder zoeksinstituut Kaski. Het boekje is gisteren officieel gepresenteerd in Huissen. Meer dan de helft van de Neder landers boven 55 jaar gelooft in een hoge macht of'iets'. Dit 'ietsis me' blijkt ook bij katholieke oude ren de meest voorkomende vorm van geloof. De meeste ouderen beschrijven het geloof als 'een zoekproces' en niet als een rigide systeem waarin de belangrijkste geloofszaken on wrikbaar vastliggen. Zij willen hulp zoeken bij allerlei bronnen, tradities en ideeën. Ouderen blijken minder dan vroe ger naar de kerk te gaan, maar hechten nog wel aan kerkelijke ri tuelen. Velen vinden de morele opvattingen van de kerk te streng. Fiscaal voordeel voor zuinige auto's blijft den haag - Auto's met een energie zuinig A-label houden volgend jaar hetzelfde fiscale voordeel als dit jaar. Staatssecretaris De lager van Financiën heeft dat besloten. De Jager had de labels voor ener giezuinige auto's voor volgend jaar anders ingedeeld. Maar het resul taat bleek dat nog maar drie auto types onder het 'groene' A-label zouden vallen. Nederland verkoopt 37 tanks aan Portugal den haag - Portugal koopt 37 Leo pard tanks van Nederland. Staats secretaris Van der Knaap (Defen sie) bereikte daarover gisteren een akkoord. De verkoop is in de vori ge kabinetsperiode afgesproken. Eerder werd een overeenkomst met Canada bereikt. Dat land koopt honderd tanks. Nederland houdt 110 Leopard tanks over. De fensie wil er nog 28 verkopen. Aan moord Pernis ging lange planning vooraf rotterdam - De drie verdachten van een moord in juni in Pernis zijn maandenlang bezig geweest een plan te maken het 28-jarige slachtoffer gewelddadig te bero ven. Op 15 juni kwam de man om het leven. De twee mannelijke ver dachten hadden hem vastgebon den en geschopt en geslagen. Agen ten hoorden hem schreeuwen, maar zij konden niet naar binnen. Corrupte ambtenaren krijgen werkstraf maastricht - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren twee oud-ambtenaren van de gemeente Kerkrade veroordeeld tot een voor waardelijke celstraf van zes maan den en een werkstraf van respectie velijk 200 en 240 uur. De twee mannen namen steekpenningen aan voor een woningbouwproject. De hiervoor ontvangen 5000 euro moeten zij terugbetalen. Reclameregels leiden niet tot minder drank den haag - De regels voor alcohol reclame in Europa zorgen er niet voor dat jongeren minder drinken. Vooral als er humor in de reclame zit, stimuleert die het alcoholge bruik juist. Dat blijkt uit een groot schalig onderzoek in 24 Europese landen. Hoe vaker jongeren wor den blootgesteld aan alcoholrecla me, des te meer alcohol zij op ter mijn zullen drinken. Wachtlijst jeugdzorg is onbetrouwbaar den haag - De steeds terugkeren de wachtlijsten in de jeugdzorg zijn gebaseerd op onbetrouwbare cijfers. Dat blijkt uit een rapport van het onderzoeksbureau van de T\veede Kamer. Het constateert dat de wachtlijsten blijven op lopen ondanks de verhoging van de budgetten. De registratie bevat dubbeltellingen en zou worden ge kweld door definitiekwesties. Auto's met een energiezuinig A-label krijgen volgend jaar gewoon hetzelfd fiscale voordeel als dit jaar. Dat heeft sta^~ secretaris De Jager (Financiën) besloten na grote ongerustheid in autoland. Rijdend Nederland: RAI Vereniging, BOVAG, TLN, EVO en VNA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9